Şeker Hastaları Yulaf Ve Yulaf Ezmelerini Yiyebilir Mi ?

Yulaf ezmesi, sağlıklı bir kahvaltı seçeneği ve güne başlamak için harika bir yoldur.

Yulaf ezmesi; kalorisi düşük ve lif doludur. Bununla birlikte, çok miktarda karbonhidrat içerir. Bu nedenle şeker hastalığı olan insanlar, onun için iyi bir seçim olup olmadığını merak edebilir.

Bu makale yulaf ezmesini yakından inceleyip, diyabetli insanlar için sağlıklı bir seçim olup olmadığını araştırmıştır.

Yulaf ezmesi çok besleyici

Yulaf ezmesi, bazen yulaf lapası olarak adlandırışır, kabuğu çıkarılmış yulaftan yapılmıştır. Bunlar yulaf çekirdekleri olup sert dış kabuğu çıkarılmıştır.

Bireyler yulaflarını kaynar su veya sütle karıştırarak hazırlarlar. Ayrıca hazırlama süresini, yulaf ezmesini pişirmeden hazırlayarak, bir gece boyunca süt veya suya batırarak ve sabah soğuk olarak yiyerek azaltabilirsiniz.

Yulaf ezmesi karbonhidratların ve özellikle çözünebilir liften iyi bir kaynaktır.. Aynı zamanda birçok vitamin ve mineral içerir.

Çoğu insan için dengeli ve son derece besleyici bir gıda tercihidir.

100 gram (3,5 ons) kuru yulaf içeriği:

Kalori: 389

Karbonhidrat: 66 gram

Protein: 17 gram

Lif: 11 gram

Yağ: 7 gram

Manganez: RDI’nin% 246’sı

Fosfor: RDI’nin% 52’si

Vitamin B1 (tiamin): RDI’nin% 51’i

Magnezyum: RDI’nin% 44’ü

Bakır: RDI’nın% 31’i

Demir: RDI’nın% 26’sı

Çinko: RDI’nin% 26’sı

Folate: RDI’nin% 14’ü

Vitamin B5 (pantotenik asit): RDI’nin% 13’ü

 • yulaf kalorileri düşük ve besin maddeleri bakımından zengin.

Bununla birlikte, aynı zamanda bir sürü karbonhidrat içerirler. Yulaf ezmesini sütle yaparsanız, karbondioksit içeriği daha da artacaktır.

Örneğin, yulaflarınıza eklediğiniz her bir 1/2 fincan süt, yaklaşık 13 gram karbonhidrat / 73 kalori

Özet: Yulaf, karbonhidrat, lif ve bazı vitamin ve minerallerde yüksek oranda besleyici bir besindir.

Karbonhidratlar Kan Şekeri Düzeylerini Nasıl Artırır?

Karbonhidrat, yulafın kalorilerinin% 67’sini oluşturur (1).

Karbonhidratlar kan şekeri düzeylerinin yükselmesine neden olduğundan, bu şeker hastalığı olan kişiler için bir endişe kaynağı olabilir.

Normalde, vücut insülin hormonu salarak kandaki şekere tepki verir.

İnsülin, vücudunuza şekeri kandaki şekerden ve hücrelerinize götürmesini söyleyerek çalışır, burada depolanabilir.

Bununla birlikte, diyabetli insanlar yeterli miktarda insülin üretmez veya insüline normal şekilde tepki vermeyen hücrelere sahiptirler. Bu insanlar çok fazla karbonhidrat yediğinde, kan şekeri sağlıksız seviyelere yükselebilir.

Bu nedenle şeker hastalığı olan insanlarda kan şekerindeki bu büyük artışları en aza indirgemek ve iyi kan şekeri kontrolü sağlamak önemlidir.

İyi kan şekeri kontrolü kalp hastalığı, sinir hasarı ve göz hasarı gibi diyabet komplikasyonları riskini azaltmaya yardımcı olur

Özet: Yulaflar karbonhidratlarda yüksektir. Karbonhidratların kan şekeri düzeylerinin yükselmesine neden olması nedeniyle, bu diyabetli kişiler için bir endişe kaynağıdır.

Lif, Kan Şekeri Yükselmesini Azaltmaya Yardımcı Olur

Yulaflar karbonhidratlarda yüksek olabilir, ancak aynı zamanda kan şekeri kontrolünde yararlı etkilere sahip olabilen lif açısından da yüksektirler.

Lif, karbonhidratın kana emilme hızını yavaşlatmaya yardımcı olur.

Hangi karbonhidratların kan şekerinizi kontrol altında tuttuğu için daha iyi olduğunu değerlendirirken,  glisemik indeks (GI) ölçeği kullanılır.

Ölçek, bir gıdayı ne kadar hızlı bir şekilde kan şekeri seviyelerini yükselterek puanlandırır ve GI ölçeğinde düşük, orta veya yüksek olarak sınıflandırır:

Düşük GI: Puan 55 veya daha az

Orta GI: Puan 56-69

Yüksek GI: Puan 70-100

Daha yavaş emilen Düşük GI’li karbonhidratların diyabetliler için faydalı olduğu düşünülmektedir.

 • Bununla birlikte, yulafın farklı türlerinin eşit oluşturulmadığına dikkat etmek önemlidir.

Özet: Yulaf ezmesi, karbonhidratların yavaşça ve az emilmesini sağlayan, kan şekerinin çok fazla yükselmemesine neden olan yüksek lif kaynağıdır.

 

 

Yulaf, Kan Şekeri Kontrolünü Geliştirebilir

Bazı çalışmalar yulaf yemeğinin kan şekeri kontrolünü iyileştirebileceğini gözlemlemiştir.

Yapılan 14 araştırmada, yulaf yemenin, açlık kan şekerini tip 2 diyabetlilerde 7 mg / dL (0.39 mmol / L) ve HbA1c ile% 0.42 düşürdüğü bulunmuştur

Bunun, bir tür çözünebilir lif olan beta-glukan içerdiği için meydana geldiği düşünülmektedir.Bu tür lif, bağırsakta su emer ve kalın, jel benzeri bir macun oluşturur.

Bazı çalışmalar, bunun vücudunuzun sindirimi ve karbonhidrat emme oranını yavaşlattığını ve daha iyi kan şekeri kontrolü sağladığını göstermiştir.

Yulafın beta-glukanının, açlık kan şekerini düşürebileceği ve tip 2 diyabetlilerdeki kan şekeri kontrolünü iyileştirdiği bulundu. Açlık kan şekerini ortalama 9,36 mg / dL (0,52 mmol / L) ve% 0,21 oranında HbA1c azaltmıştır.

Yulafın tip 2 diyabetlileri nasıl etkilediğini araştıran araştırmalarda, kan şekeri kontrolünü ve insülin tepkisini iyileştirdiklerini bulunmuştur.

Bununla birlikte, yulafın tip 1 diyabetliler üzerindeki etkileri fazla çalışılmamıştır.

Özet: Yulaf, kan şekeri düzeylerini düşürmek ve tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri kontrolü geliştirmek için yararlı olabilir.

Diğer Sağlığa Yararları

Yulaf ezmesi tüketmek başka sağlık yardımları sağlayabilir.

Geliştirilmiş Kan Lipidleri

Bazı araştırmalar, yulaf yemenin düşük toplam kolestrol ve “kötü” LDL kolesterol seviyesiyle ilişkilendirildi. Ortalama olarak, yaklaşık 9-11 mg / dL (0.25-0.30 mmol / L)  azalmaya karşılık gelir.

Araştırmacılar, bu etkiyi yulafın yüksek beta-glukan düzeylerine bağladılar. Bunların vücudunuzun kolesterol düzeylerini iki şekilde düşürmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Birincisi, sindirimi yavaşlattığı ve bağırsağından emilen kolesterol ve yağ miktarını azalttığı düşünülmektedir

İkincisi, beta-glukanlar bağırsağınızdaki kolesterol açısından zengin safra asidine bağlanır. Bu durum, vücuda geri dönüşümü önler, böylece dışkıda vücuttan atılır.

Yüksek kolesterol düzeyleri kalp hastalığı riskiyle ilişkili olduğundan, diyetinizdeki yulaf da dahil olmak üzere, riskin azaltmasına yardımcı olabilir

Geliştirilmiş Ağırlık Yönetimi

Yulafın kilo vermeye çalışılırken için iyi bir besin seçeneği olduğu düşünülmektedir. Bunun sebeplerinden biri, doygunluk sağlamasıdır.

Yulafın doldurma etkisinin kısmen, içerdikleri yüksek beta-glukan düzeylerinden kaynaklandığını düşünülmüştür.

Beta glukanlar çözünür bir lif olduğundan, bağırsağınızda kalın bir jel oluştururlar. Bu, yiyeceklerin mideden ayrılma oranını yavaşlatmaya yardımcı olur ve daha uzun süre dolgun hissetmeye yardımcı olur

Ayrıca, yulaf ezmesi kaloriside düşüktür ve besin maddeler bakımından zengindir. Bu, kilo vermeye ve sağlığını geliştirmeye çalışan insanlar için mükemmel bir tercih olabilir.

Gelişmiş Bağırsak Sağlığı

Yulaf prebiyotik çözünür lifte yüksektir, bu nedenle yulaf ezesinin bağırsakta iyi bakterilerin dengesini iyileştirme potansiyeline sahip olduğu düşünülmektedir

Aslında, yapılan bir çalışma yulaf ezmesinin bağırsak bakterilerinin dengesini doğrudan değiştirebileceği saptanmıştır

Bununla birlikte, bu bulguları desteklemek ve bu değişikliğin herhangi bir sağlık yararına bağlı olup olmadığını keşfetmek için daha büyük çalışmalara ihtiyaç vardır.

Özet: yulaf ezmesi yemek bireylere kan lipidleri ve kilo kontrolü dahil olarak  bazı sağlık yararları sağlayabilir.

Diyabetli hastalar yulaf ezmesi yemeli mi ?

Yulaf ezmesi, diyabetli birçok insanın diyetlerine dahil edebileceği sağlıklı bir besindir.

Her şeyden önce, porsiyon büyüklüğünüze dikkat edilmeli. Yulaf ezmesi düşük GI olmasına rağmen, çok büyük porsiyon yiyerek glisemik yük (GL) arttırılabilir.

GL, belirli bir gıdanın belirli bir bölümünün, yemek yedikten sonra kan şekeri düzeylerini ne kadar yükselteceğini tahmin etmektedir

Örneğin, normal bir porsiyon  pişmiş yulaf unu (250 gram) civarındadır. Bu, düşük bir GL sahiptir. porsiyon boyutunu iki katına çıkarırsan, GL de iki katına çıkar.

Buna ek olarak, GI ve GL iyi bir yönerge olabilmesine rağmen, karbonhidratlara verilen kan şekeri tepkilerinin çok bireysel olabileceğini unutmamak önemlidir. Bu durum, kan şekerini izlemek ve nasıl tepki verdiğinizi belirtmek anlamına gelmektedir

Ayrıca düşük karbonhidrat diyeti ile şeker hastalığını kontrol etmek için, yulaf ezmesi, karbonhidratlarda çok yüksek olduğu için uygun bir gıda seçimi olmadığının da farkında olunmalıdır.

Özet: Yulaf, tip 2 diyabetliler için birkaç fayda sağlayabilir, ancak düşük karbonhumlu bir diyet için iyi bir seçim değildir. Porsiyonlar ve kan şekeri seviyesi izlemelidir.

Ana fikir: Yulaf, yararlı besinler ile dolu sağlıklı bir besindir. Diyabetli kişilerin diyetlerine dahil edilebilirler.

Bununla birlikte, günün sonunda hala karbonhidratlar olduğunu unutmamak önemlidir. Şeker hastalığı bulunan bireyler, porsiyon boyutlarını dikkate almalıdırlar. Düşük karbonhidratlı bir diyet uygulayan şeker hastasında yulaf uygun olmayabilir.

Comments 4

 1. Svm
  09/06/2020

  Uzun,uzun araştırdm okudum fakat yulafın şeker hastaları üzerindeki etkisini pek çözebilmş değilm,tip 2 yim az tüketmeme rahmen şeker 189 çıktı bıraktm.

  1. Diyetisyen Emre Uzun
   03/07/2020

   Farklı sebepler olabilir. Yulaf tüketimi şart değil. Ancak yulaf tüketimine de bağlı şeker bu kadar yükselmez kolay kolay.

 2. Ali
  08/05/2021

  Kan şeketini yükseltiyor defalarca denedim

  1. Uzman Diyetisyen Emre Uzun
   13/05/2021

   kişiye göre değişmektedir. Siz kendinizi gözlemleyin ve yulaf gibi etkileyen gıdalara şekerinizi düzenlemeden bulaşmamaya çalışın.

Write a comment