Yüksek Fruktoz İçeren Mısır Şurubu’nun Kötü Olduğuna Dair 6 Neden

Yüksek fruktozlu mısır şurubu (HFCS) mısır şurubu ile yapılan yapay şeker türüdür.

Birçok uzman, şekerin ve HFCS’nin bugünün obezite epidemisinde kilit faktör olduğunu belirtiyor.

HFCS ve şeker, diyabet ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere birçok ciddi sağlık sorunuyla bağlantılıdır.

Yüksek fruktozlu mısır şurubunun sağlığınız için kötü olmasının altı nedeni vardır.

  1. Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu Diyetinize Doğal olmayan Fruktoz Miktarı Ekliyor

HFCS’deki fruktoz aşırı miktarda yenirse sağlık sorunlarına neden olabilir.

Çoğu nişastalı karbonhidrat, örneğin pirinç, karbonhidratların temel şekli olan glukoza ayrılır. Bununla birlikte, masa şekeri ve HFCS, %50 glikoz ve %50 fruktoz’dur.

Glikoz, vücudunuzdaki her hücre tarafından kolaylıkla taşınır ve kullanılır. Aynı zamanda yüksek yoğunluklu egzersiz ve çeşitli prosesler için baskın bir yakıt kaynağıdır.

Aksine, yüksek fruktoz mısır şurubu veya şekerli şekerden elde edilen fruktoz, yakıt olarak kullanılmadan önce karaciğer tarafından yağa veya glikojene (depolanmış karbonhidratlara) dönüştürülmelidir.

HFCS, insan vücudunun baş etmesi için gelişmediği diyetinize doğal olmayan miktarda fruktoz ekler.

Aslında, son birkaç on yıl öncesine kadar diyetiniz meyve ve sebze gibi doğal kaynaklardan sadece çok az miktarda fruktoz içerirdi.

Düşük konsantrasyonda fruktoz konsantrasyonlarına ek olarak, meyveler lif, su, mikro besinler ve antioksidanlar içerir. Bu makaledeki bilgilerin hiçbiri, sağlıklı olan bütün meyve için geçerli değildir.

Aşağıda listelenen advers etkilere çoğunlukla fazla fruktoz neden olur ve bunlar hem yüksek-fruktoz mısır şurubu (% 55 fruktoz) hem de düz şeker (% 50 fruktoz) için geçerlidir.

Sonuç: HFCS ve şeker hem fruktoz hem de glikoz içerir. Fruktoz glikozdan farklı şekilde işlenir ve çok fazla fruktoz tüketilmesi sağlık sorunlarına neden olabilir.

  1. Kolaylıkla Yağa Dönüştürülür

Yüksek früktozlu mısır şurubu aşırı tüketildiğinde kolayca yağa dönüşür.

Bunun nedeni, fruktozun karaciğerde metabolize olmasıdır. Karaciğer fruktozu glikojen haline getirebilir (depolanmış karbonhidratlar), ancak depolama kapasitesi sınırlıdır.

Meydana gelen az miktarda fruktoz az olsa da, sodadan veya tatlılardan alınan büyük dozlar karaciğere fazla yükleme ile yağa dönüştürülebilir.

Uzun vadede yağ birikimi, yağlı karaciğer hastalığı ve tip 2 diyabet gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Araştırmacılar, 3 haftalık bir çalışmada şeker ve fruktoz tüketiminin karaciğer yağında %27’lik ciddi bir artışa neden olduğunu buldular.

 

Diğer araştırmalar da fruktozun yağ kazanımı miktarını diğer kalorilere eşleştirilmiş yemeklerden daha fazla arttırabildiğini bulmuştur.

Unutmayın, HFCS’nin ve fruktozun zararlı etkileri, sağlıklı ve makul miktarlarda güvenli meyve fruktozuyla karıştırılmamalıdır.

Sonuç: Yüksek früktozlu mısır şurubu, kolayca aşırı yağ kazanımına neden olabilir. Bunun sebebi, diğer gıdalardan farklı şekilde sindirilmesidir.

  1. Obezite ve Fazla Kilo Riskini Artırır

Uzun süreli çalışmalar, aşırı miktarda şeker veya HFCS’nin obezite açısından önemli bir rol oynayabileceğini göstermektedir.

Bir çalışmada sağlıklı erişkin gönüllülere hem glukoz hem de fruktoz içeren içecekler verildi.

İki grubu karşılaştırırken, fruktoz içeceği beynin glikoz içeceği ile aynı seviyede iştah kontrol eden bölgelerini uyarmadı.

Fruktoz da visseral yağ birikimine neden olabilir. Visseral yağ organlarınızı çevreler ve vücut yağının en kötü çeşididir. Diyabet ve kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarıyla bağlantılıdır.

Dahası, HFCS ve şeker bulunması da kilo almanın önemli bir faktörü olan ortalama kalorili alımın artmasına neden olmuştur. Araştırmalar, kişilerin günümüzde şekerden 500 kaloriyi tükettiğini gösteriyor ki bu da 50 yıl önceye göre %300 daha fazla olabilir.

Sonuç: Araştırma, obezitede yüksek fraktozlu mısır şurubu ve fruktozun rolünü vurgulamaya devam ediyor. Ayrıca, vücudunuzu çevreleyen zararlı yağ türü olan viseral yağ da ekleyebilir.

  1. Aşırı Alım Diyabetin Temel Nedenidir

Aşırı fruktoz veya HFCS tüketimi aynı zamanda insülin direncine yol açabilir ve bu durum tip 2 diyabetle sonuçlanabilir.

Sağlıklı bireylerde, karbonhidrat tüketimine tepki olarak insülin artar ve onları kan dolaşımının dışına ve hücrelere gönderir.

Bununla birlikte, aşırı fruktozun düzenli olarak tüketilmesi, vücudunuzun insülin etkilerine direnç kazandırabilir.

Sonunda, karbonhidratları metabolize etmek ve sindirmek için hücrelerin “esnekliğini” azaltır. Uzun vadede hem insülin seviyeleri hem de kan şekeri yükselir.

Diyabetin yanı sıra HFCS, kalp rahatsızlığı ve bazı kanserler dahil birçok hastalığa bağlı olan metabolik sendromda da rol oynayabilir.

Sonuç: Yüksek früktozlu mısır şurubu, hem tip 2 diyabetin ve diğer birçok ciddi hastalığa önemli katkıda bulunan insülin direnci ve metabolik sendroma neden olabilir.

  1. Diğer Ciddi Hastalıkların Riskini Artırabilir

Birçok ciddi hastalık fruktoz tüketimiyle bağlantılıdır.

HFCS ve şekerin, artan obezite, diyabet, kalp hastalığı ve kanser riski ile ilişkili olan iltihaplanma yönünde olduğu gösterildi.

 

Şekerin neden olduğu yüksek insülin seviyeleri, tümör büyümesini de tetikler. Birkaç uzun süreli çalışma, HFCS alımı ve kanser riski arasında bir bağlantı bulmuştur.

Enflamasyona ilave aşırı fruktoz, hücrelerinize zarar verebilecek ve yaşlanmayı sağlayacak ileri glikasyon son ürünleri (AGE’ler) olarak da bilinen zararlı maddeleri artırabilir.

Son olarak, gut gibi iltihaplı hastalıklar için daha büyük bir risk söz konusudur. Bunun nedeni artmış iltihaplanma ve ürik asit üretiminden kaynaklanmaktadır.

HFCS ve şekere bağlı tüm sağlık sorunları ve hastalıklar göz önüne alındığında, çalışmaların onları kalp hastalığının artmış riskine ve daha düşük ömür beklentisine bağlamaya başladığı şaşırtıcı olmayabilir.

Sonuç: Aşırı HFCS alımı, kanser ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere sayısız hastalık riskinde artış ile bağlantılıdır.

  1. İçeriğinde Yararlı Besinler Bulunmuyor

Diğer katı şekerler gibi, yüksek fruktozlu mısır şurubu “boş” kaloridir.

Bol miktarda kalori içerir, fakat hiçbir gerekli besini içermez.

Bu nedenle, HFCS yediğinizde diyetinizin toplam besin içeriği azalacaktır. Çünkü HFCS ne kadar çok yerseniz besin açısından yoğun yiyecekleriniz için o kadar az yer var demektir.

Günün sonunda, yüksek fruktozlu mısır şurubundan kaçınma sağlığınızı geliştirmenin ve hastalık riskinizi azaltmanızın en kolay ve en etkili yollarından biri olabilir.

Write a comment