Nasıl İletişime Geçmek İstersiniz?

Yüksek Fruktoz Şurubu İçeren 20 Gıda

Yüksek früktozlu mısır şurubu (HFCS) mısır nişastasından yapılmış bir tatlandırıcıdır.  Tablet şekeri olarak vücuda benzer bir kimyasal bileşim ve etki gösterir. Yüksek fruktozlu mısır şurubu kullanımı yaygındır, çünkü Amerika’da maliyeti çok düşüktür.
Birçok kişi yüksek fruktozlu mısır şurubunun şekerden daha kötü olduğunu söylese de şu anda birinin diğerinden daha kötü olduğunu gösteren hiçbir kanıt mevcut değil. İkisi de sağlık açısından zararlıdır.

Aşırı yüksek fruktoz şurubu tüketimi, obezite ve tip 2 diyabet de dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarıyla bağlantılıdır. Ne yazık ki kaçınılması zor olabilir. Genellikle gıdalara eklenir, bazıları sağlıklı olduğunu düşünse bile.

Yüksek fruktozlu mısır şurubu içeren 20 popüler yiyecek listesi:

 

 1. Soda

Soda, yüksek şeker içeriği ile ünlüdür. Aslında, Amerikan diyetinde şeker eklenmesinin en büyük kaynağıdır.
Bir su bardağı (200 ml) soda 18 grama yakın şeker içerebilir. Bu da ortalama olarak 2 yemek kaşığına denk gelir. (kola, gazoz gibi diğer gazlı içeceklerin bir su bardağında ise yaklaşık 30-45 gram şeker bulunur.) Yüksek şeker içeriği, obeziteye ve diyabete katkıda bulunur. Ne kadar tatlandırıldığının önemi yok, şekerli soda sağlıklı bir içecek değildir.

Şekerli soda için harika bir alternatif köpüklü sudur. Birçok marka meyve ile doğal olarak aromalı olup kalorisi veya şekeri yoktur.

 

2.       Şeker
Şeker ve şeker çubukları çoğunlukla şekerden yapılır. Birçok marka HFCS (yüksek fruktozlu şeker şurubu) şeklinde ekler ve genellikle ilk madde olarak listelenir.

 

3.      Tatlandırıcılı Yoğurt

Yoğurt sık sık sağlıklı bir atıştırmalık olarak tavsiye edilir.
Şirketler, düşük kalorili, besleyiciliği yoğun ve probiyotik bakımından yüksek olduğunu iddia ediyor.Kesinlikle sağlıklı olabilse de az yağlı ve yağsız yoğurtlar şeker bombasından başka bir şey değildir. Mesela bazı aromalı az yağlı yoğurtların bir porsiyonu günlük limitin de üstünde olan 40 gramın üstünde seker içerir.
Dahası, yüksek fruktozlu mısır şurubu genellikle bu yoğurt türleri için tercih edilen tatlandırıcıdır. Eklenen yüksek fruktozlu mısır şurubu yoğurt satın almak yerine düz yoğurt tercih edin ve kendi lezzetinizi ekleyin. Vanilya özütü, tarçın, kakao tozu ve çilek mükemmel seçeneklerdir.

 

4.       Salata Sosları
Özellikle düşük kalorili ya da yağsız olarak ilan edilen, mağazadan alınan salata soslarından şüphe edilmelidir. Yağla birlikte ortadan kaldırılan lezzeti telafi etmek için şirketler damak tadınızı memnun etmek için şeker veya yüksek fruktozlu mısır şurubu ekliyorlar.

Sadece bir yemek kaşığı yağsız ‘french dressing’ üç gram seker içerir. Coğu insan bir tatıi kaşığından fazla ‘dressing’ kullanır ve bu rahatlıkla günlük seker limitinin yarısından fazlasını tek salatada karşılar.

En iyi tercihiniz zeytinyağı, balzamik sirke ve limon suyu gibi basit, sağlıklı malzemelerle kendi salata sosunuzu yapmaktır.

 

 5.      Dondurulmuş Değersiz Gıdalar

Meyve ve sebze gibi birçok sağlıklı gıdalar dondurulmuş olarak satın alınabilir. Bu gıdaların eklenmiş şeker içermesini beklemiyorsunuz, ancak birçoğu yüksek fruktozlu mısır şurubu içermekte. Donmuş ürünler reyonunda alışveriş yaparken içindekiler listesini kontrol edin ve bunlardan yüksek fruktozlu mısır şurubu ve diğer sağlıksız içerikleri bulundurmayanları secin.

 

6.      Ekmek
Ekmekteki içerik etiketlerini kontrol etmek her zaman önemlidir. Birçok marka yüksek fruktozlu şurup ekledi ki bu şaşırtıcı olabilir çünkü ekmek genellikle tatlı bir yiyecek olarak düşünülmez.

 

 1. Konserve Meyveler

Konserve meyveyi sağlıklı liflerinden ayıran bir işlemle meyvenin kabuğu soyulur ve konservelenir. Meyve çok miktarda doğal şeker içerse de, HFCS yaygın olarak konservelere ilave edilir, özellikle de şurup konservelerinde.

Sadece bir fincan konserve meyve, 44 gram şeker içerebilir. Bu bir fincan, bütün, taze meyve içerisinde bulunan miktarın iki katından fazladır.

Yüksek fruktozlu mısır şurubundan kaçınmak için her zaman kendi doğal suyunda konservelenmiş meyveleri seçin. Daha iyisi, bütün meyveleri seçin. Böylece eklenen maddeler hakkında endişelenmeniz gerekmez.

 

 1. Meyve Suyu

Meyve suyu Amerikan diyetinde, özellikle çocuklar arasında, en büyük şeker kaynaklarından biridir. Meyve suyu bazı besin maddeleri ve antioksidanlardan zenginken, az miktarda lif içeren çok yoğun bir şeker kaynağıdır. Meyve suyui şeker açısından doğal olarak yüksek olmasına rağmen, bazı şirketler yüksek fruktozlu mısır şurubu ile daha da tatlandırır. Bazı meyve sularındaki şeker miktarı, sodaya eklenen miktarla kıyaslanabilir. Bazı meyve suyu türleri, sodadan daha fazla şeker içerebilir.
Şeker alımını sınırlandırmak için bütün meyve seçmek en iyisidir.

 

9.      Kutulu Yemekler

Bu tür yemekler, toz halinde sos ve baharat paketleri ile birlikte bir kutu içerisinde gelir.
Sadece su veya süt gibi birkaç bileşen eklemek ve kısa süre pişirmek yeterlidir.
Yüksek fruktozlu mısır şurubu birçok yapay bileşenle bu ürünlere sıklıkla ilave edilir. Gerçek yiyecek malzemeleriyle kendinize hızlı bir yemek hazırlamak çok daha iyi bir alternatiftir.

 

 1. Diyet Bisküvi

Makarna ve peynir gibi kutulanmış yiyecekler uygunlukları nedeniyle çoğunlukla diyetin temeli olurlar
Granola, kurutulmuş meyve ve fıstık gibi çeşitli diğer bileşenlerle birlikte yuvarlanmış yulaflardan oluşur.

Bu bileşenler fırında pişirilebilir ve granola çubukları olarak bilinen popüler bir çerez haline getirilebilir.

Birçok şirket şeker veya mısır şurubu ile tatlandırmayı seçtiği için, granola barlar çok tatlıdırlar.

Pek çok granola çubuğuna eklenen şeker miktarı, bazı şeker çubuklarında bulunan miktarlara benzer.
Örneğin, görünüşte sağlıklı olan granola çubuğunun bir gramı, şeker çubuğundan daha fazla şeker içerebilir.

Bu barları doğal olarak tatlandıran birçok marka da bulunmakta. Daima bileşen listesini kontrol ederek güvenilirliğini anlayabilirsiniz.

 

 1. Kahvaltılık Gevrekler

Kahvaltılık gevrekler, popüler ve kullanışlı kahvaltı alternatifleridir.
Birçok gevrek sağlıklı olarak ilan edilir, ancak çoğunlukla şeker veya mısır şurubu ile aşırı miktarda tatlandırılırlar.

Hatta birçok tatlıdan daha fazla tatlandırıcı içeren bazı gevrekler vardır. Bazı markalar sadece bir porsiyonda 10 gramdan fazla şeker içerir.

Daha günün ilk öğününde günlük seker limitinin üstüne çıkan insanlar için günlük listelenen miktardan fazlasını yemek kolaydır.
Herhangi bir şeker ya da mısır şurubu eklenmemiş bir gevrek bulun ya da yulaf ezmesi gibi daha sağlıklı bir seçenekle değiştirin.

 

 1. Fırınlanmış Ürünler

Birçok bakkalın kendi fırın bölümlerine sonsuz çörek, kurabiye ve kek var. Maalesef mısır şurubu, birçok mağazada satılan pişmiş ürünler için tercih edilen tatlandırıcıdır.

 

 1. Soslar ve Baharatlar

Soslar ve çeşniler, yemeklerinize lezzet ve doku eklemek için masum bir yol gibi görünebilir. Ancak, bu her zaman böyle değildir. Bu ürünlerin birçoğunda mısır şurubu ilk madde olarak listelenmiştir.

Özellikle temkinli olunması gereken iki madde, ketçap ve barbekü sosudur.

Bir yemek kaşığı ketçap üç gram içeriyorsa, sadece iki yemek kaşığı barbekü sosu 11 gram şeker içeriyor.

Her zaman mısır şurubu için madde listelerini kontrol edin ve en az miktarda şeker bulunan markayı seçin.

 

 1. Abur-Cubur Gıdalar

Cips kurabiye ve kraker gibi işlenmiş yiyecekler işlenmemişlere göre daha çok mısır şurubu içerir.
Bununla birlikte, daha sağlıklı markalar vardır bunlar arasında sadece tatlandırıcı eklenmemiş olanları aramak zorundasınız.

Sebze, meyve, fıstık ve tohum gibi bütün gıdalar tipik yiyecek gıdalarına besleyici yoğun alternatifler de katarlar.

 

 1. Tahıl Barları

Tahıl barları popüler, hızlı ve kolay atıştırmalıklardır. Kahvaltı için sağlıklı bir tercih gibi görünebilirler. Buna karşın diğer bar çeşitleri gibi tahıl barları çoğunlukla mısır şurubu seklinde yüksek oranda seker içermeye elverişlidirler.
Her zaman etiket içeriklerini kontrol edin ve şeker eklenmemiş bir marka seçin. Veya, sabah kahvaltınızı tekrar düşünün ve daha sağlıklı bir şeyler tüketin.

 

 1. Besin Barları

“Enerji çubukları” veya “sağlık çubukları” olarak da bilinen beslenme çubukları, yüksek enerjili besin ögelerinden oluşur.

Yemek için zamanı olmayan, ancak atletler gibi enerjiye fazla ihtiyaç duyan bireyler için yemek alternatifi olarak pazarlanmaktadır.

Ne yazık ki, mısır bunlara sıkça ekleniyor ve bu da her zaman besin etiketlerini kontrol etmenin önemini bir kez daha vurguluyor.

 

 1. Kahve Kremaları

Eklenen maddeleri görene kadar kahve kremaları zararsız görünmekte. Diğer birkaç sağlıksız içeriğe ek olarak çoğunlukla mısır şurubu formunda şekerden yapılır. Çoğunlukla şeker, mısır şurubu şeklinde ve diğer bazı sağlıksız içeriklere ek olarak yapılır. Kahveyi sade, badem sütü ekleyerek şekersiz veya vanilya ile tatlandırarak tüketmek daha sağlıklı olabilir.

 

18.  Sporcu ve Enerji İçecekleri

Bu tip içecekler çoğunlukla enerji çöküşünden hızlıca kurtulabilmek için tercih edilmektedir.Ancak, mısır şurubu eklentisi ile vücudunuza iyiden çok zarar verecek diğer maddeler açısından zengindirler.Su, enerji seviyesini artıracağından ve susuzluğu gidereceğinden çok daha sağlıklı bir içecektir. 

 

 1. Şeker ve Jöle

Reçel ve jöle şeker açısından her zaman zengindir, ancak mağazalardan satın alınan versiyonların mısır şurubu ihtiva etmesi daha olasıdır.

Yerel olarak veya çiftçilerin pazarlarında mısır şurubu eklenmeden yapılan reçelleri bulabilir veya kendiniz yapmayı deneyebilirsiniz.

 

20.  Dondurma

Dondurma, şeker oranı yüksek, tatlı bir yiyecektir. Bu nedenle ılımlı miktarlarda tüketilmelidir. Ayrıca bir çok marka dondurmaları mısır şurubu ile tatlandırmaktadır.

Yüksek früktozlu mısır şurubu, her çeşit gıda ve içeceklere eklenen sağlıksız bir maddedir. Maalesef bu gıdaların çoğu sağlıklı sayılmaktadır.

Comments 4

 1. Yesim
  4 Mart 2017

  Bir 12 gramlık soda 50 grama yakın şeker içerebilir.Bi cümle hatalı olmuş sanırsam.

  1. Emre Uzun
   7 Mart 2017

   Değerli yorumlarınız için teşekkürler, Yazımızı güncelledik 🙂

 2. Tevfik Özbey
  19 Ekim 2019

  Sodadan bahsediyoruz. Maden suyundan değil. Doğru mu?

  1. Diyetisyen Emre Uzun
   25 Ekim 2019

   meyveli adı altında satılanlar genellikle

Bir yorum yazın..