Spirulina: Nedir? Neler İçerir? Faydaları Nelerdir?

Spirulina, hem tatlı hem de tuzlu suda büyüyen bir organizmadır. Genellikle mavi-yeşil alg olarak adlandırılan tek hücreli mikropların bir ailesi olan bir siyanobakteridir. Tıpkı bitkiler gibi, siyanobakteriler fotosentez adı verilen bir işlemle güneş ışığından enerji üretebilir.  Spirulina’nın standart günlük alım dozu 1-3 gramdır, ancak günlük 10 grama kadar alım etkili olabilir. 

Ekolojik olarak sağlam, besin açısından zengin bir besin takviyesi olarak, spirulina gıda güvenliği ve yetersiz beslenmeye yönelik olarak ve uzun süreli uzay uçuşu veya Mars misyonlarında diyet desteği olarak araştırılmaktadır.  Gıda güvenliği için avantajı, protein ve enerji üretmek için hayvancılıktan daha az toprağa ve suya ihtiyaç duymasıdır. 

 

Spirulina neler içerir?

Bu küçük yosun, besin öğeleriyle doludur.  Kurutulmuş spirulina,% 5 su,% 24 karbonhidrat,% 8 yağ ve yaklaşık% 60 (% 51-71) protein içerir. Tek bir çorba kaşığı (7 gr) kurutulmuş spirulina tozu; Protein, Vitamin B1, Vitamin B2, Vitamin B3, bakır ve demir içerir. Spirulina ayrıca magnezyum, potasyum ve mangan içerir. Bununla birlikte, aynı miktar sadece 20 kalori ve 1,7 gram sindirilebilir karbonhidrat içerir. Bir çorba kaşığı (7 gr) spirulina, yaklaşık 1.5-1.0 oranında hem omega-6 hem de omega-3 yağ asitleri dahil olmak üzere az miktarda yağ kaynağıdır. Spirulinadaki proteinin kalitesi mükemmel kabul edilir olan yumurtalarla karşılaştırılabilir. İhtiyacınız olan tüm gerekli amino asitleri içerir. 

Spirulinada B12 Vitamini olduğu savunulur ancak bu yanlıştır. Spirulina insanlarda etkisi görülmeyen B12 pseudo vitamin içerir.

 

Spirulina’nın faydaları nelerdir?

 • Oksidatif yıkım, DNA larımıza ve hücrelerimize hasar verebilir. Bu hasar kansere ve diğer hastalıklara katkıda bulunan kronik iltihaplanmayı tetikleyebilir. Spirulina, oksidatif hasara karşı koruyabilen fantastik bir antioksidan kaynağıdır. Ana aktif bileşeni phycocyanin olarak adlandırılır. Bu antioksidan madde ayrıca spirulinaya benzersiz mavi-yeşil rengini verir. Phycocyanin Spirulina’da ana aktif bileşiktir. Güçlü antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Phycocyanin, serbest radikallerle savaşabilir ve enflamatuar sinyal moleküllerinin üretimini engelleyerek etkileyici antioksidan ve antienflamatuar etkiler sağlar.
 • Kalp hastalığı dünyanın önde gelen ölüm nedenidir. Birçok risk faktörü, kalp hastalığı riskinin artması ile bağlantılıdır. Görüldüğü gibi, Spirulina bu faktörlerin çoğunu olumlu yönde etkiler. Örneğin, “iyi” HDL kolesterolü yükseltirken, toplam kolesterol, “kötü” LDL kolesterol ve trigliseritleri düşürebilir.  Tip 2 diyabetli 25 kişide yapılan bir çalışmada, günde 2 gram Spirulina bu belirtileri önemli ölçüde iyileştirmiştir. 
 • Yüksek kolesterolü olan kişilerde yapılan bir başka çalışma, günde 1 gram Spirulina’nın trigliseritleri % 16.3 ve “kötü” LDL’yi % 10.1 azalttığını belirledi. Çalışmalar, spirulinanın trigliseritleri ve “kötü” LDL kolesterolü düşürebildiğini ve aynı anda “iyi” HDL kolesterolü yükseltebildiğini göstermektedir.
 • Vücudumuzdaki yağ yapıları oksidatif hasara karşı hassastır. Bu, birçok ciddi hastalığın ana itici gücü olan lipit peroksidasyonu olarak bilinir. Örneğin, kalp hastalığının gelişimindeki anahtar adımlardan biri “kötü” LDL kolesterolün oksidasyonudur. İlginç bir şekilde, spirulina’daki antioksidanlar, hem insanlarda hem de hayvanlarda lipit peroksidasyonunu azaltmada özellikle etkili gibi görünmektedir. Tip 2 diyabetli 37 kişide yapılan bir çalışmada, günde 8 gram spirulina, oksidatif hasar belirteçlerini önemli ölçüde azalttığı görüldü. Ayrıca kandaki antioksidan enzim seviyelerini arttırdı. Vücudumuzdaki yağ yapıları oksitlenebilir ve birçok hastalığın ilerlemesini sağlayabilir. Spirulina’daki antioksidanlar bunu önlemeye yardımcı olabilir.
 • Bazı kanıtlar, spirulina’nın anti-kanser özelliklerine sahip olduğunu göstermektedir. Hayvanlarda yapılan araştırmalar, kanser oluşumunu ve tümör boyutunu azaltabileceğini göstermektedir. Spirulina’nın ağız kanseri veya ağız kanseri üzerindeki etkileri özellikle iyi çalışılmıştır. Bir yıl boyunca günde 1 gram spirulina alanların% 45’i lezyonlarının kaybolduğunu gördü. Bu insanlar spirulina almayı bıraktığında, neredeyse yarısı ertesi yıl lezyonları yeniden geliştirdi.
 • OSMF(Oral Submucosal Fibrosis) lezyonları olan 40 kişiyle yapılan bir başka çalışmada, günde 1 gram spirulin, OSMF semptomlarında Pentoxyfilline ilacından daha fazla iyileşmeye yol açtı. Spirulina anti-kanser özelliklerine sahip olabilir ve özellikle OSMF adı verilen ağızdaki prekanseröz lezyona karşı etkili görünür.
 • Yüksek tansiyon, kalp krizi, felç ve kronik böbrek hastalığı gibi birçok ciddi hastalığın ana itici gücüdür. 1 gram spirulina etkisizken, normal seviyelerde bireylerde kan basıncını düşürdüğü günlük 4.5 gramlık bir doz gösterilmiştir. Bu azalmanın, kan damarlarınızın gevşemesine ve genişlemesine yardımcı olan bir sinyal molekülü olan nitrik oksit üretiminin arttığı düşünülmektedir. Daha yüksek bir spirulina dozu, birçok hastalık için önemli bir risk faktörü olan daha düşük kan basıncı seviyelerine yol açabilir.
 • Alerjik rinit, burun geçişlerinizdeki iltihaplanma ile ortaya çıkar. Alerjik rinitli 127 kişide yapılan bir çalışmada, günde 2 gram spirulina burun akıntısı, hapşırma, burun tıkanıklığı ve kaşıntı gibi semptomlarını önemli ölçüde azalttığı bildirilmiştir. Spirulina takviyeleri, alerjik rinite karşı çok etkilidir ve çeşitli semptomları azaltır.
 • Birçok farklı anemi formu vardır. En yaygın olanı, kanınızdaki hemoglobin veya kırmızı kan hücrelerinde azalma ile ortaya çıkar. Anemi, yaşlı erişkinlerde oldukça yaygındır ve uzun süreli zayıflık ve yorgunluk duygularına yol açar. Anemi öyküsü olan 40 yaşlı insan üzerinde yapılan bir çalışmada, spirulina takviyeleri kırmızı kan hücrelerinin hemoglobin içeriğini arttırdı ve bağışıklık fonksiyonunu geliştirdi. Ancak bu kesin bir kanıt değildir. Bu konu üzerinde daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.
 • Egzersize bağlı oksidatif hasar, kas yorgunluğuna neden olur. Bazı bitkisel gıdalar, sporcuların ve fiziksel olarak aktif bireylerin bu hasarı en aza indirmesine yardımcı olabilecek antioksidan özelliklere sahiptir. Bazı çalışmalarda Spirulina’nın  kas gücünü ve dayanıklılığını arttığı belirlenmiştir. İki çalışmada, spirulina dayanıklılığı arttırdı ve insanların yorgunluk geçirmesi için geçen süreyi önemli ölçüde artırdı. Spirulina, gelişmiş dayanıklılık ve artmış kas gücü de dahil olmak üzere çoklu egzersiz faydaları sağlayabilir.
 • Hayvan çalışmaları, spirulina’yı kan şekeri seviyelerini önemli ölçüde düşürür. Bazı durumlarda, Metformin dahil olmak üzere popüler diyabet ilaçlarından daha iyi performans göstermiştir. Spirulina’nın insanlarda etkili olabileceğine dair bazı kanıtlar da vardır. Tip 2 diyabetli 25 kişide yapılan iki aylık bir çalışmada, günde 2 gram spirulin, kan şekeri düzeylerinde etkileyici bir azalmaya yol açtı. Uzun süreli kan şekeri seviyeleri için bir belirteç olan HbA1c,% 9’dan% 8’e düştü, bu önemli bir orandır. Çalışmalar, bu belirteçte% 1’lik bir azalmanın diyabetle ilişkili ölüm riskini% 21 oranında azaltabileceğini tahmin ediyor. Bazı kanıtlar spirulina tip 2 diyabete iyi geldiğini destekler, özellikle de açlık kan şekerinin düşmesinde etkili olduğu gösterilmiştir.

Comments 2

 1. Mekiye
  14/11/2020

  Suprulina bu kadar net ve güzel özenle anlatmış olmaniza cok teşekkür ederim eger izniniz olursa paylaşmak istiyorum ERSAĞ ürünlerin de inalimza derece tercih edilen bir ürün kendimde hem kullanıyorum hemde satışını yapıyorum hayranlıkla takip ediyorum sizi gida takviyelerimiz muhteşem dir bir anne ve bir kullanıcı olarak söylüyorum sizide TEBRİK ediyorum muhteşem araştırmacı sınız benim gözüm 👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻

  1. Diyetisyen Emre Uzun
   06/12/2020

   çok teşekkürler 🙂

Write a comment