Tüketebileceğiniz En Sağlıklı Tahıllar Listesi

Tahıl, son derece popüler bir yiyecek olmaktadır. Yoğun hayat tarzı olan insanlar için kolay ve kullanışlı olmasına rağmen, sıklıkla şeker ve diğer sağlıksız maddelerle doldurulmaktadır. Bu yazı tüketebileceğiniz en sağlıklı tahılları kapsamaktadır.

 

 1. Yulaf

Yulaf besleyici bir tahıl seçimi olmaktadır. Genel olarak yulaf ezmesi olarak kullanılmaktadır. Yulaf tam tahıl olduğundan, lif ve önemli besin maddelerinden zengindir. 115 gram yulaf, 4 gr lif içermekte ve günlük manganez ihtiyacının % 68, fosfor ve selenyum ihtiyacının %18 ve çinko ihtiyacının %16’sını sağlamaktadır. Aynı zamanda önemli miktarda B vitamini, demir ve magnezyum içermektedir.

 

 1. Ev Yapımı Granola

Ev yapımı granola sağlıklı bir tahıl seçeneği olabilmektedir. Tipik olarak yulaf ezmesi, fındık ve kurutulmuş meyveler bir araya getirilip gevrekleşene kadar fırında pişirilmektedir. Çoğu granola türü oldukça iyi miktarda protein ve sağlıklı yağ içermektedir. Buna ek olarak, fosfor, magnezyum, manganez ve B vitamini gibi birçok vitamin ve mineral de sağlamaktadır. Besin içeriğine rağmen, marketten satın alınan granola eklenmiş şeker içermektedir, bu nedenle evde yapmak iyi bir seçenektir.

 

 1. Tarçınlı Tahıl Gevreği

Piyasada tarçınlı tahıl gevreklerinin çeşitli türleri olmaktadır. Ancak bunların çoğu, keten tohumu, kenevir tohumları, tarçın, elma suyu ve hindistancevizi yağı kullanarak yapılmaktadır. Rafine şeker oranı yüksektir. Bu tahılın bir porsiyonu yaklaşık 5 gram dolgu proteini sağlamakta ve karbonhidrat oranı da daha düşük olmaktadır.

 

 1. Tahıl Karışımı

Düşük şeker ve yüksek besleyici değere sahiptirr. 7 farklı tahıldan yapılmaktadır. İçeriğine bütün tahıllar dahildir. Yulaf, buğday, çavdar, arpa, karabuğday ve tritikaleden oluşmaktadır. Bunların hepsi yüksek lif içeriğine katkıda bulunup 170 gramda 7 gram lif içermektedir.

 

 1. Filizlenmiş Tahıl Gevreği

Bu filizlenmiş hububat lif ve protein açısından oldukça yüksektir ve ilave şeker içermemektedir.

 

 1. Doğal Süper Gıda Tahıllar

Protein ve lif açısından yüksek olan chia tohumları, karabuğday ve kenevir tohumlarıdır. Chia, inflamasyon ve beyin sağlığına iyi gelen omega-3 yağ asitlerini içermektedir.

 

 1. Buğday Tahılı

Bisküvi formunda kırılıp sütle yenilebilen bir tahıl türü olmaktadır. Hiç şeker içermemektedir.

 

 1. Tahıl Gevreği

Sadece basit ve doğal malzemelerden yapılmaktadırlar. Rafine şeker içermemektedir.

 

 1. Karnabahar Yulaf Ezmesi

Yumurtaya kendi karışımını ekleyerek yapılmaktadır. Karnabahar yulaf ezmesi önemli besin bileşimleri ve antioksidan içermektedir.

 

 1. Fıstık Ezmeli Tahıl Gevreği

Badem unu, fıstık ezmesi, kakao tozu, hindista ncevizi yağı ve birkaç başka malzemeden hamur çıkararak, küçük toplara yuvarlayarak fırında pişirerek hazırlanmaktadırlar. Ayrıca fıstık ezmesi protein, sağlıklı yağlar ve birçok vitamin ve mineral için iyi bir kaynak olmaktadır.

 

 1. Keten Tohumlu Chialı Tahıl

Tek yapmanız gereken keten tohumu unu, chia tohumları ve Hindistan cevizi yağının yanı sıra tarçından hamur yapmaktır. Hamur daha sonra karelere kesilip fırında pişirilmektedir.

Çoğu insan kahvaltıda tahıl tüketmeyi sevmektedir. Ancak genelliklemarkette satılan tahıllar işlenmiş şeker içermektedirler. Kendi tahılınızı hazırlamak, tahılın beslenme içeriğini artırmak ve sağlıksız maddelerden kaçınmak için mükemmel bir yöntem olmaktadır.

Diyet yaparken tahılsız diyet yapmak yerine sıralamış olduğumuz tahıllara diyetinizde yer verebilirsiniz.

Write a comment