Sitrik Asit Nedir?

Sitrik asit ilk olarak 1784 yılında İsveçli bir araştırmacı tarafından limon suyundan elde edilmiştir. Kokusuz ve renksiz bileşik, araştırmacıların, şekerden beslendiğinde sitrik asit oluşturan siyah küf Aspergillus niger’den de yapılabileceğini keşfettiği 1900’lerin başına kadar limon suyundan üretilmiştir. Asitli, ekşi tatma özelliğinden dolayı sitrik asit, özellikle alkolsüz içecekler ve şekerlerde, tat verici ve koruyucu bir madde olarak kullanılır. Ayrıca ilaçları stabilize etmek veya korumak için virüslere ve bakterilere karşı bir dezenfektan olarak kullanılır.

 

Doğal Gıda Kaynakları

Narenciye ve meyve suları en iyi doğal sitrik asit kaynaklarıdır. Aslında, sitrik kelimesi Latince sitrus kelimesinden gelmektedir.
Turunçgil meyvelerinin örnekleri şunlardır:

 • Limonlar
 • Misket limonu
 • Portakal
 • Greyfurt
 • Mandalina
 • Pomelos

 

Diğer meyveler de sitrik asit içerir ancak daha az miktarda bulunur. Bu meyveler:

 • Ananas
 • Çilek
 • Ahududu
 • Kızılcık
 • Kiraz
 • Domates

 

Doğal olarak oluşmamasına rağmen, sitrik asit; peynir, şarap ve ekşi hamur ekmeğinin bir yan ürünüdür. Besinlerin ve takviyelerin bileşenlerinde listelenen sitrik asit, turunçgillerde doğal olarak bulunmayanları üretmektedir. Bunun nedeni, bu katkı maddesinin narenciye meyvelerinden üretilmesinin çok pahalı olması ve talebin arzı çok aşmasıdır.

 

Yapay Kaynaklar ve Kullanımlar

Sitrik asidin özellikleri onu çeşitli endüstriler için önemli bir katkı maddesi yapar. Yiyecek ve içecekler, üretilen sitrik asidin yaklaşık %70’ini, farmasötik ve diyet takviyelerinin %20’sini kullanır ve geri kalan %10’u temizlik maddelerinde kullanılır.

 

Gıda endüstrisi

Üretilen sitrik asit, dünyadaki en yaygın gıda katkı maddelerinden biridir. Asitliği arttırmak, tadı arttırmak ve içerikleri korumak için kullanılır. Gazlı içecekler, meyve suları, toz içecekler, şekerler, dondurulmuş gıdalar ve bazı süt ürünleri genellikle sitrik asit içerir. Toksin üreten Clostridium botulinum bakterilerinin neden olduğu nadir fakat ciddi bir hastalık olan botulizme karşı korunmak için konserve meyve ve sebzelere de eklenir.

 

İlaçlar ve Diyet Takviyeleri

Sitrik asit, ilaçlarda ve besin takviyelerinde kullanılan endüstriyel bir malzemedir. Aktif bileşenlerin dengelenmesine ve korunmasına yardımcı olmak için ilaçlara eklenir, çiğnenebilir ve şurup bazlı ilaçların tadını geliştirmek veya maskelemek için kullanılır. Magnezyum ve kalsiyum gibi mineral takviyeleri, emilimini arttırmak için sitrat formunda sitrik asit içerebilir.

 

Sağlığa Faydaları ve Vücutta Kullanım Durumu

Enerjiyi Metabolize Ediyor

Sitrat – yakından ilişkili bir sitrik asit molekülü – sitrik asit döngüsü adı verilen bir işlem sırasında oluşan ilk moleküldür. Ayrıca trikarboksilik asit (TCA) veya Krebs döngüsü olarak da bilinir. Vücuttaki bu kimyasal reaksiyonlar gıdaları kullanılabilir enerjiye dönüştürmeye yardımcı olur. İnsanlar ve diğer organizmalar enerjilerinin çoğunu bu döngüden alır.

 

Besin Emilimini Arttırır

Ek mineraller çeşitli şekillerde mevcuttur. Sitrik asit, minerallerin biyoyararlanımını arttırır, vücudun onları daha iyi emmesine izin verir. Benzer şekilde, sitrat formundaki magnezyum tamamen emilir, magnezyum oksit ve magnezyum sülfattan biyoyararlanım sağlar. Sitrik asit ayrıca çinko takviyelerinin emilimini de arttırır. 

 

Böbrek Taşlarına Karşı Koruyabilir

Sitrik asit – potasyum sitrat formunda – yeni böbrek taşı oluşumunu önler ve daha önce oluşanları parçalara ayırır. Böbrek taşları, genellikle böbreklerinizden kaynaklanan kristallerden oluşan katı kütlelerdir. Sitrik asit, idrarınızı taş oluşumu için daha az uygun hale getirerek böbrek taşlarına karşı korur. Böbrek taşları sıklıkla sitrik asit ile potasyum sitrat olarak işlem görür. Bununla birlikte, bu doğal asit gibi narenciye meyvelerinde yüksek gıdalar tüketmek benzer taş önleyici yararlar sağlayabilir.

 

Güvenlik ve Riskler

Üretilen sitrik asit, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından genellikle güvenli (GRAS) olarak kabul edilir. Uzun süre çok miktarda tüketildiğinde, üretilen sitrik asidin güvenliğini araştıran bilimsel bir çalışma bulunmamaktadır. Yine de, hastalık ve katkı maddesine alerjik reaksiyonlar bildirilmiştir. Bir raporda şişmişlik ve sertlik ile eklem ağrısı, kas ve mide ağrısı ve ayrıca dört kişide, üretilen sitrik asit içeren gıdaları tükettikten sonra nefes darlığı olduğu tespit edilmiştir. Aynı semptomlar, limon ve limon gibi asidin doğal formlarını tüketen kişilerde gözlenmemiştir. Araştırmacılar, üretilen sitrik asidin bu semptomlardan sorumlu olduğunu ispatlayamadıklarını ancak yiyecek ve içeceklerde kullanımının daha fazla çalışılmasını önerdiklerini kabul etmişlerdir. Her iki durumda da, bilim adamları semptomların büyük olasılıkla bileşiğin kendisinden ziyade sitrik asit üretmek için kullanılan kalıpla ilgili olduğunu öne sürmüşlerdir.

Write a comment