Regl Dönemi Kurtarıcı Besinler

Doğurganlık çağındaki kadınlarda her ay yaşanılan bu dönemlerde bazı değişiklikler oluşmaktadır. Bunlar:

*Vücutta sıvı birikimi nedeniyle ağırlık artışı olmakta

* Magnezyum düzeyi azalmakta, dolayısıyla tatlılara (özellikle de çikolataya) karşı istek artmaktadır.
*Sinirsel gerginlik oluşmaktadır.
*Kanaması fazla olanlarda demir yetersizliği anemisi (kansızlık) gelişmektedir.

Bu dönemde dikkat edilmesi gereken noktalar şöyle sıralanabilir:

*Beslenmenin yeterli ve dengeli olması, stresten uzak durulması, alkol, sigara, kahve ve aşırı çay tüketilmemesi, tuz kullanımının iyice azaltılması bu belirtileri asgari düzeye indirecektir.
*Eğer regl olmadan önce içinde bolca B6 vitamini bulunan besinler ve lifli besinler ile beslenip, tuz ve kafeinden uzak durulursa bu dönem daha rahat geçirilebilir.
*Sinir sistemine olumlu etkileri nedeniyle B grubu vitaminlerinin yeterli tüketimine özen gösterilmelidir.
*Fazla tatlı ve karbonhidrat tüketmemeye özen gösterilmelidir.
*Demir ve magnezyum içeren besinlerin tüketimi artırılmalıdır.

Adet dönemi öncesi 1 hafta boyunca, metabolik hızda artış olmakta, bu nedenle günlük enerjiye ek olarak 200 kkal. ekstradan tüketilmelidir.

Regl olmadan önceki günlerde bal, reçel, pekmez, çikolata, pasta, dondurma, tatlı gibi basit karbonhidrat içeren besinlerden kaçınmalısınız. Bunun yerine ekmek, pilav, makarna, patates, kurubaklagil gibi kompleks karbonhidrat içeren besinleri tüketilmelidir.

Tatlı Krizlerini Önlemek ve Gidermek İçin Neler Yapılabilir?
-Güne sağlam bir kahvaltıyla başlayın. Kahvaltı kan şekerinizin gün boyu düzenli seyretmesinde önemli bir adımdır.
-3 ana 3 ara öğün tüketerek sık beslenin.
-Her öğünde posalı (lifli) yiyecekler tüketin.
-Karbonhidrat isteği karşılanırken daha yavaş sindirilenleri tercih edin. (kepekli ya da tam tahıllı ürünler, bulgur, kuru baklagiller)
-Magnezyum ihtiyacınızı karşılayın.
Kakao önemli bir magnezyum kaynağıdır. Canınız çikolata ve çikolatalı yiyecekler çektiğinde asıl ihtiyacınız olan kakaodaki magnezyum olabilir.
Sebzelerden ıspanak, maydanoz, bamya
Kuru fasulye başta olmak üzere (nohut hariç) kurubaklagiller
Yağlı tohumlar
Yulaf, kepekli ürünler ve tam tahıllar
Meyvelerden avokado, böğürtlen, muz başlıca magnezyum kaynaklarıdır.

 

TÜKETİLMESİ GEREKEN BESİNLER

SU: Günde 2,5 litre su tüketimi özellikle adet dönemlerindeki şişkinlik ve kramplara karşı çok etkili. Su içmek krampların şiddetini azaltırken, bu dönemde artan aşırı tatlı yeme isteğine karşı koymanız için çok faydalı. Bu dönemde şeker dengesini sağlamak için su şişenizin içine bir çubuk tarçın koymayı da deneyebilirsiniz. Aynı zamanda tarçını süte karıştırarak da tüketirseniz tatlı isteğinin önüne geçebilirsiniz.

BALIK: Omega 3 yağ asitleri ve D vitamini yönünden zengin somon gibi yağlı balıklar adet sancılarının azalmasına yardımcı olur. Her iki besin öğesi de kramp ve sancıların azalmasında etkilidir. Şişkinlik şikayetinin de azalması için kızartma yapmaktan kaçınmalı fırında buğulama veya ızgara yöntemlerini seçmelisiniz. Ayrıca balığın yanında yapacağınız havuçlu bir salata da yine krampları etkisizleştirmek için çok etkili olacaktır.

ANANAS ve MUZ: Ananas krampların azalmasında ve ödem atmakta çok etkili. Özellikle regl dönemi şişkinliklerinin giderilmesi için her gün kullanırsanız bu dönemdeki şikayetlerinizin azaldığını görebilirsiniz. Bu dönemde bir diğer dostunuz olan muz ise kramplar için birebirdir. Muzun etkisini, yedikten kısa süre sonra fark edebilirsiniz.

BİTKİ ÇAYLARI:Yeşil çay, kırmızı meyve çayları, tarçın portakal çayı ve nane limon çayı regl süresinde değişen tüm vücut fonksiyonlarının düzenli şekilde çalışmasını sağllıyor. Yeşil çay ödem oluşumunu azaltıp ve metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlarken, kırmızı meyve çayları (ahududu, kuşburnu, kızılcık, yaban mersini vb.) antioksidan kapasiteleri sayesinde rahatlatıcı bir etki vererek kramp şikayetlerini azaltıyor. Tarçın portakal çayı artan tatlı isteğinizi bastırmak için en etkili bitki çaylardan biri. Nane limon çayıysa şişkinlik, gaz ve bulantı şikayetlerinizin azalması için içmeniz gereken çaylar arasında yer alıyor
BİTTER ÇİKOLATA:  Tatlıya en çok ihtiyaç duyduğumuz regl döneminde kalori bakımından yüksek tatlılar yerine 20 gram bitter çikolata yemeyi tercih edebilirsiniz. Bitter çikolata sizi mutlu ederken antioksidan etkisiyle kasların gevşemesine, rahatlamaya ve ağrıların azalmasına destek oluyor.

 

Kaynakça:

http://www.yiyorumbuyuyorum.com/makaleler/adet-doneminde-beslenme/makale466.html

http://www.gencdiyetisyenler.com/regl-donemi-ve-beslenme/

http://www.elle.com.tr/guzellik/saglik/regl-sancisina-dogal-cozumler

 

Bir yorum Yaz