Epsom Tuzunun Faydaları Ve Kullanımı (Ve Önemli Yan Etkileri)

Epsom tuzu pek çok rahatsızlığın tedavisinde popüler bir çözümdür. İnsanlar onu kas ağrısı ve stres gibi sağlık problemlerini hafifletmek için kullanmaktadırlar. Ayrıca uygun bir şekilde kullanıldığında uygun fiyatlı, kullanımı kolay ve zararsızdır.

 

Epsom Tuzu Nedir?

Epsom tuzu magnezyum sülfat olarak da bilinmektedir. Magnezyum, kükürt ve oksijenden oluşan kimyasal bir bileşiktir. Adını, ilk keşfedildiği Surrey, İngiltere’deki Epsom kasabasından almaktadır. Adına rağmen, Epsom tuzu aslında sofra tuzundan tamamen farklı bir bileşiktir. Kimyasal yapısı nedeniyle “tuz” olarak adlandırılmaktadır. Tablet tuzuna benzer bir görünüme sahiptir ve genellikle banyolarda çözülmektedir, bu yüzden “banyo tuzu” olarak da bilinmektedir. Tablet tuzuna benzemekle birlikte, tadı farklıdır. Epsom tuzu oldukça acı ve tatsızdır. Bazı insanlar hala tuzu suda çözerek tüketmektedirler. Ancak, tadı çok sevilmediği için, muhtemelen yiyeceğe eklemek istemezsiniz. Epsom tuzu imalatı ve paketlemesinde birçok farklı yol vardır, ancak içerikler kimyevi olarak tamamen aynıdır. Yüzlerce yıldır bu tuz, kabızlık, uykusuzluk ve fibromiyalji gibi rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmaktadır. Ne yazık ki, bu hastalıklar üzerindeki etkileri iyi araştırılmamıştır. Epsom tuzunun bilinen faydalarının büyük bir kısmı, birçoğunun yeterince faydası olmayan bir mineral olan magnezyumuna atfedilmektedir. Epsom tuzunu çoğu ilaç deposunda ve marketlerde bulabilirsiniz. Genellikle eczane veya kozmetik bölgede bulunmaktadır.

 

Nasıl Kullanılmaktadır?

Epsom tuzu suya verildiğinde, magnezyum ve sülfat iyonlarını çözüp bırakmaktadır. Fikir, bu parçacıkların vücuda magnezyum ve sülfat sağlayarak deriden absorp edilebilmesidir. Bunlar vücutta önemli işlevleri olan minerallerdir. Epsom tuzu için en yaygın kullanım, yalnızca banyo suyunda çözünen tuzlardır. Bununla birlikte, aynı zamanda cilde bir kozmetik ürün olarak uygulanabilir veya bir müshil olarak ağızdan alınabilmektedir.

 

Epsom Tuzu Kullanımları

Bazı sağlık uzmanları dahil birçok kişi, Epsom tuzunun terapötik olduğunu ve çeşitli koşullar için alternatif bir tedavi olarak kullanılmasını talep etmektedirler.

 

Daha İyi Magnezyum Soğurma

Magnezyum, vücutta dördüncü en bol mineraldir, ilki kalsiyumdur. Kalpte ve sinir sisteminde fayda sağlayan 325’den fazla biyokimyasal reaksiyona karışmaktadır. Bazı insanlar, magnezyumun Epsom tuz banyoları yoluyla ağızdan alındığından daha iyi absorbe olabileceğini iddia ediyor. Bu iddia, Epsom tuz banyosuna batırıldıktan sonra üçü dışındaki kan magnezyum düzeylerini gösteren 19 denek üzerinde yapılan bir çalışmaya dayanmaktadır. İlk kan banyosundan sonra ortalama kan magnezyum seviyeleri yaklaşık 10 ppm artmaktadırlar. Önümüzdeki yedi gün boyunca hamamda uygulandığında, ortalama magnezyum seviyeleri 105 ppm’den 141 ppm’e yükselmektedir. Bu çalışma ümit vaat ederken, türünün tek örneği olduğundan ve bir takım  kısıtlamalara sahip olduğundan tuz tohumu ile almanız önemlidir.Magnezyum düzeylerini arttırmak için ve Epsom tuzunun etkinliğini belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

 

Uyku ve Stres Üzerindeki Etkisi

Uyku ve stres yönetimi için yeterli magnezyum seviyeleri büyük önem taşımaktadır çünkü magnezyum beyne uykuyu uyandıran ve stresini azaltacak nörotransmitter üretmesine yardımcı olmaktadır. Magnezyum da vücudun uykuya neden olan bir hormon olan melatonini üretmesine yardımcı olabilmektedir. Düşük magnezyum seviyeleri, uyku kalitesini ve stresini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Çoğu, Epsom tuz banyolarının alınmasının vücudun deriden magnezyumu almasına izin vererek bu sorunları tersine döndürebilmektedir. Ne yazık ki, yeterli miktarda magnezyumun tuz hamamlarından absorbe edilip uyku ve strese maruz kalmadığını teyit etmek için herhangi bir resmi araştırma yapılmamıştır. Ek olarak, Epsom tuz banyolarının sakinleştirici etkileri sadece sıcak banyoların alınmasının neden olduğu gevşemeden kaynaklanıyor olabilmektedir.

 

Sindirime Yardım Ediyor

Magnezyum genellikle kabızlık gibi sindirim konularını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Bağırsak hareketlerini destekleyen, kolona su çektiği için yardımcı olduğu görülmektedir. Çoğunlukla, magnezyum sitrat veya magnezyum hidroksit şeklinde kabızlık rahatlama için ağız yoluyla alınmaktadır. Ambalaj üzerindeki talimatlara göre su ile ağızdan alınmaktadır. Yetişkinlerin genellikle bir seferde 2-6 çay kaşığı (10-30 ml) Epsom tuzu alması önerilir, en az 8 ons (237 ml) su içinde eritilir ve derhal tüketilir. 30 dakika ila altı saat arasında laksatif bir etki bekleyebilirsiniz. Ayrıca tüketen Epsom tuzunun şişkinlik ve sıvı taburesi gibi hoş olmayan yan etkilere neden olabileceği de bilinmektedir. Sadece zaman zaman müshil olarak ve uzun soluklu bir çözüm olarak kullanılmamalıdır.

 

Egzersiz Performansı ve Kurtarma

Bazı kullananlar, egzersiz performansı ve iyileşmesi için önemli faktörler olan Epsom tuz banyolarının kas ağrısını azaltabileceğini ve krampları azalttığını iddia etmektedirler. Epsom tuzlarının sindirim etkileri gibi, bu etki magnezyumdan da kaynaklanmaktadır. Yeterli magnezyum düzeylerinin egzersiz için yararlı olduğu bilinmektedir, çünkü magnezyum vücuda glikoz ve laktik asit kullanmasına yardımcı olmaktadır. Magnezyum eksikliği atletlerde daha sık görülür, bu nedenle sağlık uzmanları sıklıkla optimal seviyeleri sağlamak için magnezyum takviyeleri önermektedirler. Magnezyum egzersiz için önemli olmakla birlikte, fitness’ı arttırmak için Epsom tuzunun kullanımı iyi araştırılmamıştır. Bu noktada, faydalar anekdottur.

 

Azalan Ağrı ve Şişkinlik

Bir diğer ortak iddia Epsom tuzunun ağrı ve şişmeyi azaltmasına yardımcı olmasıdır. Birçok kişi Epsom tuz banyolarının fibromyalji ve artrit semptomlarını iyileştirdiğini bildirmektedir. Fibromiyalji ve artrite sahip birçok insanda mineral eksikliği olduğu için magnezyumun bu etkilerden sorumlu olduğu düşünülmektedir. Fibromiyaljisi olan 15 kadın üzerinde yapılmış bir çalışmada, ciltte magnezyum klorid uygulanmasının semptomları azaltmak için faydalı olabileceği sonucuna varılmaktadır. Katılımcılar dört hafta boyunca her gün alt ekstremitelerine magnezyum uyguladılar. Çözüm kullanıldıktan sonra, kadınlar daha az ağrı ve hassasiyet ile yaşam kalitesinin yükseldiğini bildirdiler. Bu bulgu, Epsom tuzu gibi cilde uygulanabilen magnezyum formları için umut vaad ederken, konuyla ilgili daha fazla araştırma bulunmadığından temkinli bir şekilde yorumlanmalıdır.

 

Epsom Tuzunun Güvenliği ve Yan Etkileri

Epsom tuzu genellikle güvenlidir, ancak yanlış kullanırsanız oluşabilecek birkaç olumsuz etki vardır. Bu, ağız yoluyla almanız durumunda çoğunlukla bir endişe kaynağıdır. Her şeyden önce magnezyum sülfat müshil etkisi gösterebilmektedir. Bunun tüketilmesi ishal, şişkinlik veya mide bulantısı ile sonuçlanabilmektedir. Bir müshil olarak kullanıyorsanız, sindirim rahatsızlığını azaltabilecek bol su içtiğinizden emin olun. Ayrıca, öncelikle doktorunuza danışmadan hiçbir zaman tavsiye edilen dozdan fazlasını almayın. Doktorlara, çok fazla Epsom tuzu içeren bazı magnezyum doz aşımı vakaları bildirilmiştir. Bunun semptomları mide bulantısı, baş ağrısı, başın çarpıklığı ve kızarmış cilttir. Aşırı durumlarda magnezyum doz aşımı kalp problemlerine, komaya, felce ve ölüme yol açabilmektedir. Doktorunuz tarafından önerilen ya da pakette listelenen miktarda aldığınız sürece bu olası değildir.

 

Epsom Tuzunun Kullanımı

İşte Epsom tuzunu kullanmanın en yaygın yollarından birkaçı.

 

Banyo

En yaygın kullanımı, Epsom tuz banyosu denilen şeydir. Bunu yapmak için standart boyutlu bir küvetteki suya 2 bardak (yaklaşık 475 ml) Epsom tuzu ekleyin ve vücudunuzu en az 15 dakika ıslatın. Epsom tuzunu, daha çabuk çözülmesini isterseniz, akan suyun altına koyabilirsiniz.

 

Güzellik

Epsom tuzu cilt ve saç için güzellik ürünü olarak kullanılabilir. Bir eksfoliyan olarak kullanmak için, biraz elinize koyun, nemlendirin ve cildinize masaj yapın. Bazı insanlar gözenekleri temizlemeye yardımcı olabileceğinden, yüz yıkamaya yararlı olduğunu iddia etmektedirler. Sadece kendi temizleme kremi ile birleştirin ve cilde masaj yapın. Saç kremi için de ilave edilebilir ve saçlara hacim kazandırmaya yardımcı olabilmektedir. Bu etki için, eşit parçacıklar ve Epsom tuzlarını birleştirin. Karışımı saçlarınıza masaj yapın ve 20 dakika bekletin, sonra durulayın. Bu kullanımlar tamamen anekdottur ve herhangi bir araştırma çalışmasıyla desteklenmez. Herkes için farklı işlediğini ve bildirilen tüm faydaları fark etmeyebileceğinizi unutmayın.

 

Bir Müshil Olarak

Epsom tuzu magnezyum takviyesi veya müshil olarak ağızdan alınabilir. Çoğu marka, suda çözülmüş günde 2-6 çay kaşığı (10-30 ml) almanızı önerir. Yaklaşık 1-2 çay kaşığı (5-10 ml) çocuklar için genellikle yeterlidir. Daha kişiselleştirilmiş bir dozaja ihtiyacınız varsa ya da dozu pakette listelenenden daha fazla arttırmak isterseniz doktorunuza danışınız. Doktorunuzdan izin almadıkça, paket üzerinde belirtilen üst sınırdan asla fazlasını yemeyin. İhtiyaç duyduğunuzdan daha fazlasını almak magnezyum sülfat zehirlenmesine neden olabilmektedir. Epsom tuzunu ağız yoluyla almaya başlamak istiyorsanız yavaş başlayın. Bir seferde 1-2 çay kaşığı (5-10 ml) tüketmeyi deneyin ve dozu gerektiğinde arttırın. Herkesin magnezyum ihtiyaçlarının farklı olduğunu unutmayın. Vücudunuzun nasıl tepki vereceğine ve tam olarak ne için kullandığınıza bağlı olarak önerilen doza göre daha fazla veya daha azına ihtiyacınız olabilmektedir. Ek olarak, Epsom tuzunu tüketirken koku veya renk içermeyen saf Epsom tuzu kullandığınızdan emin olun.

 

Özet Olarak

Epsom tuzu çeşitli sağlık rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olabilmektedir. Aynı zamanda bir güzellik ürünü olarak da kullanılabilir. Bildirilen tüm faydaları destekleyecek pek çok kanıt bulunmamaktadır. Bu noktada olumlu etkileri çoğunlukla anekdottur ve daha fazla araştırma gerekmektedir. Bununla birlikte, Epsom tuzu genellikle güvenli ve kullanımı kolaydır, bu yüzden kesinlikle denemeye değerdir.

Comments 9

 1. tegere
  28/11/2019

  okudum deneyeceğim kolaylıklar diliyorum..

  1. Diyetisyen Emre Uzun
   04/12/2019

   teşekkürler 🙂

 2. sibel
  14/01/2020

  Merhaba ben bu tuzu yaşlılar da kabızlık için kullanabilir mi acaba

  1. Diyetisyen Emre Uzun
   15/03/2020

   şekersiz hoşaf ya da probiyotik tüketimi ile üstesinden gelebilirsiniz.

 3. sibel
  14/01/2020

  Merhaba bu tuzu yaşlılar da kabızlık için kullanabilir mi acaba

 4. Mevlüde Yılmaz
  13/02/2020

  Gastrit ve reflüsü olanlar epsom tuzunu kullanbilir mi ?

  1. Diyetisyen Emre Uzun
   15/03/2020

   hekiminize danışarak katabilirsiniz.

 5. EmineSukeyna
  18/01/2021

  Bilgileriniz için teşekkürler. Ben denedim kabızlık konusunda çok faydalı oldu. Haftada bir kere kullanmayı düşünüyorum. Ama tadı çok kötüydü. Bir kaç yudum aldim, baktım böyle bitecek değil,Oyuzden tek seferde diktim kafaya. Arkasından normal su içtim suyun tadının ne kadar da güzel olduğunu farkettim.

  1. Diyetisyen Emre Uzun
   21/02/2021

   Geri bildiriminiz için çok teşekkürler 🙂

Write a comment