Yumurta; Buzdolabında Saklanmalı mı Saklanmamalı mı?

Bir çok Amerikan Avrupa’da bir süpermarkete girdiğinde yumurtaların buzdolabında değil de dışarıda muhafaza edildiğini gördüğünde şok olur. Bunun sebebi Avrupa’da ki yetkililerin çoğunun yumurtaları dondurmanın gereksiz olduğunu söylemesidir. Ancak Amerika’da yumurtaları oda sıcaklığında tutmanın güvenli olmadığı kabul edilir. Bu da bazı insanlara Amerikalıların çok temkinli olduğunu düşündürürken bazı insanlara da Avrupalıların fazla rahat olduğunu düşündürtür. Peki kim hakllı? – Aslında her ikiside;

Tamamen Salmonella İli İlgili                                                                                                                                                      

Salmonella bir çok sıcak kanlı hayvanın bağırsaklarında yaşayan bir tür bakteridir. Bağırsaklarda bulunduğu sürece tamamen güvenliyken yiyeceklere geçtiği taktirde bir çok hastalığa sebep olabilir. Salmonella diyare, kusma gibi bir çok semptoma neden olurken özellikle de genç ve yaşlı bireylerde ölümcül olabilecek  çok tehlikeli semptomlara da neden olmaktadır. Salmonella salgınına neden olan bazı kaynaklar; yonca filizi, yerfıstığı ezmesi, tavuk ve yumurtadır. 1970 ve 1980’ler de Amerik’da Salmonella’nın %77 sorumlusu olarak yumurta gösterilmiştir. Bu da yumurtaların güvenliğini sağlamak arttırmak adına bazı çalışmalar yapmaya efor sarfetmeye neden olmuştur. Yumurta Salmonella ile içten veya dıştan kontamine olabilir; eğer tavukta bulunan Salmonella yumurta kabukla çevrilmeden hemen önce yumurtaya geçerse içten, eğer bakteri yumurtanın kabuğundan nüfuz ederse dışarıdan kontamine olur. Bu anlamda Salmonella’nın kontamine olmasını önlemek adını yumurtanın nasıl işlendiği nasıl nasıl saklandığı nasıl pişirildiği çok önemlidir. Örneğin yumurtayı 4 derecede saklamak Salmonella’nın gelişimini durdururken yumurtayı 71 derece pişirmek tüm bakterileri öldürür.

Amerika’da Yumurtalar Buzdolabında Saklanmalı

Amerika’da Salmonella çoğunlukla dışarıdan tedavi edilir, yumurtalar satılmadan önce sterilizasyon aşamasından geçerler. Öncelikle sıcak sabunlu suda yıkanıp daha sonra yumurtanın kabuğunda olabilecek bakterileri öldürmek amacıyla dezenfektan spray ile temizlenir. Buna ek olarak Avustralya, Japonya, İskandinav ülkeleri dahil olmak üzere ülkelerin hatırı sayılır bir kısmı Salmonella’ı önlemek adına bu yöntemi kullanmaktadır. Bu yöntem yumurtanın dışında bulunan bakterileri öldürmek için yeterince efektifken yumurtanın içinde halihazırda bulunan ve insanları genellikle hasta eden bakterileri yok edemez. Bu yıkama aşaması aynı zamanda yumurtanın dışında bulunan, yumurtanın kabuğunu saran ince bir zar olan ve yumurtayı dış etkenlerden koruyan kütikül’ i ortadan kaldırdığı için sterilizasyon sonrasında bakterilerin yumurtaya kontamine olma riski daha çok artar. Soğutma bakterileri öldürmezken bakterilerin üremesini durdurur. Bunun yanında buzdolabında saklama ile bakterilerin yumurta kabuğuna kontamine olma riski de azalmaktadır.  Amerika’da yumurtaların buzdolabında saklanmasının bir diğer önemli sebebi de FDA’nın bakteri sayısını minimumda tutmak adına, satılacak olan yumurtaların 7 derecenin altında saklanmasını gerektirmesidir ve bir kez dondurulan yumurta bundan sonraki süreçte ısınmasını önlemek için dondurulmalıdır çünkü nem bakterilerin yumurtanın kabuğuna kontaminasyonunu kolaylaştırır. Yani Amerika’da yumurtanın önce yıkanıp daha sonra buzdolabında saklanmasının sebebide aslında bu durumun gerekliliğindendir.

Avrupa’da Yumurta Buzdolabında Saklanmak Zorunda Değil

Çoğu Avrupa ülkesinde 1980’ler de bir çok Salmonella vakası yaşanmasına rağmen yumurta buzdolabında saklanmıyor. Amerika’da yumurtayı yıkayıp buzdolabında saklamayı tercih ederken Avrupa sanitasyonu geliştirmeyi ve tavukları ilk aşamada Salmonella’ya karşı aşılamayı tercih etmiştir. İngiltere bunun en iyi örneklerinden biridir.  Zorunlu bir kampanya sonrasında tüm tabukları Salmonella’ya karşı aşılayarak yıllar içinde Salmonella vakalarında ciddi düşüşler yaşanmasını sağlamıştır.

Buna karşılık yumurtayı yıkayıp dezenfekte etmek İsveç ve Hollanda dışında ki Avrupa ülkelerinde yasaktır. Bu Amerikalılara sağlıksız gibi görünsede bunun amacı, bakterilere karşı bariyer görevi gören kütikül ve kabuğun zarar görmemesidir. Kütiküle ek olarak yumurtanın beyazı da bakterilere karşı doğal defans gösterir ve yumurtayı 3 haftaya kadar korur.  Bu sebepten ötürü yumurtayı buzdolabında saklamak gereksiz kabul edilmiştir.

Buzdolabında Saklamanın Diğer Artı Ve Eksileri

Yaşadığınız yere bağlı olarak, yumurtayı buzdolabında saklamaya gerek duymayabilirsiniz veya buzdolabında saklamanın sağladığı bazı artılardan dolayı buzdolabında saklamak isteyebilirsiniz. Yumurtayı buzdolabında saklamanın artılarına ve eksilerine baktığımızda;

Artı; Buzdolabı Yumurtanın Raf Ömrünü İki Katına Çıkarır.

Yumurtanızı buzdolabında saklamak bakterilerin üremesini kontrol altında tutmak adına en iyi yoldur. Bonus olarak oda ısısında tutmaktansa yumurta buzdolabında tutulduğunda tazeliğini daha uzun süre korur. Yumurta oda ısısında saklandığı taktirde birkaç gün içerisinde kalite düşüşü başlar ve 1-3 hafta içerisinde tüketilmesi gerekir. Buzdolabında saklandığı taktirde ise tazeliğini ve kalitesini iki kat daha fazla korur.

Eksi; Yumurta Buzdolabında Ki Nemi Emebilir

Yumurta buzdolabında bulunan koku ve nemi emebilir. Buna karşın yumurtayı kendi karton kutusunda mühürlü olarak saklamak ve güçlü kokular içeren gıdaları hava geçirmez kaplarda saklamak bu problemin ortadan kalkmasını sağlayabilir.

Eksi; Yumurta Buzdolabının Kapağında Saklanmamalı

Şaşırtıcı olarak; yumurtanızını buzdolabında sakladığınız yerde farklılık gösterebilir. Çoğu insan yumurtalarını buzdolabının kapağında saklar ancak buzdolabının kapağı her açıldığında değişen ısı, yumurtada, bakterilerin üremesine ve yumurtanın koruyucu membranının hasar görmesine sebep olabilir. Yumurtalarını buzdolabında arka bir rafta saklamak en iyisi olacaktır. Son olarak bazı şefler yumurtanın oda ısısında saklamanın pişirme için en iyisi olduğunu iddaa etmektedir. Bu sebeple yumurtanın kullanılmadan önce oda ısısına getirilmesini önermektedirler.  Eğer sizin için önemliyse yumurtayı pişirmeden iki saat öncesine kadar oda ısısına getirilmesi ve bekletilmesi uygun görülmüş ancak sonrasında yumurtanın güvenli bir sıcaklıkta pişirildiğinden emin olunmalıdır.

Yumurta Buzdolabında Saklanmalı Mı?

Nerede yaşadığınıza, ülkenizin Salmonella’ya nasıl davrandığına göre yumurtayı buzdolabında veya oda sıcaklığında saklamanızın gerçekten gerekli olup olmadığı değişir.

Amerika’da taze yumurta buzdolabında saklanırken, Avrupa’da çoğu ülkede yumurtalar birkaç hafta kadar oda sıcaklığında saklanır.

Eğer aldığınız yumurtayı nerde saklamanız gerektiğinden şüpheliyseniz, yerelgıda güvenliği otoritelerini kontrol edin. Bunun üzerine hala emin değilseniz buzdolabında saklamak sizin için en güvenli yol olacaktır.

Comments 2

 1. Smyy
  27/05/2021

  Buzdolanda olan yumurta daha sonra dışarı durmaya devam etse sorun olur mu.. Dolap bozuldu da..

  1. Uzman Diyetisyen Emre Uzun
   28/05/2021

   Merhabalar sorun olmaz. dışarıda da kalabilir.

Write a comment