Nasıl İletişime Geçmek İstersiniz?
blank

Sınav Öncesi Beslenme

Sınav stresi birçok yeme davranış bozukluğunu beraberinde getirmektedir. Stres ile gelişen yeme davranış bozukluğu beraberinde kilo kayıpları, aşırı kilo alma, mide bulantısı, kabızlık, baş dönmeleri gibi birçok sağlık problemine sebep olabilmektedir. Bu dönemde doğru, yeterli ve dengeli bir beslenme programı uygulanırsa hem sağlık problemlerinden korunma, hem de doğru besin seçimi ile başarıyı artırmak mümkün.

Yeterli ve dengeli beslenme, her grup besinden yeterli miktarda tüketmek başarının anahtarı olacaktır.

Bu dönemde 3 ana, 2-3 ara öğün şeklinde dengeli beslenme düzeni edinilmelidir. Ara öğünlerde hem kan şekerinin ani iniş çıkışlarını hem de kişinin dikkat dağınıklığını engelleyecek, stresi azaltacak gıdaları seçin. Stresli sınav temposunda dikkatinizi  rahat toparlamalak için vücudun ihtiyacı olan temel besin maddelerini seçmeniz önem taşıyor.

Kan şekerini dengesizleştirecek kalorili, basit şekerli karbonhidratlardan uzak durmak ve su tüketimine önem vermek beslenmenin ilk sırasında yer almaktadır. Hazırlık döneminde fazla miktarda basit şeker içeren gıda alımı, kan şekerinde ani yükselme ve düşme yaratarak dikkat dağınıklığı, konsantrasyon bozukluğu ve uyku halini beraberinde getirebilir.

Bir yorum Yaz