Teff Tohumunun Besin İçeriği ve 6 Faydalı Yönü

Teff tohumu, Etiyopya’ ya özgü bir tohumdur. Bilimsel olarak Eragrostis teff olarak bilinmektedir. Etiyopya’daki tahılların ¼’ünü oluşturmaktadır. Dünyadaki en küçük tahıllardan biridir. Çapı 1 milimetreden azdır. Buğday çekirdeğinin 1/100’ü kadardır. Beyaz, kırmızı ve kahverengi renkleri bulunmaktadır. Teff tohumu yüksek kalsiyum içeriğine sahip olmakla birlikte yüksek düzeyde fosfor, demir, bakır, alüminyum ve tiamin içermektedir. Teff tohumunun en çok kullanıldığı gıda Etiyopya ekmeğidir. Bu ekmeğe İnjera denilmektedir. Gevreklerin içine de ilave edilebilmektedir. Teff tohumunun sağlıklı gıda pazarındaki önemi gittikçe artmakta ve glutensiz makarna, ekmek üretiminde kullanılmaktadır. Sağlıklı gıda üretimi için teff tohumunun kullanılmasında büyük bir potansiyel olduğu düşünülmektedir.

1 fincan pişmiş teff tohumu:

  • 252 kalori
  • 50 gram karbonhidrat
  • 10 gram protein
  • 6 gram yağ
  • 7 gram lif
  • 123 mg kalsiyum
  • 5 mg bakır
  • 17 mg demir
  • 20 mg sodyum
  • 2 mg manganez içermektedir.

 

Protein İçeriği:

Vücut, yaşam boyu sağlıklı bir şekilde hücrelerin onarımı ve genel gelişimi sağlayabilmek için proteinlere ihtiyaç duymaktadır. Bitkisel proteinleri bileşen ve aminoasitlere daha kolay ayrıştırabilmektedir. Teff tohumu, sekiz farklı aminoasit ve az miktarda lizin içeriği ile büyüme ve gelişme için destek sağlayabilmektedir.

 

Kalsiyum İçeriği:

Teff tohumu çok çeşitli mineraller içermektedir. Ancak yapılan araştırmalara göre kalsiyum içeriğinin oldukça yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Kolon kanseri, osteoporoz, iskelet ve dişlerin zayıflaması gibi hastalıklara karşı korunmada yardımcı olabilecek bir besin olarak düşünülmektedir.

 

Çölyak Hastalığı İle İlişkisi:

Çölyak hastalığı, gluten karşı oluşan bir hassasiyettir. Çölyak hastaları, yaşamlarından ömür boyu gluten içeren besinleri çıkartmaları gerekmektedir. Teff tohumunda gluten bulunmamaktadır. Ve zengin aminoasit örüntüsü ile çölyak hastalarına iyi bir alternatif besin kaynağı olabilmektedir.

 

Anemi İle İlişkisi:

Vücutta demir eksikliği gözlemlendiği zaman zayıflık, baş dönmesi, kas krampları ve baş ağrıları sıklıkla olan belirtilerindendir. Teff tohumunun içerisinde demir minerali iyi miktarda bulunmaktadır. Anemi hastalarının diyetine teff tohumunun eklenmesi önerilmektedir. Teff tohumu, dolaşımı hızlandırmaya ve organlara oksijenin ulaşmasına yardımcı olabilmektedir. Etiyopya’ da gebe kadınlar üzerinde yapılan bir çalışmada, teff tohumu tüketiminin anemi riskini azaltmada yardımcı olabileceği gözlemlenmiştir.

 

Diyabet İle İlişkisi

Yapılan bir çalışmaya göre teff tohumu, insülinin kan dolaşımına salınımını yavaşlatamaya yardımcı olarak kan şekerinin ani yükselme ve düşüşlerine yardımcı olabileceği gözlemlenmiştir. Lif içeriği ile kan şekerinin dengelenmesine katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda 1 fincan teff tohumu tüketilmesi ile günlük manganez gereksinmesinin %100’ünden fazlası karşılanabilmektedir. Manganezin yüksek kan şekerini dengeleyebileceği düşünülmektedir. Fareler üzerinde yapılan bir çalışmada, manganez verilen farelerin glukoz tolerasyonlarının iyileştiği gözlemlenmiştir.

 

Sindirim Sistemi İle İlişkisi

Teff tohumu, uzun yıllar boyunca sindirim sistemini hızlandırmak ya da müshil etkisi oluşturmak için kullanılmıştır. Bu durumun, içeriğindeki liften kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Peristaltik hareketi uyarıp bağırsak hareketliliğini sağlayabilmektedir. Kabızlığı, şişkinliği ve gastrointestinal sorunlara karşı korunmada yardımcı olabilmektedir. Bu günlerde teff tohumu adı altında kilo verme amaçlı çaylar ortaya çıkmıştır. Bu çayların içeriğine iyice bakılması gerekmektedir. Vücuda zararlı olan, ishal yapabilecek bileşenler kullanılabilmektedir. Teff tohumu, sindirim sistemine yardımcı olmaktadır ancak zayıflama amacı ile kullanılmamaktadır. Zayıflama üzerinde doğrudan bir etkisi bulunmamaktadır. Hiç bir besin, gıda, içecek için ‘zayıflatır’ cümlesi doğru değildir. Besinlerin mucizevi bir etkisi bulunmamaktadır. Sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenme tarzı ile kilo verilebilmektedir.

 

Kalp Sağlığı İle İlişkisi

Teff tohumu, sağlıklı damarları koruyan B6 vitamini içeriğine sahiptir. Kan içinde homosistein adı verilen bir bileşiğin seviyelerini düzenleyerek vücuda yarar sağlayabilmektedir. Teff tohumunun kalp sağlığı için de oldukça yararlı olduğu gözlemlenmiştir. Düşük sodyum içeriği ile kan basıncını azaltarak kalp hastalıkları riskini azaltmada yardımcı olabilmektedir

 

Ağrı İle İlişkisi:

Teff tohumu, iltihap, kramp ve menstruasyonla ilişkili kas ağrısının azaltılmasına yardımcı olabilmektedir. Teff tohumu günlük alınması gereken fosforun %30’unu barındırmaktadır. Fosfor hormonları doğal olarak dengeleyerek ağrıların azaltılmasında yardımcı olabilmektedir. Aynı zamanda bakır içeriği ile enerjiyi de artırabilmektedir. Menstruasyon sırasında yorgun ve halsiz hisseden kadınlara yardımcı olabilmektedir.

 

Write a comment