Kuskusun Sağlığa Dair 7 Etkisi

Eskiden Kuzey Afrika’nın yerel lezzeti olarak bilinen kuskus artık tüm dünyada tüketiliyor. Fas, İsrail ve Lübnan kuskusu olmak üzere 3 farklı kuskus türü vardır. Fas kuskusu en küçük ve en kullanışlı olandır. İsrail ya da İnci kuskusu, karabiber büyüklüğü kadardır ve pişirmek daha uzun sürer. Lübnan kuskusu üç tür kuskusun en büyüğüdür ve pişirmek uzun sürer. Kuskusun sağlık üzerine faydalı etkileri vardır. 

 

İşte kuskusun sağlığa 7 etkisi:

 

  • Selenyumdan Zengindir

Selenyum, birçok sağlık yararı ile önemli bir mineraldir. Vücudunuzun hasarlı hücreleri onarmasına ve iltihaplanmayı azaltmasına yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. Ayrıca tiroit sağlığında da rol oynar. Tiroit bezinin düzgün işlemesi için,  hasara karşı korur ve hormon üretimine katkıda bulunur. Kuskustaki selenyum, vücudunuzdaki iltihabı ve oksidatif stresi azaltarak kalp hastalığınızın riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Antioksidan etkileri ile arter damarları ve duvarlarındaki plak ve LDL kolesterol birikimini azaltmaya da yardımcı olur. Sadece bir fincan kuskus, önerilen alımın % 60’ından fazlasını içerir. Özet olarak selenyum vücudunuzu koruyabilen güçlü bir antioksidandır ve kuskus selenyum için olağanüstü bir kaynaktır.

 

  • Kanser Riskini Azaltmaya Yardımcı Olur

Araştırmalar sonucu kandaki yüksek selenyum düzeylerinin belirli kanser türlerine karşı koruyucu olabileceği gösterilmiştir. Bununla birlikte, takviyeleri almak yerine selenyum açısından zengin gıdaları tüketmek daha etkilidir. Bazı çalışmalar selenyum eksikliğini prostat kanseri riskinde artışa bağlamıştır. Ayrıca yeterli miktarda selenyumun, C ve E vitaminleri ile birlikte kullanıldığında sigara içenlerde akciğer kanseri riskini azalttığı gözlenmiştir.

 

  •  Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Kuskustaki selenyum aynı zamanda bağışıklık sisteminize destek sağlar. Bu antioksidan, vücudunuzdaki oksidatif stresi ve iltihabı azaltmaya, bağışıklığı artırmaya yardımcı olur. Zararlı olan serbest radikalleri vücuttan uzaklaştırırlar. Çalışmalar, selenyum eksikliğinin bağışıklık hücrelerine ve işlevlerine zarar verebileceğini göstermiştir. Selenyum, her ikisi de bağışıklık sistemi işlevini destekleyen C ve E vitaminlerinin rejenerasyonunda da rol oynar.

 

  • Bitki Bazlı Proteinin İyi Bir Kaynağıdır

Vücudunuzun yaklaşık % 16-20’si amino asitlerden oluşan proteinlerden oluşur. Amino asitler vücudunuzdaki hemen her metabolik sürece dâhil olur. Proteini hayvansal ve/veya bitkisel kaynaklardan tüketmek önemlidir. Kuskus, bitki bazlı proteinin iyi bir kaynağıdır. Bitki temelli protein, vejetaryen ve vegan diyetlerinde vazgeçilmezdir, bunun için de kuskus en uygun yiyecek seçimidir. Bununla birlikte, tüm gerekli amino asitleri almanız için diğer bitki proteinleri ile birleştirilmelidir. Bitki bazlı proteinleri yüksek miktarda içeren diyetler, daha düşük felç, kanser ve kalp hastalığından ölüm riskiyle bağdaştırılmıştır.

 

  • Kilo Kaybına Yardımcı Olabilir

Kuskus, kalori bazında pirinç ve kinoa gibi tahıllardan daha düşüktür. Zayıflama diyeti için iyi bir seçenektir. Kuskus ayrıca buğday veya tahıl bazlı bir gıda için protein bakımından oldukça zengindir. Pişirilmiş fincan başına 6 gram ile protein bakımından diğer birçok makarna veya işlenmiş tanelerden daha yüksektir. Ayrıca, protein ve lif içeriği sindirimi yavaşlatmak için birlikte çalışır ve bir yemekten sonra saatlerce açlık ve iştahı önleyebilir. Açlık hissi üreten hormonu bastırmaya yardımcı olur. Dahası, proteinden yüksek diyetler daha yüksek bir metabolik hıza katkıda bulunur, bu da yemekten sonra daha fazla kalori yakabilirsiniz demektir.

 

  • Sağlıklı Kan Şekeri Düzeylerini Destekler

Lif ve protein, kombine olarak sağlıklı kan şekeri seviyelerini korumanıza yardımcı olur. Uzun vadede, yüksek kan şekeri seviyeleri vücudunuzun kan şekeri seviyesini etkili bir şekilde azaltma yeteneğini azaltabilir. Bu sizi diyabet riskine sokabilir. Kuskus, fincan başına 2 gram lif içerir ve orta derecede glisemik indeks değeri 65’tir. Bu, diğer karbonhidratlara kıyasla, kuskusun kan şekerini orta derecede etkilediği anlamına gelir. Lif ve protein içeriği birlikte çalışarak bir yemekten sonra kan şekeri yükselmelerini azaltmaya yardımcı olur. Kuskustaki lifin bir kısmı, bağırsaklarda emilimi yavaşlatan bir jel benzeri madde oluşturmak için suda çözülür.

 

  • Hazırlanması Çok Kolaydır

Kuskus, tam buğday unundan yapıldığından makarnaya genellikle sağlıklı bir alternatif olarak kabul edilir. Diğer makarna çeşitleri tipik olarak daha rafine edilir. Ek olarak, hazırlanması oldukça kolaydır. Süpermarketlerde satılan versiyonu önceden ısıtılmış ve kurutulmuştur. Sadece su veya et suyu ekleyip tüketilebilir. Kuskus, salatalara eklenebilir veya et ve sebze ile garnitür olarak servis edilebilir.

 

Kuskus Yemeden Önce Dikkat Edin 

  • Gluten İçeriği Yüksektir

İrmik unu, makarnalık buğdayın endosperminden yapılır. Yüksek gluten ürünü olarak kabul edilir. Glutene intoleransı olanların ve çölyak hastalarının tüketmemesi gereken ürünler sınıflanmasına girmektedir. Kuskus irmik unundan yapıldığı için gluteni içerir. Bu, gluten intoleransı veya alerjisi olan kişiler için sınırları zorlaştırır.

 

  • Bazı İnsanların Kan Şekeri Düzeylerini Artırır

Kuskus protein ve lif içeriyor olsa da, karbonhidratta oldukça yüksektir, bu da kupa başına 36 gramdır. Kan şekeri sorunları veya şeker hastalığı olanlar, orta ila yüksek karbonhidratlı gıdaları tüketirken dikkatli olmalıdır. Bu gıdalar kan şekeri seviyelerinde bir artışa neden olabilir ve bu da çeşitli olumsuz sağlık etkilerine neden olabilir. Diğer protein veya lif kaynakları ile tüketen kuskus, kan şekeri seviyenizi dengelemek için idealdir.

 

  • Besin İçeriği Düşüktür

Kuskus lif, potasyum ve diğer bazı besin maddeleri içeriyor olsa da, bunların iyi bir kaynağı sayılmaz. Tam tahıllarda ve buğdayda bulunan lif, sindirimi ve genel olarak bağırsak sağlığını iyileştirmeye yardımcı olmak için prebiyotik olarak işlev görür. Bununla birlikte, kinoa, kahverengi pirinç ve yulaf gibi tam tahıllar, kuskustan daha iyi lif kaynaklarıdır. Ayrıca, çalışmalar potasyum açısından zengin bir diyet tüketmenin kan akışını arttırabileceğini ve inme riskini azaltabileceğini göstermiştir. Kuskus az miktarda potasyum sağlarken, avokado, muz veya patates gibi meyve ve bitki bazlı gıdalar daha iyi potasyum kaynaklarıdır.

Write a comment