Nasıl İletişime Geçmek İstersiniz?
diyetisyen istanbul

Yeterince Yemek Yemediğinizin Belirtileri Nelerdir?

Yeterince Yemek Yemediğinizin Belirtileri Nelerdir?

Yeterince yemediğinizde tipik işaretler yorgun hissetmek, daha sık hastalanmak, saç dökülmesi veya cilt problemlerini içerebilir.
Obezite ve buna bağlı durumlar yükselirken, yetersiz beslenmenin tehlikeleri göreceli olarak gözden kaçmaktadır.

Bu yazıda, yetersiz yeme risklerine ve nedenlerine bakıyoruz. Aynı zamanda, bir insanın yetersiz beslendiğini gösteren, dikkat çekmek için dokuz işaret ve belirtiye dikkat çekiyoruz.

 

Yetersiz Beslenme Riskleri

Temel risk zayıf bir bireye dönüşmektir. Bu tipik olarak vücut kitle indeksi (BMI) kullanılarak belirlenir.

BMI, bir kişinin sağlıklı bir kilo aralığında olup olmadığına dair yaklaşık bir gösterge vermek için bir kişinin boyunu ve kilosunu kullanır. Tipik olarak, 18.5 altında bir BMI, zayıflık olarak kabul edilir.

Yetersiz beslenme ile ilişkili sağlık riskleri şunlardır:

 • Osteoporoz ve kemik kırıkları
 • Kısırlık
 • Gelişimsel problemler
 • Zayıflamış bağışıklık sistemi
 • Yetersiz beslenme
 • Cerrahi komplikasyonların artmış riski
 • Anemi
 • Kronik yorgunluk

 

Yetersiz Beslenme Sebepleri

Bazı insanlar, kısıtlayıcı diyetlere bağlı kalmak ya da popüler sağlık trendlerini takip etmek suretiyle kasıtlı olarak az beslenmeye çalışır. Bazen, bu diyetler ve eğilimler yanlış yorumlanabilir veya yetersiz beslenmeye yol açabilecek beslenme önerileri içerebilir.

Bunların dışında; yeme bozukluğu nedeniyle oluşabilir veya bazen anormal derecede yüksek metabolizma veya yüksek düzeyde fiziksel aktivite gösteren insanlar, vücutlarının taleplerine yetecek kadar yemek yememektedir.

 

Yetersiz Beslenmenin 9 İşareti

 1. Yorgunluk

Bir insanın yeterince beslenmediğine işaret eden en belirgin ve yaygın belirtilerden biri sürekli olarak yorgun hissetmektir.

Vücut enerjisini tükettiği yiyecek ve içeceklerdeki kalorilerden alır.Vücudun düzgün çalışması için belirli bir miktar enerji kalorisi gerekir. Fonksiyonlar, nefes alma gibi temel ve otomatik vücut süreçlerini hatta aktif düşünme gibi daha karmaşık süreçleri içerir.

Sağlıklı bir kiloyu korumak için ihtiyaç duyulan kalori miktarı, vücut kütlesi, metabolizma ve fiziksel aktivite seviyeleri gibi çeşitli faktörlere bağlıdır ve kişiden kişiye değişmektedir.

Bir birey yetersiz besleniyorsa, vücudunun düzgün çalışması için ihtiyaç duyduklarından daha az kalori tüketiyordur. Bu, enerji seviyeleri üzerinde ciddi bir etki yaratabilir, bu da kişinin günlük işleyişini bozabilecek fiziksel yorgunluk ve zihinsel yorgunluğa neden olabilir.

Düşük enerji seviyeleri de fiziksel aktivite performansı ve fitness üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre, araştırmacılar bir yeme bozukluğu olan kişilerin çok az kalori tükettiklerini, bunun da fiziksel zindelik ve spor performansı üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu bulmuşlardır.

 1. Daha Sık Hastalanmak

Yetersiz beslenme aynı zamanda dengesiz bir diyete de yol açar. Bu, bir kişinin vücudunun sağlıklı bir bağışıklık sistemini sürdürmek ve hastalıklarla mücadele etmek için yeterli miktarda besin almaması anlamına gelir. Ayrıca, soğuk algınlığı gibi hastalıkların, gerekenden daha uzun süreceği anlamına da gelir.

Sağlıklı bir şekilde besin alımını sürdürmek, küçük çocuklar veya yaşlılar gibi zayıflamış bağışıklık sistemine sahip olan kişiler için özellikle önemlidir.

Bir çalışmada, araştırmacılar, 65 yaş üstü insanlara besin takviyeleri sağlamanın, bağışıklık sistemlerinin işleyişinde önemli gelişmeler sağladığı sonucuna varmışlardır.

 1. Saç Dökülmesi

Besin alımının yeterli olmaması durumunda, yıpranma saç kaybına neden olabilir. 2013 incelemesinde uzmanlar proteinler, mineraller, esansiyel yağ asitleri ve vitaminlerdeki eksikliklerin saç renginde veya yapısındaki değişiklikler gibi saç dökülmesine veya diğer anormalliklere neden olabileceğini öne sürdü.

 1. Cinsel Problemler

Bir kişinin vücudu yeterli besini almadığı zaman, yaşamı destekleyici solunum ve kan dolaşımı gibi süreçlerin nasıl sürdürüleceğine odaklanır. Sonuç olarak, bir kişinin cinsel aktivite isteğini azaltabilen ve üreme süreçlerini durdurabilen seks hormonu üretimi bozulabilir.

Araştırmacılar, yetersiz kalori içeren bir diyetin hem erkeklerde hem de kadınlarda üreme işlevini olumsuz yönde etkileyebileceğini göstermiştir. Bu, gebeliklerin oluşmasını engelleyebilir.

 1. Sürekli Üşüme Hissi

İnsanlar sağlıklı bir vücut ısısını korumak için yeterli kaloriye ihtiyaç duyarlar. Çok az kalori tüketmek, bir kişinin vücut sıcaklığının düşmesine neden olabilir, bu da sürekli bir üşüme hissi yaratabilir.

2011 yılında yapılan bir araştırmada, araştırmacılar sınırlı sayıda kalori tüketenlerin daha fazla kalori tüketenlere göre daha düşük vücut sıcaklığına sahip olduklarını buldular.

 1. Gençlerde Büyüme-Gelişme Bozuklukları

İyi beslenme, genç insanlarda doğru gelişme için hayati öneme sahiptir. Yetersiz beslenme, sağlıklı kemik büyümesi gibi gelişimin belirli yönlerini bozan beslenme dengesizliklerine neden olabilir.

 

Ergenlik döneminde, kemiklerin büyümesine ve güçlenmesine izin vermek için doğru beslenme şarttır. Bu olmadan, bir kişi yaşıtlarından daha küçük veya daha zayıf kalabilir.

 1. Cilt Problemleri

Cilt problemleri, yeterince yemek yememenin bir başka işaretidir. Bir kişinin vücudu E vitamini gibi bir besini yeterli miktarda almazsa, cilt sorunlarına yol açabilir. Yeterli E vitamini olmadan, bir kişinin cildinin iltihap veya UV’ye maruz kalmasıyla daha kolay zarar görmesi mümkündür.

Sağlıklı cildi korumak için gerekli diğer vitaminler arasında vitamin B-3 ve niasin bulunur.

 1. Depresyon

Depresyon, birbiriyle bağlantılı nedenlere sahip olabilen oldukça karmaşık bir ruh sağlığı durumudur. Bir kişinin depresyonuna neyin neden olduğunu belirlemek her zaman mümkün değildir ve bu durum mutlaka beslenme bozukluğunun bir işareti değildir. Bununla birlikte, son kanıtlar yetersiz beslenme ve depresyon arasında bir bağlantı olabileceğini ileri sürmüştür.

Araştırmacılar, gebe olanların bir çalışmasında, depresyon belirtilerinin omega-3 yağ asidi alımının düşük olduğuyla ilişkili olduğunu bulmuşlardır. 31424 yetişkinden elde edilen verileri kullanan başka bir çalışmada, yazarlar depresyonluların diğerlerine göre D vitamini düzeylerinin daha düşük olduğunu bulmuşlardır.

 1. Kabızlık

Çok az kalori almak da kabızlığa neden olabilir. Kabızlığı olan kişiler diğer insanlara göre daha az bağırsak hareketleri yaşarlar.

Bir insan yetersiz beslendiği zaman, vücudunda dışkıya dönüşmesi için daha az yiyecek bulunur, bu da kabızlığa neden olabilir. Kabızlık, haftada üçten az bağırsak hareketine sahip olma eğilimindedir.

 

Yetersiz Beslenme ile Nasıl Başa Çıkabiliriz?

Mümkün olduğunda, bir kişinin az yemek yemenin üstesinden gelmesinin en etkili yolu, tükettikleri kalori sayısını arttırmaktır. Ancak, bunu sağlıklı bir şekilde yapmak çok önemlidir.

Şeker veya sağlıksız yağlar, örneğin yüksek miktarda doymuş yağ içeren gıdalar, önemli miktarda kalori içerir ve genel kalori alımını arttırmak için cazip bir yol olabilir. Bununla birlikte, bu gıdalar aynı zamanda tip-2 diyabet ve kardiyovasküler hastalık gibi bir dizi başka sağlık riskini de arttırabilir.

Kalori alımını sağlıklı bir şekilde artırmak için bazı ipuçları :

 • Gün boyunca daha sık yemek yeme
 • Protein içeriği yüksek yemek yeme
 • Pirinç veya makarna gibi daha karmaşık karbonhidratlar yemek
 • Fındık ve avokado gibi daha fazla tekli doymamış veya çoklu doymamış yağlar tüketmek
 • Diyette iyi sebze seçimi
 • Kardiyovasküler egzersizler (ancak doktor tarafından tavsiye edilirse)
 • Beslenme bozukluğu olan kişiler, ya da yetersiz beslenmeye ya da yetersiz beslenmeye katkıda bulunan diğer sağlık durumları, doktor tavsiyesi almalıdır.

Bir yorum yazın..