Son Dönemlerde Oldukça Popüler Olan ‘Kava’ Anksiyeteye Çözüm Olabilir Mi?

Kava Kava Nedir, Etkileri Nelerdir?

Kava Kava, Güney Pasifik adalarında yetişen bilimsel adı Piper Mmetistikum olan ve halk arasında kava olarak adlandırılan kalp şeklinde yapraklara sahip tropik bir bitkidir. Kava bitkisinin köklerinin kurutulup toz haline getirilmesiyle elde edilen ve alkole yakın etkisi olan kava kava içeceği yıllar önce adadaki yerliler tarafından kutlama içeceği olarak kullanılmıştır. Yakın zamanlarda farmakaloglar kava bitkisinin köklerinde bulunan kavalaktonlar ya da kavapironlar dediğimiz etken maddeleri üzerine deneysel çalışmalar yapılmıştır.

Bu etken maddelerden kavalaktonların; rahatlatıcı, stres azaltıcı, ağrıları azaltıcı, kas gevşetici ve uykuyu düzenleyici etkilerinin olduğu görülmüş olup günümüzde stres ve kaygı düzeyini azaltma ve uykuyu düzenlemedeki etkisi üzerinde durulmaktadır.

 

Kava Hangi Durumlarda Kullanılabilir?

Günümüzde en yaygın psikolojik rahatsızlıklardan olan anksiyetede alternatif olarak kava kava kullanılmaktadır.

Uykusuzluk; yüksek tansiyon, diyabet, depresyon, obezite ve kanser gibi birçok sağlık sorunuyla ilişkilidir. Kava Kava’nın sakinleştirici etkisi bu duruma doğal bir çözüm olabilmektedir.

Anksiyete ve uykususzluk problemleri olan bireyler için iyi bir alternatiftir.

 

Tüketim Şekli Nasıl Olmalıdır?

Tüketim şekli çay, kapsül, toz veya sıvı formda olabilir. Kava Çayı, hazırlanışı pratik olduğundan en yaygın tercih edilen şeklidir. Sıvı formdaki Kava içecekleri, 2-6 gram (59-177 ml) boyda değişen küçük şişelerde satışa sunulan diğer bir alternatiftir. Diğer tüketim şekillerine kıyasla içeriğindeki kavalaktonlar daha yoğun olduğundan küçük dozlarda tüketilmelidir.

Kava kapsülleri, Kava’nın tadını sevmeyenler için diğer bir alternatiftir. Bir kapsül,% 30 kavalakton içeren 100 mg kava kök özütü içerebilir.

 

Hangi Dozda Kullanılmalıdır?

Kavaktaktonlar 70-250 mg doz aralığında etkili olup, günlük kavalakton alımının 250 mg’ı geçmemesi gerektiği bildirilmiştir. Eğer Kava’yı kapsül olarak alıyorsanız ve içeriğinde 1 kapsül 100 mg kava kökü özütü ve % 30 kavalakton içeriyorsa etkili bir doza erişmek için en az üç kapsül almanız gerekir.

 

Kava Takviyesi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kava takviyesi alırken içeriğinde farklı maddelerin olmamasına dikkat edilmeli ve doz başına kavalakton içeriğini veya ürünün içerdiği standart kavalakton yüzdesini gösteren ürünleri tercih ediniz.

 

Yan Etkileri Var Mıdır?

ABD Gıda ve İlaç İdaresi kava içeren ürünlerde karaciğer hasarı riski konusunda uyarıda bulunmuş olup; bazı şirketler kava bitkisinin kökleri yerine yapraklar ya da saplar gibi diğer kısımlarını kullandıkları için kısa sürede güvenle kullanılabilir olsa da kava takviyelerinin karaciğere zarar verdiği bildirilmiştir. Bazı ilaçlarla etkileşime girebileceğinden, kava kullanmaya başlamadan önce bir doktora danışmak en iyisidir. 

Bu uyarıları dikkate alarak, insanların çoğunluğunun kava’nın yararlarını güvenli bir şekilde alması mümkündür.

Comments 1

  1. TAHSİN AŞKIN
    10/12/2021

    Kava kava kökü ekstrati bulunur mu

Write a comment