Yemek Konusunda Seçici Davranan Çocuğunuzu İkna Etmek İçin 17 İpucu

Çocuğunuzun yeni yiyecekleri denemesine yönelik mücadelede yalnız olduğunuzu hissediyor olabilirsiniz ancak yalnız değilsiniz. Maalesef birçok ebeveyn aynı sorun ile karşı karşıya. Çocuğunuz yemeklerde seçici davranıyor ve siz ebeveynler de bu durum karşısında zaman zaman kendinizi çaresiz hissediyor olabilirsiniz. Çocuğunuzu yeni yiyecekleri denemesini, kabul etmesini ve hatta keyif almasını sağlamak için birçok çözüm yolu bulunmaktadır. Yemek seçen çocuklarınız için işte size 16 ipucu.

 

 • Tariflerinizle ve Sunumlarınızla Yaratıcı Olun

Çocuklar bazı yiyeceklerin dokusunu veya görünümünü sevmediği için o yiyecekleri yemek istemeyebilir. Bu nedenle yiyeceklerin çocuğunuza çekici görünmesi önemlidir. Örneğin, çocuğunuz için hazırladığınız bir meyve suyuna bir kaç yaprak maydanoz veya nane ekleyerek çocuğunuzun normalde yemeyeceği besinleri yemesini sağlayabilirsiniz. 

Gıdaların çocuklara daha fazla iştah açıcı hale getirilmesinin bir başka yolu da, onları eğlenceli ve yaratıcı bir şekilde sunmaktır. Mesela taze meyve ve sebzeleri eğlenceli şekiller haline sunmanız çocuğunuz iştahını arttıracak ve yemelerini kolaylaştıracaktır.

 

 • Unutmayın Ki Çocuğunuz Sizin Yansımanız Olacaktır

Farkına varamasanız da çocuklarınız yiyecek seçimi konusunda en çok sizden etkileniyor. Çocuklar yiyecek ve yiyecek tercihlerini başkalarının yeme davranışlarını izleyerek öğrenirler. Küçük çocuklar, ebeveynlerinin o istemedikleri yemeği yediklerini gördükleri zaman yeni yiyecekleri kabul etme ihtimalleri yükselir. Sağlıklı yiyeceklerin tüketimini artırmayı ve onları hem yemekte hem de çocuklarınızın önünde atıştırmalık olarak tüketmeyi deneyin. Evinizde sağlıklı beslenmeye önem vermeniz ve çocuklarınızın sizi besleyici gıdalar yerken gözlemlemelerine izin vermek, onların da yeni besinler deneme isteklerini arttıracaktır.

 

 • Porsiyon Kontrolüne Dikkat Edin

Ebeveynlerin, ihtiyaç duydukları kaloriyi aldıklarından emin olmak için çocuklarını doyurucu porsiyonlarla beslemek istemeleri normaldir. Çocuklara büyük porsiyonlarda yiyecekler vermek onları bunaltabilir veya yiyecekleri reddetmesine neden olabilir. Yeni yiyecekler denerken öncelikle küçük miktarlarla başlayın. Örneğin; çocuğunuzun sevmediği lazanya yemeğinden önce, denemesi için birkaç bezelye hazırlayın. Küçük parça ile iyi bir performans gösterirlerse, normal porsiyon boyutuna ulaşıncaya kadar sonraki yemeklerde yeni yiyeceklerin miktarını yavaşça artırın.

 

 • Çocuğunuza Verdiğiniz Ödüller Gerçekten Bir Ödül Mü Yoksa Bir Ceza Mı?

Çoğu zaman ebeveynler, çocuklarına bir ödül vaat ederek yeni bir yemeği denemeye teşvik etmeye çalışır. Ödül olarak dondurma, patates kızartması veya şekerli içecekler gibi sağlıksız yiyeceklerin kullanılması çocukların aşırı miktarda kalori tüketmesine ve aç olmadıkları halde yemek yemesine neden olabilir. Ayrıca bu ödüllendirme şekli, çocuklara o besini çekici kılar ve onu devamlı arzulamasına sebep olur.

Uzmanlar, gıda kabulünü teşvik etmek için gıda dışı ödüllerin kullanılmasının en iyisi olduğunu ileri sürüyor. Çocuklarınıza onlarla gurur duyduğunuzu bildirmek için sözlü övgüleri kullanmanız da bir başka yöntemdir. Çıkartmalar, kurşun kalemler, ekstra oyun süresi veya çocuğunuzun akşam yemeğinden sonra oynayabileceği favori bir oyunu seçmesine izin vermek, gıda kabulünü teşvik etmek için kullanabileceğiniz, yiyecekle ilgili olmayan ödüllerin örnekleridir.

 

 • Besin İntoleransı Veya Alerjilerine Karşı Dikkatli Olun

Çocuklarınız seçici besleniyorsa besin intoleranslarını ve alerjileri de hesaba katmak gerekir. Alerjilerin döküntü, kaşıntı ve yüz veya boğazda şişme gibi açık semptomları vardır ama intoleransların tanımlanması zor olabilir. Çocuğunuzun yemeyi reddettiğini şeyleri dikkat edin ve bir yere not alın. Çocuğunuz süt ürünlerinden, glutenden veya brassica sebzeleri içeren yiyeceklerden uzak duruyorsa gıda intoleransı ile ilgili birtakım semptomlar yaşıyor olabilir. Çocuğunuza midesini bulandıran, şişkinlik yaratan veya hasta olduğunu hissettiren yiyecekler olup olmadığını sorun. Çocuğunuzda gıda alerjisi veya intoleransı olabileceğinden şüpheleniyorsanız lütfen bir sağlık uzmanı ile görüşün.

 

 • Kontrolün Sizde Olduğunu Unutmasına İzin Vermeyin

Bazen çocuklar çok ikna edici olabilir. Bu nedenle ebeveynlerin kontrol altında olmaları gerektiğini onlara hatırlatmak önemlidir. Çocukların tüm yemek boyunca oturmasını sağlayın ve onlarla masadaki farklı tatlar hakkında konuşun. Çocuğunuza yeni yiyecekleri içeren bir yemeğin sunulması, taleplerini tamamen kaybetmeden kabulü teşvik etmenin en iyi yoludur.

 

 • Çocuklarınızı Mutfağınıza Dahil Edin

Çocuklara yiyecekle olan ilgilerini artırmak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, onları yemek pişirme, alışveriş yapma ve mutfak alışverişine dahil etmektir. Çocukları markete götürmek ve denemek istedikleri birkaç sağlıklı ürünü seçebilmelerini sağlamak, yemek zamanlarını eğlenceli ve heyecan verici bir hale getirirken aynı zamanda bu onlara güven de veriyor. Çocuklarınızın (sizin kontrolünüz altında) mutfakta size yardım etmelerine izin verin. Bu sayede, hayatlarının geri kalanında kullanabilecekleri bir beceri geliştirmelerine yardımcı olmuş olacaksınız.

 

 • Sabırlı Olun!

Yemek tercihleri ​​söz konusu olduğunda, çocuklar ikna edebilmek sabır gerektirir. Araştırmalar, çocuğunuza bu konuda baskı yapmanın çocuğunuzun daha az yemesine neden olabileceğini göstermektedir. Yemek seçen çocuğunuza çözüm üretmeniz zaman zaman içinden çıkılmaz bir durum gibi görünebilir. Çocuğunuzun besin alımını arttırmaya ve yemek tercihlerini genişletmeye çalışırken sabırlı davranmanız çok önemlidir.

 

 • Yemek Zamanlarını Eğlenceli Hale Getirin

Yemek yerken eğlenceli ve baskısız bir ortam yaratmak çocuğunuz için önemlidir. Çocuklar, ortamda gerginlik olduğunda yeni yiyecekleri reddedebilirler. Yemeğinizi eğlenceli bir şekilde sunmak, çocuğunuzu yemeğe olan ilgisini arttırmak için etkili bir yöntemdir. 

 

 

 • Yemek Sırasında Dikkat Dağıtıcıları Ortadan Kaldırın

Ebeveynler, çocuklarına yemek ve atıştırmalıklar sırasında dikkat dağınıklığına neden olan durumları ortadan kaldırmalıdır. Çocuğunuzun TV seyretmesine izin vermek veya yemek zamanı boyunca bir oyun oynamasına izin vermek cazip gelse de, yemekte seçici davranan çocuğunuz için iyi bir alışkanlık olmayacaktır.

Yemek ya da atıştırmalık servisi yaparken çocukları her zaman bir yemek masasında oturtun. Çocuğunuzun rahatça oturmasını sağlamak için, yemek masasının gerektiğinde yükseltici koltuk kullanarak mide seviyesinde olduğundan emin olun. Televizyonu kapatın, oyuncak, kitap ve elektronik eşyalarınızı yerine koyun. Böylece çocuğunuz yemeğine odaklanabilir.

 

 • Çocuğunuzu Yeni Yiyeceklere Maruz Bırakmaya Devam Edin

Çocuğunuzun yeni yiyecekleri kabul edeceğini düşünmeseniz bile denemeye devam etmek önemlidir. Bu nedenle ebeveynler, çocuklarının belirli bir yemeği tekrar tekrar reddettikten sonra ısrarcı davranmaktan vazgeçmemelidirler. Çocuğunuza yeni bir yiyeceği tekrar tekrar az miktarlarda sunarak kararlı davranmalısınız. Yeni gıdalara baskıcı olmayan bir şekilde maruz kalmak, çocuğu o besini kabullenmesine teşvik etmek için iyi bir yöntem olarak gösterilmiştir.

 

 • Yemek Yöntemlerini Dikkatli Kullanın

Çocuğunuzun açlık ve doygunluk duygularını ayırt edebilmesi, seçici davranan çocuğunuz için olumlu değişikliklere yol açabilir. Bir çocuğa birkaç kaşık daha fazla yesin diye yalvarmak yerine, onlara nasıl hissettiklerini sorun. “Midende bir şeyler daha yemek için yer var mı?” gibi sorular, çocuğunuz ne derece doyduğunu ve yemeği nasıl bulduğuna dair bakış açısını ortaya koyar.

 

 • Çocuğunuzun Yemek Tercihlerine Önem Verin

Aynı yetişkinler gibi, çocuklar da belli zevkler ve tercihlere sahiptirler. Çocuklarınızın ne tür yiyecekler sevdiğini anlamanız, onlara yeni yiyecekler sunmanıza yardımcı olabilir ve kabul etmeleri daha olasıdır. Çocuğunuz; kraker veya elma gibi gevrek yiyeceklerden hoşlanıyorsa pişirilmiş sebzeler yerine çiğ sebzeleri tercih edebilir, yulaf ezmesi veya muz gibi daha yumuşak yiyecekleri seviyorsa haşlanmış tatlı patates gibi benzer bir dokuya sahip yiyecek tercih edebilir.

 

 • Sağlıklı Atıştırmalara Geri Dönün

Çocuğunuz cips, şeker ve soda gibi sağlıksız abur cuburlar tüketmesi öğünlerde yiyecek alımını olumsuz yönde etkiler. Çocukların gün boyunca abur cuburlarla midelerini doldurmalarına  izin vermek,  yemek zamanı geldiğinde daha az yemeye eğilimli olmalarına neden olur. Bu durumu önlemek için, sağlıklı yemekleri ve atıştırmalıkları gün boyunca tutarlı bir şekilde sunun. Bu durum çocukların bir sonraki yemeğinden önce iştahlarının artmasını sağlayacaktır.

 

 • Arkadaşları ile Birlikte Yemek Yemeye Teşvik Edin

Ebeveynler gibi akranlar da bir çocuğun besin alımını etkileyebilir. Çocuklar yaşıtları ile birlikte yemek yedikleri zaman yeni yiyecekleri denemek için daha fazla motive olmalarına yardımcı olabilir. Araştırmalar, çocukların  birlikte yemek yerken daha fazla yiyecek denediklerini belirtmiştir. Çocuğunuzun arkadaşlarıyla birlikte farklı yiyecekleri denemeleri, onları yeni yiyecekler tatmaya teşvik edebilir.

 

 • Bir Uzmandan Yardım Alın

Çoğu çocuğun yemeklerde seçici davranması yaygın bir durum gibi görünse de bu ciddi bir duruma işaret edebilir. Çocuğunuz yemek yerken aşağıdaki durumlardan herhangi birini fark ederseniz, yardım için beslenme uzmanınıza başvurun.

 

Bu Durumlar Şunlardır:

 • Yutmada güçlük
 • Anormal derecede yavaş büyüme ve gelişme
 • Kusma 
 • İshal
 • Yerken ağlama
 • Ağrı
 • Çiğnemede zorluk
 • Otizmi gösterebilen anksiyete, saldırganlık, duygusal reaktivite veya tekrarlayan davranışlar.

 

 • Bu Süreçte İhtiyacınız Olan En Önemli Şey Sabır!

Yemek konusunda seçici davranan bir çocuğa sahip bir ebeveynseniz, öncelikle yalnız olmadığınızı bilin. Seçici davranan çocuklarınızla uğraşırken sabırlı olmayı ve bunun biraz meşakkatli bir süreç olduğunu unutmayın. Yukarıda listelenen kanıta dayalı ipuçlarını denediğiniz zaman, doğru bir yaklaşımla çocuğunuza birçok farklı yemeği kabul ettirmiş olacaksınız.

Write a comment