Spor Hakkında Doğru Bilinen 6 Yanlış

  • Karbonhidrat Tüketmek Kilo Aldırır Tamamen Kesmeliyiz.

Kesinlikle yanlış! Her insanın hayati fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için günlük aldığı enerjinin %50-55’ini karbonhidrattan sağlaması gerekmektedir. Aynı zamanda spor yapan, diyet uygulayan bireylerde de yağ kaybının sağlanması ve kas dokusunun kaybedilmemesi için karbonhidrat tüketimi kesinlikle kesilmemelidir.

  • Proteini Çok Fazla Almak Kilo Vermeyi Kolaylaştırır.

Protein günlük alınması gereken enerjinin %15’ini oluşturmalıdır. Vücudumuzun metabolize edebileceğinden fazla alınan protein yağa çevrilerek vücut yağ dokusuna katılır.

  • Bol Bol Terleyin

Terleyerek kilo verdim diye düşünmeyin ! Terlemek vücudun sıvı kaybetmesi durumudur. Vücut yeterince sıvı alamazsa kişide halsizlik,yorgunluk, baş dönmeleri gözlenebilir. Bu sebeple bol sıvı alımını atlamamalısınız.

  • Sporu Bırakırsam Kilo Alırım

Spordan uzaklaşmanız kilo almanızın asıl nedeni değildir. Kilo almaya yol açan durum yanlış ve kontrolsüz yemek yeme alışkanlıklarımızdır.

  • Yürürsem Daha Az Kalori Harcarım

Koşu esnasında metabolizma hızlı çalışır. Tempolu yürüyüşte belirli bir seviyeye ulaştıktan sonra koşudaki ile aynı miktarda kalori yakarız. Önemli olan tempoyu düşürmeden yürüyüşü tamamlayabilmektir.

  • Aç Karnına Spor Yaparsam Daha Hızlı Kilo Veririm

Böyle bir algıya sahipseniz spor yerine kendinize eziyet ediyorsunuz demektir. Spordan 2 saat önce hafif atıştırmak metabolizmanın hızlanmasına ve spor esnasında olası kan şekeri düşmesine bağlı bayılmaları,fenalaşmaları önler, vücut direncini arttırır.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
NUMARANIZI BIRAKIN, SİZİ ARAYALIM!