Süper Bitki: AMARANT

Koyu mor ile sarı renk arasında bir çok renk çeşitliliği olan Amarant bitkisinin en önemli özellikleri; özellikle tahıllarda düşük bir amino asit , lisin, ve protein bakımından oldukça zengin bir besindir.

Kendisi bitki, yaprakları sebze, tohumları ise tahıl olarak nitelendirilebilir.  Amarant, bakımı oldukça kolay ve çabuk üreyen,  ayrıca çabuk hastalanmayan bir bitki türüdür.

Hem yaprakları hem de siyah benekli küçük sarı tohumları yenebildiği gibi, kurutulan tohumları öğütülerek ekmek yapımında da kullanılabilir.

Tohumlarını bir tencere ya da tavada ısıtırsanız mısır gibi patladığını ve sıçradığını göreceksiniz. Aynı zamanda kavrulurken hoş bir koku da yaymaktadır.

Amaranth Quinoa yakın ikinci gelen tüm tahıl en yüksek lisin içeriğe sahiptir . Ayrıca çok iyi bir amino asit karışımı vardır.

Bu tahıl besini içeriğinde 150 gram protein ile günlük ihtiyacımız olan protein miktarının bir yetişkinde bulunması gerekeni tek başına tamamını sağlamaktadır.

Amaranth lif içeriği yüksek bir tahıldır. Bu kanser ve kalp hastalıklarına karşı etkili bir rol oynar. Amaranth da hastalıkların birçok türde önlenmesinde önemli bir rol oynar. Fitosteroller önemli miktarda içeren tek tahıl çeşididir.

Amarant ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir,tansiyonu düzenler ve kansızlıkta olumlu etkilere sahiptir. İçeriğinde bitki stanolleri ve skulen ile kolesterolü de düşürücü özelliğe sahiptirç

Vitamin bakımından da oldukça yüksek olan bu bitki içeriğinde B2 vitamini (riboflavin), B9 vitamini (folik asit), kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve çinko açısından da oldukça zengindir

 

100g çiğ amarant ;

371 kkal

13.6 g protein

65 g karbonhidrat

7 g yağ (1.5 g doymuş, 1.7 g doymamış yağlar)

508 mg potasyum

248 mg magnezyum

160 mg kalsiyum içermektedir.

 

Write a comment