Tereyağı’na Alternatif 5 Besin

Tereyağı: Ağırlıkça en az %80, en fazla %90 oranında süt yağı, en fazla %2 oranında yağsız süt kuru maddesi ve en fazla %16 oranında su içeriğine sahip bir üründür.

Tereyağ, doymuş yağ asidi miktarı yüksek olduğu için kalp hastalıklarına neden olduğunu düşünen insanlar yada kaloriyi azaltmaya çalışan insanlar tereyağını kesmektedir.  Tereyağ yemeklerimize, pasta ve böreklerimize eşsiz bir lezzet verir. Ancak tereyağın zararlı olup olmadığı yönünde araştırmalar sürmektedir.  Tereyağ, sütten elde edilen hayvansal bir yağdır. A ve E vitamini açısından iyi bir kaynaktır. Kolesterol içeriği yüksektir bu nedenle yüksek kolesterolü olan bireyler tarafından tüketilmemelidir. Bu sebeple pasta ve böreklerimizde eşsiz lezzet ve tat veren  tereyağ yerine kullanabilecek besinler şunlardır…

TEREYAĞ YERİNE GEÇEN BESİNLER

1)Elma Püresi: Genellikle tariflerde yağ yerine kullanılan elma püresini, tereyağa alternatif olarak kullanabilirsiniz. Özellikle keklerde çok iyi sonuç verdiğini söyleyebiliriz. Elma püresi ile tarifte bulunan tereyağı yarım miktar değiştirin; Tarifte tereyağı bir fincan yazıyorsa, siz yarım fincan elma püresi kullanın. Elma püresi hamuru daha yoğun ve nemli yapmaktadır.

Elmada en çok C vitamini, K vitamini, B6 vitamini, A vitamini ve E vitamini bulunmaktadır. Ayrıca magnezyum, fosfor, bakır, manganez mineralleri açısından iyi bir kaynaktır.

2)Avokado: Bir tarifte tereyağ bir fincan olarak yazıyorsa, yarım fincan avokado püresi ile eş değerdir. Kurabiye, ekmek ve keklerede iyi sonuç vermektedir. Elma püresiyle aynı yöntemleri kullanın. Avokado kullanarak sadece kaloriyi azaltmış olursunuz. Aynı zamanda daha yumuşak, nemli pişirebilirsiniz. Tarifte süt de bulunuyorsa o zaman mükemmel bir sonuç elde edersiniz.

Avokado zengin vitamin ve mineral içeriği ile çok değerli bir meyvedir. Kan basıncını dengeleyen potasyumdan oldukça zengin olan avokado A,B1, B2, B3, B6,C,E ve K vitaminleri, fosfor, magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum ve çinko gibi mineraller içerir. Özellikle B, C, E ve K vitaminlerini diğer meyvelere göre yüksek oranda barındırır.  Sindirim sistemini hızlandırır. Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğinin yanısıra zengin demir içeriği nedeni ile demir eksikliği tedavisinde de yardımcı olma özelliği ile kırmızı ete de bir alternatif olabilmesi açısından eşsizdir.

3)Kanola yağı: Bazı tarifler eritilmiş tereyağ kullanılması istenir. İşte bu nokta kanola yağı çok iyi sonuç verir. Kanola yağı aynı tereyağ gibi sonuç verir. Çikolatalı kurabiye pişirirken, ve tuzsuz tereyağın kullanıldığı her yiyecekte rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kalorisi biraz yüksek olsa da doymuş yağ oranı, kolesterol ve sodyumu çok daha düşüktür.

A, D, K ve E vitaminlerini içerir. E vitamini, antioksidan ve anti kanserojendir. A vitaminini koruyarak etkinliğini artırma özelliğine sahiptir. Ayrıca, hücreleri korumaya yardım eder. LDL kolesterolünün de oksidasyon yapmasını önler. Bu sayede kalp damar sağlığını korur. Ayrıca, kırmızı kan hücrelerin E vitamini sayesinde serbest radikallerin yıkıcı etkilerinden korunur.

Çok düşük oranda doymuş yağ asidi içerir. (Bu oran zeytinyağında yüzde 15, ay çiçek yağında yüzde 12, kanola yağında ise yalnızca yüzde 7’dir)

4)Yoğurt: 100 gr  66kcal olan tam yağlı yoğurt protein, kalsiyum, fosfor, potasyum ve folik asit açısından zengindir. Tam yağlı yoğurdu tereyağı gibi kullanabilirsiniz. Kurabiye tariflerinde bir fincan tereyağ deniliyorsa dörtte bir oranında tam yağlı yoğurt ile eş değerdir.Kalori ve doymuş yağ oranını azaltabilirsiniz. İsterseniz, çok az tereyağ, daha fazla yoğurt kullanarak da tat ve kıvamı yakalayabilirsiniz.

5)Kuru Erik püresi: C ve A vitamini bakır mineralleri, lif açısından iyi bir kaynaktır. Kuru erik püresi düşük kalorilidir ve tereyağ bulunmadığı durumlarda eş değerdir. Kuru eriği robotta ezerek püre haline getirerek kullanın. Eğer robot yoksa, kuru erik püresi satın alabilirsiniz. Bu seçenek, çikolata ve tarçın içeren tariflerde iyi sonuçlar verir.

Write a comment