Saç Dökülmesi: Nedenleri, Beslenme İle İlişkisi, Faydaları Besinler

Vücudunuzun iyi çalışması için temel vitaminlere, minerallere ve besinlere ihtiyacınız vardır. Söz konusu saç olunca bu durum farklı değildir. Sağlıklı saç uzaması ve saç dökülmesini önlemek için belirli besinler gereklidir. Kafanızdaki saç, uzama, dinlenme ve dökülmeyi içeren bir yaşam döngüsünden geçer.

İnsanların günde yaklaşık 100 saç telini kaybettiği bilinmektedir. Saç dökülmesini yavaşlatmak veya durdurmak için yapabileceğiniz birçok şey vardır. Ancak ne yapacağınız, saçınızı hangi sebeple kaybettiğinize bağlıdır. Örneğin hamilelik sonrası saç dökülmesi (telogen effluvium) gibi bazı durumlar kendiliğinden düzelebilir.

Bazı dökülmeler geçicidir ve diyetteki değişikliklere, belirli tedavilere veya yaşam tarzı değişikliklerine olumlu sonuç verebilir. Diğer kayıplar ise daha kalıcı olabilir veya altta yatan bir durum tedavi edilene kadar durmayabilir. Saç dökülmesi sürekli ve kalıcı olduğu zaman doktorunuza görünmeniz gereklidir. Sağlık uzmanınız, saç dökülmenizin tiroid sorunları, stres, kafa derisi enfeksiyonları, androjenik alopesi veya sadece yaşlanma gibi şeylerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını teşhis edebilir.

 

  • Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

40 yaşına gelindiğinde, erkeklerin yaklaşık yarısı, androjenik alopesi (erkek tipi kellik) gibi kalıtsal koşullar sebebiyle saç dökülmesi yaşanılabilir. Aynı şekilde kadınların yarısından fazlası 70 yaşından önce genetik saç dökülmesi (kadın tipi kellik) ile karşı karşıya gelebilir.

 

Saç dökülmesinin diğer nedenleri arasında şunlar bulunur:

  • Alopesi areata, kafa derisi enfeksiyonları veya trikotillomani (saç çekme bozukluğu) gibi tıbbi durumlar
  • Hamilelik, doğum, menopoz veya tiroid sorunlarından kaynaklanan hormonal değişiklikler
  • Kanser, yüksek tansiyon, depresyon veya artrit için kullanılan ilaçlar veya takviyeler
  • Kanser gibi durumlar için radyasyon tedavisi
  • Fiziksel veya duygusal stres
  • Dar ve sıkı at kuyruğu gibi saç stil uygulamaları

 

 

  • Saç Dökülmesini Engellemeye Besinler Nelerdir?

Protein

Saç kökleri çoğunlukla keratin adı verilen proteinden yapılır. Protein açısından zengin bir diyet yemek saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilir. Yeterli protein yemek, saç büyümesi için önemlidir. Diyette protein eksikliğinin saç dökülmesini teşvik ettiği gösterilmiştir.

 

A Vitamini

A vitamini, saç uzama oranını arttırdığı gösterilen retinoidlerin bir kısmında bulunur. Bu vitamin ayrıca sebum(cilt sıvısı) üretimine yardımcı olabilir, saç derisini daha sağlıklı tutar ve daha fazla kıl tutabilir.

 

Multivitamin

Bilim adamları A, B, C, D vitaminleri, demir, selenyum ve çinkonun, özellikle hücre yenilenmesi ile saç büyüme ve tutma süreçlerinde önemli olduğunu belirtmişlerdir. Günlük multivitamin takviyelerini doktor kontrolünde kullanabilirsiniz.

 

Yumurta

Yumurta, saç büyümesini teşvik edebilecek iki besin olan harika bir protein ve biotin kaynağıdır. Ayrıca harika bir çinko, selenyum bulundurur. Bu, onları optimum saç sağlığı için tüketilecek en iyi gıdalardan biri yapar Yeterli protein yemek, saç büyümesi için önemlidir. Diyette protein eksikliğinin saç dökülmesini teşvik ettiği gösterilmiştir

Biotin, keratin adı verilen bir saç proteininin üretimi için gereklidir, bu nedenle biotin takviyeleri genellikle saç sağlığı için pazarlanır. Araştırmalar ayrıca, daha fazla biyotin tüketmenin, biotin eksikliği olan kişilerde saç sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 

Meyveler

Meyveler, saç sağlığını destekleyebilecek yararlı bileşikler ve vitaminlerle yüklüdür. Örneğin çilekler, saç sağlığını teşvik edebilecek iki faktör olan kolajen üretimine ve demir emilimine yardımcı olan C vitamini açısından zengindir. Dahası, C vitamini vücudun diyetteki demiri emmesine yardımcı olur. Düşük demir seviyeleri, saç dökülmesine bağlı anemiye neden olabilir.

 

Ispanak

Ispanak folat, demir ve saç uzamasını destekleyebilecek A ve C vitaminleri ile yüklüdür.

 

Yağlı Balık

Somon ve uskumru gibi yağlı balıklar saç uzamasını teşvik edebilecek besinler içerir. Yağlı balıklar aynı zamanda güçlü ve sağlıklı saçları desteklemeye yardımcı olabilecek protein, selenyum, vitamin D3 ve B vitaminleri, besinler için harika bir kaynaktır.

 

Tatlı Patates

Tatlı patatesler harika bir beta-karoten kaynağıdır. Vücut bu bileşiği saç sağlığına bağlı olan A vitaminine dönüştürür. Araştırmalar, A vitamininin saçı sağlıklı tutmaya yardımcı olan sebum üretimini desteklediğini göstermiştir. Dahası, A vitamini, diğer saç köklerinin gerilemesini önlerken, saç büyüme oranını da hızlandırabilir ve daha kalın saçların büyümesini teşvik edebilir.

 

Avokado

Avokado lezzetli, besleyici ve harika bir sağlıklı yağ kaynağıdır. Ayrıca saç uzamasını teşvik edebilecek mükemmel bir E vitamini kaynağıdırlar. C vitamini gibi, E vitamini de serbest radikalleri nötralize ederek oksidatif stresle mücadeleye yardımcı olan bir antioksidandır. Ayrıca avokado harika bir esansiyel yağ asitleri kaynağıdır. Bu yağlar vücut tarafından üretilemez, ancak hücrelerinizin temel yapı taşlarıdır. Ayrıca esansiyel yağ asitlerindeki bir eksiklik saç dökülmesine bağlantılı olduğu belirtilmiştir.

 

Tohumlar

Tohumlar, nispeten az kalori ile çok miktarda besin sağlar. Bu besin maddelerinin çoğu saç sağlığına da katkı sağlar. E vitamini ve saç büyümesini teşvik edebilecek diğer besinler açısından zengindir. Bazı tohumlar ayrıca saç büyümesiyle bağlantılı olan omega-3’ler içerir.

 

İstiridye

İstiridye, çinkonun en iyi besin kaynaklarından biridir. Çinko, saç büyüme ve onarım döngüsünü desteklemeye yardımcı olan bir mineraldir. Diyette çinko eksikliği, diyetteki besin eksikliğinden kaynaklanan yaygın ancak geri dönüşümlü bir saç dökülmesi şekli olan telogen effluvium’u teşvik edebilir.

Çalışmalar, çinko takviyesi almanın, çinko eksikliğinin neden olduğu saç dökülmesinin etkilerini tersine çevirebileceğini göstermiştir. Ayrıca çok fazla çinko almak da saç dökülmesini teşvik edebilir. Bu nedenle istiridye gibi gıdalardan çinko almak, takviye almaktan daha iyi olabilir, çünkü yiyecekler küçük ama sağlıklı dozlarda çinko sağlar.

 

Fasulye

Fasulye, saç büyümesi için gerekli olan harika bir protein kaynağıdır. İstiridye gibi fasulye de saç uzamasına ve onarım döngüsüne yardımcı olan iyi bir çinko kaynağıdır. Ayrıca içerdiği demir, biotin ve folat dahil olmak üzere saçınız için sağlıklı besin sağlarlar. Tüm bu faydaların yanı sıra, fasulye oldukça çok yönlü ve ucuzdur, bu da onları diyete kolay bir katkı haline getirir.

 

Et

Et, birçok insanın beslenmesinde temel bir unsurdur ve saç uzamasına yardımcı olabilecek besinler açısından zengindir. Etteki protein, büyümeye yardımcı olur ve saç köklerinin onarılmasına ve güçlenmesine yardımcı olur. Özellikle kırmızı et, emilmesi kolay bir demir türü açısından zengindir. Bu mineral, kırmızı kan hücrelerinin saç kökleri de dahil olmak üzere vücuttaki tüm hücrelere oksijen vermesine yardımcı olur.

Saç dökülmesi sürekli ve kalıcı olduğu zaman doktorunuza görünmeniz gereklidir. Sağlık uzmanınız, saç dökülmenizin tiroid sorunları, stres, kafa derisi enfeksiyonları, androjenik alopesi veya sadece yaşlanma gibi şeylerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını teşhis edebilir.

Write a comment