Bağırsaklarınız Yeni Keşfedilen Bir Nöron Devre İle Doğrudan Beyne Nasıl Bağlanır ?

BAĞIRSAKLARINIZ YENI KEŞFEDILEN BIR NÖRON DEVRE ILE DOĞRUDAN BEYNINIZE BAĞLANIR

İnsan bağırsağı 100 milyondan fazla sinir hücresiyle kaplıdır. Kendi başına bir beyindir. Aslında, bağırsak beyinle konuşur, kan dolaşımına hormonları salgılar, yaklaşık 10 dakika boyunca bize ne kadar aç olduğunu ya da pizza yemememiz gerektiğini söyler. Ancak yeni bir çalışma, bağırsakların beyne sinyalleri birkaç saniye içinde iletmesini sağlayan bir nöral devre üzerinden çok daha doğrudan bir bağlantısı olduğunu ortaya koyuyor. Bulgular obezite, yeme bozuklukları ve hatta depresyon ve otizm için – hepsi de hatalı çalışan bir bağırsakla bağlantılı yeni tedavilere yol açabilir.

“Çalışma hızlı bir şekilde beyin sapı ile iletişim kurmak için bağırsak hücrelerini kullanan yeni bir dizi yol ortaya koyuyor” diyor Kanada’da Toronto’da bulunan Lunenfeld-Tanenbaum Araştırma Enstitüsü’nde bağırsak bozukluklarını inceleyen bir klinisyen bilim insanı Daniel Drucker. Klinik uygulamalar netleşmese de “Bu, bulmacanın yeni ve harika bir parçası” diyor.

2010 yılında, Kuzey Carolina, Durham eyaletindeki Duke Üniversitesi’nden sinirbilimci Diego Bohórquez, elektron mikroskobuna bakarken şaşırtıcı bir keşifte bulundu. Bağırsakların içini inceleyen ve sindirimi artıran ve açlığı bastıran hormonlar üreten enteroendokrin hücrelerde, nöronların birbirleriyle iletişim kurmak için kullandıkları sinapslara benzeyen ayak benzeri çıkıntılar vardı.

Bohórquez, enteroendokrin hücrelerin merkezi sinir sistemine hormonal mesajlar gönderebileceğini biliyordu ama aynı zamanda beyinlerle elektrik sinyallerini kullanarak beyinle nöronların yaptığı gibi konuşup konuşamayacaklarını merak etti. Eğer öyleyse, sinyalleri bağırsaktan beyin sapına giden vagus siniri yoluyla göndermek zorunda kalacaklardı.

Kendisi ve meslektaşları, nöronal sinapslar yoluyla farelerin kolonlarına bulaşan ve enteroendokrin hücrelerinin ve ortaklarının aydınlanmasını bekleyen bir flüoresan kuduz virüsü enjekte etti.

Bir petri kabında, enteroendokrin hücreler vagal nöronlara uzanmış ve birbirleriyle sinaptik bağlantılar kurmuştur. Hücreler, vagal nöronların 100 milisaniye içerisinde topladıkları bir göz bağlantısından daha hızlı olan koku ve tat ile ilgili bir nörotransmiter olan glutamatı bile temizlediler.

Bohórquez, bunun hormonların bağırsaktan beyine kan dolaşımından geçebileceğinden çok daha hızlı olduğunu söylüyor. Hormonların durgunluğunun, onları hedef alan birçok iştah bastırıcının başarısızlığından sorumlu olabileceğini söylüyor.

Bir sonraki adım, bu bağırsak beyin sinyallemesinin beyine yediğimiz yiyeceğin besin değeri ve kalorik değeri hakkında önemli bilgiler sağlayıp sağlamadığını incelemektir.

Bağırsak duyu hücrelerinin bugün bize nasıl fayda sağladığına dair ek ipuçları, bugün Cell’de yayınlanan ayrı bir çalışmadadır. Araştırmacılar, farelerde bağırsaklara zarar veren duyusal nöronları uyarmak için lazer kullandılar. Araştırmacılar, lazer stimülasyonunun ayrıca, kemirgenlerin beyninde dopamin seviyesini arttırdığını da ortaya koydu.

Kombine olarak, iki makale vagus sinirinin elektrik akımı ile uyarılmasının insanlarda şiddetli depresyona neden olduğunu açıklamaya yardımcı olmaktadır.

Sonuçlar ayrıca, temel düzeyde yemek yemenin neden kendimizi iyi hissettirdiğini de açıklayabilir. Bu nöronlar beynin dışında olsalar bile, motivasyonu artıran ve zevkini artıran ödül nöronlarının tanımına mükemmel şekilde uyuyorlar.

Write a comment