Nasıl İletişime Geçmek İstersiniz?
diyetisyen

Yemekte Seçici Davranan Çocuklar

YEMEKTE SEÇİCİ DAVRANAN ÇOCUKLAR İÇİN 16 İPUCU

Çocuğunuzun yeni yiyecekleri denemesine yönelik mücadelede yalnız olduğunuzu düşünebilirsiniz, ancak birçok ebeveyn aynı sorun ile karşı karşıyadır .Çocuğunuz yemeklerde seçici davranıyor siz ebeveylerde bu durum karşısında zaman zaman kendinizi çaresiz hissediyor olabilirsiniz. Çocuğunuzu yeni yiyecekleri denemeye, kabul etmeye ve hatta zevk almaya ikna etmek için birçok çözüm yolu bulunmaktadır.Yemek seçen çocuklarınız için işte size 16 ipucu.

 1. Tariflerinizle ve Sunumlarınızla Yaratıcı Olun

Bazı çocuklar, bazı gıdaların dokusu veya görünümü tarafından yemeyebilir.Bu nedenle, yiyeceklerin çocuğunuza çekici görünmesi önemlidir.

Örneğin, çocuğunuz için hazırladığınız smoothie’ye birkaç yaprak  maydonoz veya nane ekleyerek yapraklı yeşillikleri yemesini sağlayabilirsiniz.Gıdaların çocuklara daha fazla iştah açıcı hale getirilmesinin bir başka yolu da, onları eğlenceli ve yaratıcı bir şekilde sunmaktır; örneğin, taze meyve ve sebzeleri eğlenceli şekiller haline getirmeniz yemelerini kolaylaştıracaktır.

 

 1. Çocuğunuz İçin Bir Gıda Rol Modeli Olun

Farkına varamasanız da, çocuklarınız yiyecek seçimlerinizden etkileniyor.Çocuklar yiyecek ve yiyecek tercihlerini başkalarının yeme davranışlarını izleyerek öğrenirler.Küçük çocuklar, ebeveynlerinin o istemedikleri yemeği yediklerini gördükleri zaman yeni yiyecekleri kabul etme olasılıkları daha yüksektir.Sebzeler gibi sağlıklı yiyeceklerin tüketimini artırmayı ve onları yemekte ve çocuklarınızın önünde atıştırmalık olarak tüketmeyi deneyin.Evinizde sağlıklı beslenmeye önem vermeniz ve çocuklarınızın sizi besleyici gıdalar yerken gözlemlemelerine izin vermek, onlara da yeni gıdaları denemek için güven kazanmalarına yardımcı olacaktır.

 

 1. Küçük Lezzetlerle Başlayın

Ebeveynlerin, ihtiyaç duydukları kaloriyi aldıklarından emin olmak için çocuklarını doyurucu porsiyonlarla beslemek istemeleri normaldir.Çocuklara büyük porsiyonlar vermek onları bunaltabilir ve yiyecekleri reddetmesine neden olabilir .Yeni yiyecekler denerken, küçük miktarlarla başlayın Örneğin, çocuğunuzun sevmediği lazanya yemeğinden önce denemesi için birkaç bezelye hazırlayın.Küçük parça ile iyi bir performans gösterirlerse, normal porsiyon boyutuna ulaşıncaya kadar sonraki yemeklerde yeni yiyecek miktarını yavaşça artırın.

 

 1. Çocuğunuzu Doğru Ödüllerle Ödüllendirin

Çoğu zaman, ebeveynler çocukları tatlı bir ödül vaat ederek yeni bir yemeğe denemeye teşvik etmeye çalışır.

Ancak, bu gıda kabulünü arttırmanın iyi bir yolu olmayabilir.

Ödül olarak dondurma, patates kızartması veya soda gibi sağlıksız yiyeceklerin kullanılması çocukların aşırı miktarda kalori tüketmesine ve aç olmadıklarında yemek yemesine neden olabilir.

Uzmanlar, gıda kabulünü teşvik etmek için gıda dışı ödüllerin kullanılmasının en iyisi olduğunu ileri sürüyor.

Çocuklarınıza onlarla gurur duyduğunuzu bildirmek için sözlü övgüleri kullanmanızda bir başka yöntemdir.

Çıkartmalar, kurşun kalemler, ekstra oyun süresi veya çocuğunuzun akşam yemeğinden sonra oynayabileceği favori bir oyunu seçmesine izin vermek, gıda kabulünü teşvik etmek için kullanabileceğiniz, yiyecekle ilgili olmayan ödüllerin örnekleridir.

 

 1. Gıda İntoleranslarını Bilin

Çocuklarınız seçici besleniyor olsa da, gıda intoleranslarını ve alerjileri de hesaba katmak iyi bir fikirdir.Alerjilerin, döküntü, kaşıntı ve yüz veya boğazda şişme gibi açık semptomlar olsa da, intoleransların tanımlanması zor olabilir Çocuğunuzun bir günlüğüne not düşerek yemek yemeyi reddettiğine dikkat edin.Çocuğunuz süt ürünleri, gluteni veya turpgillerden oluşan sebzeleri içeren yiyeceklerden uzaklaşırsa, gıda intoleransı ile ilgili hoş olmayan semptomlar yaşıyor olabilir.Çocuğunuza herhangi bir şekilde mide bulandırıcı, şişkin veya hasta olduğunu hissettiren yiyecekler olup olmadığını sorun.Çocuğunuzun gıda alerjisi veya tahammülsüzlüğü olabileceğini düşünüyorsanız, en iyi hareket çocuğunuzun çocuk doktoru ile görüşmek olacaktır.

 

 1. Kontrol sizde

Çocuklar çok ikna edici olabilir, bu nedenle ebeveynlerin kontrol altında olmaları gerektiğini hatırlamaları önemlidir.Çocukların tüm yemek boyunca oturmasını sağlayın ve onlarla masadaki farklı tatlar hakkında konuşun.Çocuğunuza yeni yiyecekleri içeren bir yemeğin sunulması, taleplerini tamamen kaybetmeden kabulü teşvik etmenin en iyi yoludur.

 

 1. Çocuklarınızı Yemek Planlama ve Pişirme Programına Dahil edin

Çocuklara yiyecekle olan ilgilerini artırmak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, onları yemek pişirme, alışveriş yapma ve yemek seçmeye dahil etmektir.Çocukları markete götürmek ve denemek istedikleri birkaç sağlıklı ürünü seçebilmelerini sağlamak, yemek zamanlarını eğlenceli ve heyecan verici bir hale getirirken aynı zamanda güven veriyor.Çocukların yemek ve atıştırmalıklarını, yaşlarına uygun şekilde yıkama veya soyma veya tabaklara yiyecekler yerleştirme gibi güvenli bir şekilde tamamlayarak onlara yardım etmelerine yardımcı olun.Ayrıca, hayatlarının geri kalanında kullanabilecekleri bir beceri geliştirmelerine yardımcı olacaksınız

 

 1. Sabırlı Olun

Çocuklar özellikle yemek tercihleri ​​söz konusu olduğunda, yaşamın her alanında sabır gerektirirler.Araştırmalar, çocuğunuzu yiyecek tüketmek için baskı yapmanın çocuğunuzun daha az yemesine neden olabileceğini belirtmektedirler.Yemek seçen çocuğunuza çözüm üretmeniz zaman zaman içinden çıkılmaz bir dur olabilse de, çocuğunuzun besin alımını arttırmaya ve yemek tercihlerini genişletmeye çalışırken sabırlı davranmanız önemlidir.

 

 1. Yemek zamanlarını eğlenceli hale getirin

Yemek yerken eğlenceli ve baskısız bir ortam yaratmak, yemeklerde seçici davranan çocuğunuz için önemlidir.Çocuklar, ortamda gerginlik olduğunda, yeni yiyecekleri reddedebilirler.

Yemeğinizi eğlenceli bir şekilde sunmak, çocuğunuzu yemeğe ilgi duyması için başka bir yöntemdir.Yemekleri şekillere veya figürlere dönüştürmek, yemek zamanına gülümsemeyi getireceğinden emin olabilirsiniz.

 

 1. Yemek Sırasında Dikkat Dağıtıcıları Ortadan Kaldırın

Ebeveynler, çocuklarına yemek ve atıştırmalıklar sırasında dikkat dağınıklığına neden olan durumları ortadan kaldırmalıdır.

Çocuğunuzun TV seyretmesine izin vermek veya yemek zamanı boyunca bir oyun oynamasına izin vermek cazip gelse de, yemekte seçici davranan çocuğunuz için iyi bir alışkanlık olmayacaktır.

Yemek ya da atıştırmalık servisi yaparken çocukları her zaman bir yemek masasında oturtun. Çocuğunuzun rahatça oturmasını sağlamak için, yemek masasının gerektiğinde yükseltici koltuk kullanarak mide seviyesinde olduğundan emin olun.

Televizyonu kapatın ve oyuncak, kitap ve elektronik eşyalarınızı koyun, böylece çocuğunuz yemeğine odaklanabilir.

 

 1. Çocuğunuzu Yeni Yiyeceklere Maruz Bırakmaya Devam Edin

Çocuğunuzun yeni yiyecekleri kabul edeceğini düşünmemekle birlikte, denemeye devam etmek önemlidir.Bu nedenle, ebeveynler çocuklarının belirli bir yemeği tekrar tekrar reddettikten sonra ısrarcı davranmaktan vazgeçmemelidirler.Çocuğunuzu yeni yiyeceği tekrar tekrar az miktarda sunarak kararlı davranmalısınız.Yeni gıdalara baskılanmayan bir şekilde maruz kalma, gıda kabulünü teşvik etmek için  iyi biryöntem olarak gösterilmiştir.

 

 1. Yemek Yöntemlerini Dikkatli Kullanın

Çocuğunuzun açlık ve doygunluk duygularını ayırt edebilmesi, seçici davranan çocuğunuz için olumlu değişikliklere yol açabilir.Bir çocuğa birkaç kaşık daha fazla yesin diye yalvarmak yerine, onlara nasıl hissettiklerini sorun.“Midende başka bir şeyler yemek içinde yer var mı?” Veya “Bu yemeği lezzetli buldun mu?” Gibi sorular, çocuğunuz ne derece doyduğunu ve yemeği nasıl bulduğuna dair bakış açısını ortaya koyar.

 

 1. Çocuğunuzun Yemek Tercihlerine Önem Verin

Aynı yetişkinler gibi, çocuklar da belli zevkler ve tercihlere sahiptir.Çocuklarınızın ne tür yiyecekler sevdiğini anlamanız, onlara yeni yiyecekler sunmanıza yardımcı olabilir ve kabul etmeleri daha olasıdır.Örneğin, bir çocuk kraker ve elma gibi gevrek yiyeceklerden hoşlanıyorsa, daha yumuşak, pişirilmiş sebzelerden ziyade en sevdiği aperatifleri andıran çiğ sebzeleri tercih edebilir.Çocuğunuz yulaf ezmesi ve muz gibi daha yumuşak yiyecekleri seviyorsa, pişirilmiş tatlı patates gibi benzer bir dokuya sahip yiyecekler sunabilirsiniz

 

 1. Sağlıklı Atıştırmalara Geri Dönün

Çocuğunuz cips, şeker ve soda gibi sağlıksız aperatifler tüketirse, öğünlerde yiyecek alımını olumsuz yönde etkileyebilir.Çocukların gün boyunca aperatif yiyeceklerle midelerini doldurmalarına  izin vermek,  yemek zamanı geldiğinde daha az yemeye eğilimli olmalarına neden olur.Sağlıklı yemekleri ve atıştırmalıkları gün boyunca tutarlı bir şekilde sunun.Bu durum, çocukların bir sonraki yemeğinden önce iştahı geliştirmelerine yardımcı olacaktır.

 

 1. Arkadaşları ile Birlikte Yemek Yemeğe Teşvik Edin

Ebeveynler gibi, akranlar da bir çocuğun besin alımını etkileyebilir.Çocuklar yaşıtları ile birlikte yemek yedikleri zaman yeni yiyecekleri denemek için daha fazla motive olmalarına yardımcı olabilir.Araştırmalar, çocukların  birlikte yemek yerken daha fazla yiyecek denediklerini belirtmiştir.Çocuğunuzun arkadaşlarıyla birlikte farklı yiyecekleri denemeleri, onları yeni yiyecekler tatmaya teşvik edebilir.

 

 1. Bir Uzmandan Yardım Alın

Çoğu çocuğun yemeklerde seçici davranması yaygın bir durum gibi görünsede  bu ciddi bir duruma işaret edebilir.

Çocuğunuz yemek  yerken aşağıdaki durumlardan herhangi birini fark ederseniz, yardım için beslenme uzmanınıza başvurun:

Yutmada güçlük  (disfaji)

Anormal yavaş büyüme ve gelişme

Kusma veya ishal

Yerken ağlama, ağrının belirtilmesi

Çiğnemede zorluk

Otizmi gösterebilen anksiyete, saldırganlık, duyusal reaktivite veya tekrarlayan davranışlar

Ayrıca, çocuğunuzun seçici yeme davranışında bir profesyonelin yardımına  ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, pediatri uzmanı olan bir çocuk doktoru veya bir diyetisyenle iletişime geçin.

 

Sonuç Olarak;

Yemekte seçici davranan bir çocuğa sahip  ebeveynseniz, yalnız olmadığınızı bilin.
Birçok ebeveyn, çocuklarını yeni yiyecekleri kabul etmeye çalışmakta olduğunu unutmayın.
Seçici davranan çocuklarınızla uğraşırken, sakin olmayı unutmayın ve yukarıda listelenen kanıta dayalı ipuçlarını deneyin.

Doğru yaklaşımla, çocuğunuz zamanla birçok farklı yemeği kabul edip takdir edecektir.

Comment 1

 1. Mehmet
  19 Ocak 2019

  Gerçekten Değerli Bilgiler Verilmiş. Bende Çocuklarıma Yemek Yedirmekte Bazen Zorlanıyorum Ama Bir Şekilde Yediriyorum İşte

Bir yorum yazın..