YAZ AYINDA SIVI KAYBI

Oksijenden sonra insan vücudunun en önemli maddesi sudur. İnsan vücudunun %55-75’ini su oluşturmaktadır.

Artan hava sıcakları sebebiyle vücudumuzda terlemeye bağlı sıvı kaybı oluşur. Dolayısıyla oluşan sıvı kaybını yerine koymamız gerekir.

Sıcak havalarda fazla fiziksel aktivite yapıldığında, fazla proteinli ve tuzlu besinler tüketildiğinde, terleme ve idrarla, ateşli hastalıkların geçirildiği durumlarda, bağırsak enfeksiyonu ve ishal gibi hastalık durumlarında sıvı kaybı artmaktadır. Bu durum vücudun su gereksiniminde artışa neden olmaktadır.

İnsan vücudunda suya olan  ihtiyaç kalori başına 1 ml su olarak hesaplanmaktadır.

Susamayı beklemeden su tüketilmelidir.

Su kaybı sırasında vücutta bozukluklar meydana gelmeye başlamaktadır. İlk önce metabolizma yavaşlar. Devamında halsizlik, dikkat dağınıklığı, zihin bulanıklığı vb. görülmektedir.

İçecekler ve Su:

 • Siyah Çay: Kafein içeriği yüksektir. Kafein de idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Yani aslında günlük su ihtiyacını gidermeye yardımcı olmamakta, tam aksine daha fazla susuz kalınmasına neden olmaktadır.
 • Kahve: Kahvedeki kafein idrar söktürücü olması nedeni ile yeterli bir susuzluk sebebi iken, yanında işlenmiş gıda ve şeker içeriği yüksek içecekleri ile birleşince vücuttan ekstra atılan suyun miktarı da artmaktadır.
 • Maden Suyu: Su yerine içilebilecek en iyi sıvıdır. Mineral içeriği yüksek ve bikarbonat yönünden zengindir.
 • Meyve Suları: taze sıkılmış meyve sularının su içeriği yüksektir. Su yerine içilebilir bir alternatif olabilirler, bununla birlikte suyun kalori değeri olmadığı için kilo kontrolüne yardımcıdır, ancak taze sıkılmış meyve sularının şeker içeriği yüksektir ve lif oranı azdır.
 • Gazlı İçecekler: Gazlı içecekler tam anlamıyla birer asit bombasıdır. Kafein içerikleri oldukça yüksektir. Vücuttan fazlasıyla su atılmasına neden olurlar.
 • Ayran: Kalsiyum yönündendir. İçerisindeki sofra tuzu fazlasıyla sodyum içerir. Sodyum su çekme özelliğine sahip olduğu için vücutta ekstra su tutar. Ödeme neden olur.

Suyun Görevleri:

 • Yediğimiz gıdaların çözünerek sindirilmesini ve emilmesini sağlamaktadır.
 • Vücut ısısının ayarlamasında da yer almaktadır.
 • Su vücuttaki atık maddelerin vücuttan dışarı atılmasını sağlamaktadır. Vücutta gereğinden fazla bulunan zararlı bileşenler su yoluyla çözünerek, dışkı ile birlikte vücuttan dışarı atılır.
 • Hücrelerin ihtiyaç duyduğu maddeleri hücreye taşıma da önemli bir yer tutmaktadır.
 • Hücrelerin fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için ihtiyacı olan katı maddelerin çözülmesine de yardımcı olmaktadır.
 • Vücutta kan dolaşımını sağlamaktadır.
 • Beyin, omurilik ve buna benzer organları dış etkenlerden korumak da suyun görevleri arasında yer almaktadır.

 

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Emre UzunEmreAnuş Tegin Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Anuş Tegin
Ziyaretçi
Anuş Tegin

Yaz aylarında sıvı kaybı hem terleme hem de nefes yoluyla olmaktadır. Bu yüzden bol bol su içmek gerekir. Vermiş olduğunuz bu bilgiler için teşekkür ederim Emre Bey.

Emre
Ziyaretçi
Emre

Yaz aylarında oldukça sıvı kaybı yaşıyoruz fakat ben genede su içmeyi sevmiyorum. su içme isteğini nasıl daha çok artırabiliriz.

NUMARANIZI BIRAKIN, SİZİ ARAYALIM!