Tart Kirazının Sağlığa 10 Faydası

Tart kirazları; ayrıca ekşi, küçük ve Montmorency kirazları olarak da bilinmekte ve son birkaç yıldır giderek popüler hale gelmektedir.

Tatlı kirazlarla karşılaştırıldığında daha taze olarak kullanılmaktadır. Tart kirazları kurutularak, dondurularak veya meyve suyu olarak kullanılmaktadır.

Tart kirazları, güneybatı Asya ve Avrupa’daki Prunus cerasus ağacının meyvelerinden elde edilmektedir ve ilginç sağlık faydaları bulunmaktadır.

Bazı tart kiraz suyu çeşitlerinin önemli miktarda eklenmiş şeker içerdiği söylenmektedir. Böylece şekersiz olanların sağlığa daha faydalı olduğu makul görülmektedir.

 

 1. Besin Değerleri Açısından Zengindir.

Tart kiraz suyu çeşitli besin öğeleri bakımından zengindir.

240 mililitresinde;

 • Enerji değeri: 119 kalori
 • Karbonhidrat: 28 gram
 • Posa: 5 gram
 • Protein: 2 gram
 • Yağ: 1 gram
 • Vitamin A: RDI’ nın %62’si
 • Vitamin C: RDI’ nın %40’ı
 • Magnezyum: RDI’ nın %14’ü
 • Potasyum: RDI’ nın %12’si
 • Bakır: RDI’ nın %12’si
 • Vitamin K: RDI’ nın %7’si bulunmaktadır.

 

Ayrıca tart kiraz suyu antioksidan ve yararlı bitkisel bileşiklere ek olarak az miktarda B grubu vitaminleri, kalsiyum, demir, magnezyum, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri içermektedir.

Tatlı kiraz çeşitlerine kıyasla, tart kirazı 20 kat daha fazla A vitamini ve 5 kat daha fazla antioksidan içermektedir.

Tatlı kiraz çeşitleri ve tart kiraz çeşitlerini birbirinden ayırt edebilmenin en kolay yolu renkleridir. Tatlı kirazların hasattan sonra koyulaşmaya eğilimli olmalarına karşın tart kirazları hasattan sonra da parlak renklerini korumaya devam etmektedirler.

Ayrıca bazı tart kiraz sularının önemli miktarda ilave şeker içerdiklerini de unutmamak gerekmektedir. Bu yüzden şekersiz olanların tercih edilmesi önerilmektedir.

 

 1. Kas Gücünü Artırıp Kas Ağrılarını Azaltmaktadır.

     Fiziksel olarak aktif bireyler, kas gücü ve ağrıları için tart kiraz sularına özellikle ilgi gösterebilmektedirler.

Bir çalışmada; uzun süreli koşuculara 7 günde 710 ml tart kiraz suyu veya plasebo verildi. Kiraz suyu verilen yarışmacıların yarış sırası ve yarış sonrasında plasebo verilen yarışmacılara kıyasla 3 kat daha az ağrı yaşadığı tespit edildi.

     Erkek bireylerde yapılan başka bir çalışmada; tart kiraz suyu desteği verilen bireylerin plaseboya göre egzersiz sonunda %4 daha az kas kaybı yaşadığı gözlendi.

Sonuç olarak; tart kiraz desteklerinin kas yıkımını, ağrılarını ve egzersize uyumsuzluğu azalttığı ortaya çıkarılmıştır.

 

 1. Daha İyi Uyumaya Yardımcı Olabilmektedir.

Tart kiraz suyu, uykusuzluk hastalığını tedavi etmenin en güvenli ve etkili bir yolu olabilmektedir. Ve gece uykularını artırabilmektedir.

Çünkü tart kirazları doğal olarak, uykudan sorumlu hormon olan melatoninden zengindir.

Yapılan bir çalışmada, uykusuzluk hastalığı bulunan katılımcılara 2 hafta boyunca her gün 480 ml tart kiraz suyu veya aynı miktarda plasebo verilmiştir.

Tart kiraz suyu verilen katılımcıların uyku sürelerinin ortalama 85 dakika arttığı gözlenmiştir.

 

 1. Eklem İltihabı Ve Gut Hastalığı Semptomlarını Azaltabilmektedir.

Tart kiraz suları;  eklem iltihabı semptomlarını, eklem ağrıları ve inflamasyonlarını azaltma konusunda oldukça ısrarcı olmaktadır.

Bir çalışmada tart kiraz sularının; kadınlarda en sık rastlanan eklem iltihabı türü olan osteoartritin semptomlarını azalttığı gözlenmiştir.

Ayrıca tart kiraz sularının; yüksek konsantrasyonlarında Gut hastalığını tetikleyen ürik asit seviyelerinin, kanda görülme olasılığını azalttığı tespit edilmiştir.

 

 1. Beyin Sağlığını Destekleyebilmektedir.

Dejeneratif beyin hastalıklarından olan Parkinson ve Alzheimer hastalıklarına oksidatif stresin neden olabileceği düşünülmektedir.

Tart kirazları ve suları; beyin hücrelerini koruyucu etki yapan yüksek miktarlarda antioksidan ve diğer yararlı bitkisel bileşenler içermektedir.

Yapılan bir çalışmada sağlıklı yaşlı bireylere günlük 480 ml tart kiraz suyu verilmiştir. Ve sonucunda antioksidan savunmalarının geliştiği gözlenmiştir.

Diğer bir çalışma, hafif ve orta şiddetli bunamaya sahip olan yaşlı bireylere uygulanmıştır. 12 hafta boyunca 200 ml tart kiraz suyu veya plasebo tükettirilmiştir.

Sonrasında tart kiraz suyu tüketenlerin kısa ve uzun süreli belleklerinin gelişim gösterdiği, plasebo kullananlarda hiçbir değişim olmadığı saptanmıştır.

 

 1. İmmün Sistemin Güçlenmesine Yardımcı Olabilmektedir.

Tart kiraz suları immün sistemi geliştiren çok miktarda vitamin, mineral ve yararlı bitkisel bileşenler içermektedir.

Araştırmacılar, tart kirazlarındaki yüksek antioksidan içeriklerinin enfeksiyonları azalttığına inanmaktadırlar.

 

 1. Kanserden Korunmaya Yardımcı Olabilmektedir.
 2. Ağrıları Azaltabilmektedir.
 3. Kan Basıncını Düşürebilmektedir.
 4. 10.Kilo Kaybına Yardımcı Olabilmektedir.

 

GÜVENİLİR ZAMAN VE DOZ BİLGİLERİ

Çalışmalar tart kiraz suyunun; en faydalı dozunun iki günlük 240 ml olabileceği sonucunu göstermiştir.

Bunun her gün yaklaşık 200 tart kirazı tüketmeye eşdeğer olabileceği düşünülmektedir.

Tart kiraz suyu tozuna ilişkin çalışmalar, toz haline getirilmiş takviyelerin günlük yaklaşık 480 mg olabileceğini göstermiştir. Faydaları çoğunlukla 7-10 gün sonra gözlemlenmiştir.

Buna ek olarak; bu meyve suları, bazı karın ağrıları ve diyareye neden olan ve bir şeker alkolü olan sorbitolü yüksek miktarda içeriyor olsa da çoğu insan için güvenilirdir.

Comments 1

 1. Soner YEŞİLKAYA
  28/10/2018

  Nerede bulabiriz bu ürünü türkiyede.

Write a comment