Şarap Sirkesi Nedir?

Kırmızı şarap sirkesi, üzümden üretilen kırmızı şarabın fermantasyonu sonucunda elde edilen açık kırmızı renkli sirkedir. Fermantasyon işlemi sırasında, hava ile temas eden kırmızı şarabın içindeki alkol oksitlenir ve şarabın sarhoş edici özelliği ortadan kalkarak, şarap sirkeye dönüşür. Aromatik kokusu ile tanınan bu sirke, diğer sirkelerden çok daha keskin bir tada sahiptir. Elma veya üzüm sirkesinden farkı net olarak henüz belirtilmemiştir. Şarap sirkesi son dönemlerde özellikle pişirme tekniğinde yemeğe lezzet katmak amaçlı kullanılmaktadır.

Şarap sirkesi kırmızı veya beyazdan yapılır. Aşçılar, sirke gibi birçok amaç için kullanırlar; cilalama tavaları, marine etleri, sos yapma ve bazı tatlılarda bulunur. Kırmızı şarap sirkesi Akdeniz ülkelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır ve çoğu Fransız evinde ortak bir malzemedir. Kırmızı şarap sirkesinin birkaç farklı kalitesi var. Şarap sirkesi ne kadar uzun süre olgunlaşırsa o kadar iyidir. Kırmızı şarapların çoğu iki yıla kadar olgunlaşabilir. Beyaz şarap sirkesi, Fransız aşçılarının Hollandaise ve Béarnaise sosları, salata sosu, çorba ve güveç yapmak için kullandığı orta derecede keskin bir sirkedir.

 

Evde Doğal Şarap Sirkesi Nasıl Yapılır ?

Kırmızı şarap sirkesi kayısı sirkesi gibi evde doğal yöntemler ile hazırlanabilir. Kırmızı şaraplardan sirke hazırlamak için şarabın hava ile temas edecek, ağız kısmı geniş bir kaba alınması gerekir. Kırmızı şarap sirkesi için özellikle cam kap kullanılması tavsiye edilir. Ağzı ince bir tülbentle örtülen kap, sirke oluşumu için bekletilir. Şarabın mayalanma sürecini hızlandırmak için, farklı bir sirkeden mayalanma yapılabilir. Ortalama dört – beş hafta sonra kırmızı şarap sirkesi tüketilebilir

 

Kırmızı şarap sirkesi nasıl tüketilir?

Oldukça keskin bir tada sahip olan kırmızı şarap sirkesi; soğan, hardal, zeytinyağı ve karabiber gibi malzemeler ile hazırlanan yeşil salata sosuna katılır. Meyve salatalarına ve sebze yemeklerine de konulabilir. Et ve tavuk yemekleri ile uyumlu bir tada sahiptir. Özellikle dana rosto gibi yemekler için hazırlanan sosların içine, beyaz şarap sirkesi içinde bekletilen kapari ile birlikte kullanılır

 

Şarap sirkesinin faydaları nelerdir?

– Metabolizmanın daha etkili çalışmasını sağlar.

– İçeriğinde doğal asitler ve enzimler ile kanın sağlıklı ve ince olmasına yardımcı olur.

– Kırmızı şarap sirkesi hücre büyümesini destekler.

-Sirkeler genel olarak bakteri yok edici özelliğe sahiptir. Bu durum şarap sirkesi için de geçerlidir. Temizlik alanında kullanıldığında temas ettiği yerdeki mikropları öldürür. Tüketildiğinde ise bağırsak enfeksiyonlarını ortadan kaldırır.

-Salatalarda tüketildiğinde tansiyon dengeleyici özelliği ile faydalı olmaktadır.

-Etlerinizi marine ederken beyaz şarap sirkesinden faydalanabilirsiniz. Böylece etiniz daha yumuşak ve lezzetli olacaktır.

-Antibakteriyel özelliği sayesinde vücuttaki zararlı maddeleri dışarı atmanızda size yardımcı olur. Olası bir hastalıktan koruyucu bir görev üstlenir.

-Sinirlerde oluşan iltihapları da giderdiği bilinmektedir.

-Şarap sirkesi, kişiyi gergin anlarında rahatlatmaktadır. Gerginliği yok eder ve sakinleştirir. Böylece öğrenme algısını da kuvvetlendirir.

Write a comment