Testosteron Artışı Yağ Yıkımını Etkiler mi?

Bazı erkekler testosteronun kilo vermeye yardımcı olduğuna inanırlar. Bu hormon erkeğin karakteristik özelliklerinden sorumludur. Aynı zamanda kadın ve erkekte kas gelişimini destekler. Çoğu erkek yeterli testosterona sahiptir. Bazı eksiklik olan erkeklerde ise yağlanmaya eğilim görülür. Bu makale testosteron hormonunun kilo verme ve obezite üzerindeki etkisini ele alır.

 

Testosteron Nedir?

Testosteron erkeklerdeki en önemli cinsiyet hormonudur; erkeklerde testislerde, kadınlada yumurtalıkta üretilir.Hormonlar vücudumuzda yaşamsal rol oynayan haberci moleküllerdir ve kan dolaşımı ile hedef hücreye taşınırlar.Hormonlar ilgili hüzreye geldiğinde reseptörlerle bağlanır ve etkilerini gösterirler. Testosteronun vücuttaki ana rolu kalın ses, kas kitlesi, güçlü kemikler ve yüz-vücut tüyleri gibi erkeksi özellikleri geliştirmektir. Yeterli seviyedeki hormon sperm hücrelerinin olgunlaşması ve fertilite için önemlidir. Erkeklerde testosteron seviyesi kadınlara göre daha fazladır. Fakat bu hormon kadınlarda da yaşamsal rol oynar. Kas kitlesinin devamlılığı, kas gelişimi ve kemik gücü bu hormonun her iki cinsiyet içinde olan önemli fonksiyonlarındandır. Hormon seviyeniz yaşla bağlantılı olarak düşebilir, devamında kas ve kemik kaybı da yaşanabilir.

 • Testosteron eksikliği yalnızca kas gelişimini baskılamaz, kilo alımına da neden olur.
 • Eksikliği Kilo Alımına Sebep Olur
 • Testosteron kas gelişimini sağlarken yağlanmayı baskılar.
 • Bu hormon eksikliği olan erkeklerda yağlanma daha kolay olur.
 • Kaslar, yağ dokuya göre daha çok kalori yakar. Böylece kas eksikliği olanlar daha çok yeme ve alınan fazla kalorinin yağ olarak depolanmas riski taşır. Ayrıca obezite testosteron seviyesini baskılar.

 

Obezitenin Düşük Hormon Seviyesi ile Bağlantısı

 • Obez erkekler ortalama %30 daha az testosterona sahiptir.
 • %70’ten fazla morbid obez hipogonadizmden ve hormon eksikliğinden dolayı karakter gelişiminden şikayetçidir.
 • Karın yağları yüksek oranda enzim aromatazları içeriği sebebiyle tetosteronu kadınlık hormonu olan östrojene dönüştürür. Bu sebepler obez erkek bireyler normal erkek bireylere göre daha fazla östrojene sahiptirler.
 • Yüksek aromataz ve östrojen aktivitesi GRH hormonu üretimini kısıtlar. GRH hormonu eksikliği LH hormonunu düşürerek testosteron üretimini azaltır.

 

Takviyenin Kilo Vermeyi Etkiler mi?

Testosteron takviyesi 3 şekilde olur: yasaklı anabolik steroidler, testosteron replasmanı, testosteron desteği.

 

Yasaklı Anabolik Steroid

Bazı vücut geliştirenler testosteronu arttırmak adına anabolik steroidleri hatalı kullanır. Bu yol birçok ülkede illegal bir yoldur. Normal testosteron seviyesine sahip erkeklerin anabolik steroid kullanımı sonrası agresif davranışlar, karaciğerde problemler, kalp hastalıkları ve cinsel işlevbozuklukları gibi olumsuz yan etkiler yaşadıkları görülür. Bu yan etkiler tabiki sadece testosterona degil içeriğindeki sentetiklere de bağlıdır. Mesela reçete ile testosteron replasman tedavisi legal bir yoldur. Gerekli testosteron replasman tedavisi kilovermeyi sağlarken anabolic steroidler bu konuda önerilmez. Gereğinden fazla kas kitlesi uzun vadede zorluklar yaratır ve kulanmadığınız kaslarınız zamanla yağa dönüşür.

 

Testosteron Replasman Terapisi

Bu terapi önerilen ve legal bir yoldur. Takviye, deri yoluyla, krem veya enjeksiyon yöntemiyle uygulanır. Bu tedavi obez insanlarda kilo vermede etkilidir. Düşük kalorili diyet uygulayanlardan enjeksiyon terapisi alanlar almayanlara göre daha fazla kilo vermiştir. Kas kadar yağda kaybedilirken, testosteron devamındaki sürçte kasın tekrar geri kazanımını saglar. Kas gelişimini destekleyerek kalori yakımı sağlar. Aynı zamanda yorgunluğu azaltır, motivasyonu arttırır ve fiziksel aktiviteyi destekler. Bunlar yalnızca testosteron eksikliği olan erkeklerde geçerlidir ve normal testosteron seviyesine sahip erkekler için aynı şey geçerli değildir.

 

Testosteron Desteği

Aynı zamanda ‘doğal testosteron takviyesi’ olarakta bilinir ve vücuttaki hormon üretimini arttırır. Bu takviyeler testosteron içermez ve bitkisel kaynaklılardır. Ashwagandha, D-aspartik ve çemen tohumu özü erkeklerde testosteron seviyesini arttırır ve kas gelişimini sağlar. Fakat testosteron desteğiyle kilo verme arasında kesin bir ilişki yoktur.

 

Doğal Yollardan Tetosteron Seviyesi Nasıl Arttırılır?

Testosteron eksikliğinin en önemli semptomları düşük libido, ereksiyonda zorluk ve orgazmda azlıktır. Diğer semptomlar yorgunluk, moral bozukluğu ve düşük kas kitlesidir. Eğer kendinizde düşük testosteron seviyesiyle ilgili bir süpheniz varsa basit bir kan tahlili ile bunu açıklığa kavuşturabilirsiniz. Replasman terapisi en etkili çözüm olmasına karşın tartışmalı ve yararı kadar riskte bulunduran bir çözümdür. Neyse ki doğal yoldan testosteron seviyenizi arttırabilmeni için birkaç yol vardır. Bu yollar şu şekildedir:

 • İyi antreman: İyi anreman yapmak testosteron seviyenizi arttırır.
 • Vitamin D takviyesi: D vitamini eksikliği düşük testosteronla ilişkilidir. Takviye alarak bu seviyeyi normale çekebilirsiniz.
 • Yeterli çinko alımı: Düşük çinko da hormo seviyesini düşürür. Et, yağlı yemiş ve tohumlar tüketerek seviyeyi normal düzeye getirebilirsiniz.
 • Yeterli uyku: Yeterli uyku sağlıklı yaşam için en önemli unsurlardandır.
 • Ashwagandha denemesi: Bu bitki tetosteron seviyenizi arttırır ve fertiliteyi sağlar.
 • Minimum stres: Kronik stres testosteronu baskılayan cortisol hormonunun seviyesini arttırır. Stressiz, rahat yaşam sağlıklı yaşamın esaslarındandır.

Testosteron artımına ek olarak bu stratejiler sağlığınızı da destekler. Aynı zamanda diğer kilo verme yöntemleriyle birleştiğinde kilo vermenize katkıda bulunur.

 

Sonuç Olarak

Yeterli testosteron seviyesi sağlık göstergesidir. Testosteron kas kitlesini devamlılığını sağlar, kalori yakımını arttırır ve fiziksel aktivite için motivasyonu yüksek tutar. Bunların hepsi kilo alımını ve obeziteyi önleyici faktörlerdir. Testosteron seviyenizle ilgili bir süpheniz varsa kan tahlili için doktorunuza danışın. Doktorunuz seviyenizi normale getirecek olan en uygun terapiyi size tavsiye edecektir. Aynı zamanda doğal yolları uygulayarakta seviyenizi normale getirebilirsiniz.

Write a comment