Yüzdeki Yağ Toplanmasının Temel Sebepleri ve Çözüm Yolları

Bireylere sağlıklı beslenme ile kilo kaybı sağlamak mümkündür. Bu beslenme modelinin ilk şartı, doğru miktarda ve düzenli aralıklarla besin tüketimidir. Sağlıklı beslenme modelini uygulayan kişiler, öğünlerini atlamadan ve sağlıklı gıdalar tüketerek yaşamlarını sürdürürler. Özellikle ara öğünlerde tüketilen gıdaların, meyve ya da kuruyemiş gibi sağlıklı atıştırmalıklar olmasına özen göstermeliyiz. Bu sayede bireyde günlük aldığı kalori miktarı azalmış olacaktır. Çünkü bilmeliyiz ki, aldığımızdan daha fazla kalori yakmamız ya da yaktığımızdan daha az kalori almamız gerekiyor. Unutulmamalıdır ki, kalori düşürüldüğünde yağ yakımı da hızlanacak, yüz yağlarından kurtulmak için de avantaj olacaktır.

 

Yüzdeki Yağ Toplanmasının Temel Sebepleri:

  • Obezite
  • Fazla şeker, tuz ve yağ alımı (paketli gıdalar)
  • Öğün atlama ve kötü beslenme alışkanlıkları
  • A, C ve beta karoten bakımından yetersiz beslenme
  • İlaçların yan etkileri
  • Stres
  • Uykusuzluk
  • Genetik aktarım

 

Yüzünüzden Yağ Kaybetmek İçin 7 Etkili İpucu

Kilo vermek, vücudunuzun belirli bir bölgesinden bağımsız olarak kendi başına bir meydan okuma gibidir. Özellikle, yüzdeki fazla yağ, yüzümüzden gidebilmesi inanılmaz derecede sinir bozucu bir sorundur. Neyse ki, doğru besin tüketimi ve doğru egzersiz  yağ yakımını hızlandırabilir ve yüzünüzü hafifletebilir. Ayrıca beslenme düzeniniz içinde aç kalmadan ve kalorisi düşük sağlıklı yiyeceklerle daha kolay sonuçlar alabiliriz. Dolayısıyla çikolatalar, börekler, kurabiyeler, bisküviler gibi sağlıksız atıştırmaları ortadan kaldırarak kalorileri azaltmak oldukça sağlıklı bir yöntemdir.

 

Yapılan çalışmalar sonucunda, yüzümüzdeki yağlardan kurtulmanın 7 etkili yöntemini inceleyelim.

 

Rafine Karbonhidrattan Uzak Durun

Kurabiye, kraker ve makarna gibi rafine edilmiş karbonhidratlar, kilo almanın ve artan yağ depolamanın yaygın olarak bilinen en büyük nedenidir. Bu karbonhidratlar, ağır işlenmiş, yararlı besinleri ve liflerinden sıyrılarak şeker ve kalorilerin yanı sıra çok az geride bırakılmıştır. Çok az lif içerdiklerinden, hızlı bir şekilde sindirilirler, kan şekeri seviyelerinde artışa ve daha yüksek aşırı yeme riskine neden olurlar. Bu sebeple meyveler, lifli ve proteinli gıdalar tüketerek ve paketlenmemiş ürünlerin tüketiminde uzak durarak beslenme düzeni oluşturulmalıdır. 

Beş yıllık bir süre boyunca 42.696 yetişkinin diyetlerine baktığımız büyük bir çalışma, rafine edilmiş karbonhidrat alımının daha yüksek miktarda karın yağı ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Hiçbir araştırma, rafine karbonhidratların yüz yağları üzerindeki etkilerine doğrudan bakmamış olsa da, genel kilo kaybının artmasına yardımcı olduklarından aynı zamanda yüz yağ kaybına yardımcı olabilir.

 

Sodyum Alımınızı İzleyin

Aşırı sodyum alımının bir özelliği şişkinliktir ve aynı zamanda yüz şişkinliğine de katkıda bulunabilir. Bunun nedeni, sodyumun vücudunuzun fazla sıvı tutulmasına yani ödeme sebep olabilir.

Bazı çalışmalar, sodyumun fazla alımının, özellikle tuz etkilerine daha duyarlı olan kişilerde sıvı tutulumunu artırabileceğini göstermiştir. İşlenmiş gıdalar, ortalama diyette tahmini olarak % 77 oranında sodyum alımına neden olur. Bu nedenle kolaylık sağlayan gıdaların, tuzlu atıştırmalıkların ve işlenmiş etlerin tüketilmemesi, sodyum alımını azaltmanın kolay ve etkili bir yolu olabilir.

 

Daha Fazla Su İçin

İçme suyu genel sağlığınız için çok önemlidir ve yüz yağlarını kaybetmek istiyorsanız özellikle önemlidir. Aslında, yaşlı erişkinlerde yapılan küçük bir çalışmada, kahvaltı ile birlikte içme suyunun yaklaşık % 13 oranında kalori alımını azalttığı bulunmuştur. Başka bir çalışma içme suyunun metabolizmayı geçici olarak % 24 oranında artırdığını göstermiştir. Gün içerisinde yaktığınız kalori miktarını arttırmak kilo kaybını hızlandırabilir. Dahası, nemlendirilmenin, yüzünüzdeki şişkinlik ve şişkinliği önleyen sıvı tutmayı azalttığı düşünülür.

 

Alkol Tüketimini Sınırlandırın

Akşam yemeğiyle arada sırada bir kadeh şarabın tadını çıkarırken, alkol alımınız, yüz yağ ve şişkinliğinin artmasına en çok katkıda bulunanlardan biri olabilir. Alkolün kalorisi yüksek, ancak besin maddelerince düşüktür ve kilo alma riskinin artmasıyla ilişkili olabilir. Aynı zamanda idrar söktürücüdür ve yüzünde şişkinlik ve şişme riskine yol açarak sıvı tutulmasına neden olabilir. Alkol tüketiminizi kontrol altında tutmak alkol kaynaklı şişkinlik ve kilo alımını kontrol etmenin en iyi yoludur.

 

Yüz Egzersizleri Yapın

Yüz egzersizleri, yüz görünümünü iyileştirmek, yaşlanma ile mücadele ve kas gücünü arttırmak için yapılabilir.  Bazı çalışma raporlarına göre, düzenli rutininize yüz egzersizleri eklemenin, yüz kaslarını etkileyerek yüzünüzün ince olmasına yardımcı olabileceğini iddia ediyor. En popüler egzersizlerden bazıları, yanaklarınızı şişirmek, havayı bir taraftan diğerine itmek, dudaklarınızı alternatif taraflara büzmek ve dişlerinizi birkaç saniye sıkarak bir gülümsemektir. 

Başka bir örnek egzersiz olarak, gökyüzünü öpme duruşu yapabilirsiniz. Bu egzersiz için, havaya kaldırın ve boynunuzun gerildiğini hissedin. Gökyüzünü öpermiş gibi ağzınızdan hava vermeye başlayın. 15 saniye bu şekilde durun ve 4-5 defa tekrar edin. Bu yoga duruşu çene çizgilerini sıkılaştıracaktır ve yanaklarınıza can verecektir.

Başka bir çalışma, sekiz hafta boyunca günde iki kez yüz kasları egzersizleri yapmanın kas kalınlığını artırdığını ve yüz gençleşmesini iyileştirdiğini gösterdi. Özellikle yağ kaybı için yüz egzersizlerinin etkinliğine ilişkin araştırmaların eksik olduğunu unutmayın. Bu egzersizlerin insanlarda yüz yağını nasıl etkileyebileceğini değerlendirmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

Rotanıza Kardiyo Egzersizleri Ekleyin

Çoğu zaman, yüzünüzdeki fazla yağ, fazla vücut yağının sonucudur. Kilo vermek yağ kaybını arttırabilir ve hem vücudunuzu hem de yüzünüzü hafifletebilir. Kardiyo veya aerobik egzersiz, kalp atış hızınızı arttıran her türlü fiziksel aktivitedir. Kilo kaybı için en etkili yöntemlerden biri olarak kabul edilmektedir. 

Çoklu çalışmalarda, kardiyo yağ yakımının artmasına ve yağ kaybının artmasına yardımcı olabileceği bulunmuştur. Dahası, 16 çalışmanın gözden geçirilmesi, insanların daha fazla kardiyo egzersizi ile daha fazla yağ kaybı yaşadığını gösterdi. Her hafta yaklaşık 150–300 dakikalık orta şiddette egzersiz yapmaya çalışın. Bu da günde yaklaşık 20–40 dakikalık kardiyoya dönüşür. Kardiyo egzersizinin, bazı yaygın örnekleri koşu, yürüyüş, bisiklet ve yüzmedir.

Egzersizlerinize sağlıklı besinler tüketerek devam edersek daha kolay sonuçlar alabiliriz. Örneğin; Ispanak, somon, yerfıstığı ezmesi, yulaf, yumurta, esmer pirinç, brokoli, muz, avokado ve badem gibi gıdaları günlük beslenmemize eklememiz, son derece yararlı olacaktır.

 

Uyku Düzeninizi Değiştirin

Uykuya dalmak, yüz yağ kaybını en üst düzeye çıkarmak için en basit ve etkili yollardan biridir. Uyku yoksunluğu, kilo alımı da dahil olmak üzere potansiyel yan etkilerin uzun bir listesi ile gelen bir stres hormonu olan kortizol seviyelerinde bir artışa neden olabilir. Çalışmalar yüksek kortizol düzeylerinin iştahı arttırabildiğini, metabolizmayı değiştirdiğini ve artan yağ depolanmasına neden olduğunu göstermiştir.

Bir çalışmanın sonucunda, daha iyi uyku kalitesinin, kilo kaybı başarısının artması ile ilişkili olduğunu bulunmuştur. İdeal olarak kilo kontrolü ve yüz yağ kaybına yardımcı olmak için her gece en az sekiz saat uyumaya çalışın.

Bir yorum Yaz