Spor Hakkında Doğru Bilinen 6 Yanlış

  • Karbonhidrat Tüketmek Kilo Aldırır Tamamen Kesmeliyiz.

Kesinlikle yanlış! Her insanın hayati fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için günlük aldığı enerjinin %50-55’ini karbonhidrattan sağlaması gerekmektedir. Aynı zamanda spor yapan, diyet uygulayan bireylerde de yağ kaybının sağlanması ve kas dokusunun kaybedilmemesi için karbonhidrat tüketimi kesinlikle kesilmemelidir.

  • Proteini Çok Fazla Almak Kilo Vermeyi Kolaylaştırır.

Protein günlük alınması gereken enerjinin %15’ini oluşturmalıdır. Vücudumuzun metabolize edebileceğinden fazla alınan protein yağa çevrilerek vücut yağ dokusuna katılır.

  • Bol Bol Terleyin

Terleyerek kilo verdim diye düşünmeyin ! Terlemek vücudun sıvı kaybetmesi durumudur. Vücut yeterince sıvı alamazsa kişide halsizlik,yorgunluk, baş dönmeleri gözlenebilir. Bu sebeple bol sıvı alımını atlamamalısınız.

  • Sporu Bırakırsam Kilo Alırım

Spordan uzaklaşmanız kilo almanızın asıl nedeni değildir. Kilo almaya yol açan durum yanlış ve kontrolsüz yemek yeme alışkanlıklarımızdır.

  • Yürürsem Daha Az Kalori Harcarım

Koşu esnasında metabolizma hızlı çalışır. Tempolu yürüyüşte belirli bir seviyeye ulaştıktan sonra koşudaki ile aynı miktarda kalori yakarız. Önemli olan tempoyu düşürmeden yürüyüşü tamamlayabilmektir.

  • Aç Karnına Spor Yaparsam Daha Hızlı Kilo Veririm

Böyle bir algıya sahipseniz spor yerine kendinize eziyet ediyorsunuz demektir. Spordan 2 saat önce hafif atıştırmak metabolizmanın hızlanmasına ve spor esnasında olası kan şekeri düşmesine bağlı bayılmaları,fenalaşmaları önler, vücut direncini arttırır.

Write a comment