Tuz Çeşitleri Nelerdir? En Sağlıklı Tuz Çeşidi Hangisidir?

Tuz, tartışmasız dünyanın en önemli pişirme malzemelerinden birisidir. Bununla birlikte, tüm tuzlar aynı içeriğe sahip değildir. Aralarından seçim yapabileceğimiz birçok çeşidi bulunur. Çeşitleri arasında; sofra tuzu, himalaya tuzu, koşer tuzu, deniz tuzu ve keltik tuzu bulunur. Sadece tat ve dokuda olarak değil, mineral ve sodyum içerikleri de farklılık gösterir.

 

Tuz Nedir?

Tuz, iki elementten sodyum (Na) ve klorden (Cl) oluşan kristalimsi bir mineraldir. Sodyum ve klor vücudunuz için çok önemlidir, çünkü beyninize ve sinirlerinize elektriksel uyarı gönderilmesine yardımcı olurlar. Dünyanın tuzunun çoğu, tuz madenlerinden veya deniz suyunun ve diğer mineral bakımından zengin suların buharlaştırılması yoluyla toplanır. Tuz, en yaygın olarak yiyecekleri tatlandırmak için kullanılır. Ayrıca tuzlar gıda koruyucu olarak da kullanılır, çünkü bakteriler tuz bakımından zengin bir ortamda yetişmekte zorlanırlar. Tuzun sağlıksız görünmesinin nedeni, kan basıncını yükseltmesidir. Bireyler, fazla tuz tüketimini işlenmiş yiyecekleri tüketerek gerçekleştirmektedir.

 

Rafine Tuz (Sofra Tuzu)

En yaygın tuz, sofra tuzudur. Bu tuz oldukça rafinedir, yani fazlaca öğütülmüştür. Öğütme işleminden dolayı topaklanır ve topaklanmasını engellemek için kimyasal maddeler eklenir. Sofra tuzuna iyot ilavesi, dünyanın birçok yerinde yaygın olan iyot eksikliğine karşı başarılı bir halk sağlığı önleyici tedbirin sonucudur. İyot eksikliği, hipotiroidizmin, zihinsel yetersizliğin ve diğer çeşitli sağlık sorunlarının önde gelen nedenidir. Bu nedenle, iyotla zenginleştirilmiş sofra tuzu tüketmezseniz, balık, süt, yumurta ve deniz yosunu gibi iyotlu diğer yiyecekleri tüketmelisiniz.

 

Deniz Tuzu

Deniz tuzu, deniz suyunun buharlaşması ile elde edilir. Deniz tuzu ne kadar koyu olursa, yabancı madde konsantrasyonu da o kadar yüksek olur. Bununla birlikte, okyanus kirliliği nedeniyle deniz tuzu kurşun gibi ağır metalleri eser miktarda barındırır. Rafine tuzun aksine, deniz tuzu daha az öğütülmüş olduğu için büyüktür. Pişirdikten sonra yiyeceğinize serperseniz, rafine tuzdan daha güçlü bir lezzet hissetmenize neden olur.

 

Himalaya Tuzu

Himalaya tuzu az miktarda demir oksidi içerir ve bu nedenle pembe renktedir. Ayrıca az miktarda kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum içerir, bu da sodyum içeriğinin normal sofra tuzundan biraz daha düşük olmasına sebebiyet verir.

 

Koşer Tuzu

Koşer tuzu “kosher” olarak adlandırılır, çünkü Yahudi mutfak geleneklerinde kullanılır. Koşer tuzu farklı bir dokuya sahiptir. Ancak tuzun gıdada çözülmesine izin verirseniz, normal sofra tuzu ile karşılaştırıldığında hiçbir farkı yoktur. Sofra tuzundan çok farklı olmasa da topaklanma önleyici madde içerme olasılığı daha düşüktür.

 

Keltik Tuzu

Keltik tuzu, açık grimsi bir renge sahiptir ve oldukça nemlidir. Deniz suyundan yapılır ve az miktarda mineral içerir. Keltik tuzu, başlangıçta Fransa’da popüler olan bir tür deniz tuzu çeşididir.

 

En Sağlıklı Tuz Çeşidi Hangisidir?

Şimdiye kadar, hiçbir çalışma farklı tuz türlerinin sağlığa etkilerini karşılaştırmamıştır. Zaten, büyük farklılıkların bulunması muhtemel değildir. Çoğu tuz, sodyum klorür ve az miktarda mineralden oluşan içeriğiyle benzerdir. 

Write a comment