Regl Ağrısına İyi Gelen Besinler

Ağrılı adet krampları yani tıp dilinde dismenore, uterus (rahim) kasılmaları sonucu yaşanan ağrılı dönemlerdir. İki tip dismenore vardır. Birincil dismenore,  ilk menstürasyon görülmesiyle birlikte başlar yaşın ilerlemesi ile birlikte azalan menstürasyon döneminde olan ağrılara verilen isimdir. Sekonder dismenorenin ise altın organik bir sebep vardır ve normal primer ağrılara göre daha şiddetli ve uzun süreli ağrılara sebep olur. Böyle bir durumda doktora gözükmek gerekebilir. Evde uygulanacak tedaviler ağrılarınızı azaltmanıza yardımcı olabilir. 

 

Kramp Giderici Gıdalar

 

Muz

Potasyum, vücutta birçok yerde kullanılan ve özellikle kas kasılmalarında ve sinir iletim mekanizmasında görev alan bir element ve elektrolittir. Yetersiz tüketimi sonucunda kas kramplarına yol açabilir. Aynı zamanda elektrolit olmasından dolayı sıvı dengeleyici özelliği vardır ve menstürasyon döneminde ödem gibi oluşan problemlere iyi gelmektedir. Özellikle muz iyi bir potasyum kaynağıdır. Kayısı, kivi, portakal, ananas, koyu yeşil yapraklı sebzeler, patates ve avokado gibi besinler güçlü potasyum kaynaklarıdır. 

 

Kurkumin

Zerdeçalın ana etken maddesi olan kurkumin ile yapılan bazı çalışmalar menstürasyon döneminden önce yaşanan PMS semptomlarını azaltabileceğini göstermektedir. 2015 yılında yapılan bir çalışmada menstürasyondan önce 7 gün ve sonrasında 3 gün kurkumin kapsülü alan kadınlarda PMS şiddetini azaltarak pozitif bir yönde etkisi olduğunu göstermiştir.

 

Papatya Çayı

2012’ de yapılan bir çalışma, papatyanın kas spazmlarını azaltmaya yardımcı olan glisin düzeylerini artırdığını göstermiştir. Ayrıca papatyanın yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkisi ile spazm azaltmaya katkıda bulunabilir. 

 

Kalsiyum

Kanda kalsiyum seviyelerinde ki bir eksiklik sinir uçlarındaki uyarılmayı artırarak kas uyarılmalarını artırabilir ve kramplara sebep olabilir. Yeterli kalsiyum tüketimi (yetişkinler için 1000 mg) menstürasyon kramplarının hafiflemesi için önemli bir faktördür. Süt ve süt ürünleri (peynir, yoğurt, ayran vb.) iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Ayrıca koyu yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, lahana, karalahana), badem, baklagiller güçlü kalsiyum kaynaklarıdır. 

 

Maydanoz

İçerisinde apiol, miristisin uçucu yağları bulunur ve bu yağlar sayesinde doğal bir spazm çözücü ve uterus (rahim) düzenleyicidir. Kadınların düzensiz adet görmelerine ve sancılarına karşı kullanılmaktadır.  Normal tüketilebileceği gibi 1 tatlı kaşığı doğranmış yaprak üzerine kaynar su ilave edilerek üstü kapalı halde 10-15 dakika demlenerek çay olarak da tüketilebilir. 

 

Magnezyum

Magnezyum vücutta en çok bulunan dördüncü mineraldir. Vücutta gerçekleşen birçok mekanizmada görev alır. Özellikle kas kasılmasını ve gevşemesini düzenleyici etkisi vardır.  Magnezyumun depresyona ve ruh hali bozukluklarına iyi geldiği bilinmektedir. Yapılan çalışmalar, magnezyumun PMS dönemindeki ruh hali bozukluklarına, ödem ve kas kramplarına iyi geldiğini göstermiştir. Avokado, sert kabuklu yemişler (özellikle badem), baklagiller, tohumlar (chia, keten tohumu), tam tahıllar, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve muz gibi besinler magnezyum açısından zengin besinlerdir. 

 

Rezene Çayı

Anayurdu Akdeniz ülkeleri olan rezene, anetol ve fenkon açısından zengin uçucu yağlara ve sabit yağlara sahiptir. Spazm giderici özelliği vardır. Ayrıca iyi bir gaz söktürücüdür. Menstürasyon döneminde oluşabilecek gaz sancılarına iyi gelecektir. 

 

Dereotu

İçerisinde 5 uçucu yağ ve sabit yağlar bulunmaktadır. Spazm çözücüdür. Ayrıca menstürasyon dönemimde oluşabilecek bağırsak spazmlarına yarar sağlamaktadır. Dereotunun uçucu yağındaki flavonoidler ve emmenagojiktirler doğal uyarıcılarıdır. Kadınlarda düzgün adet kanamalarını sürdürmeye yardımcı olan belirli hormonların salgılanmasını uyardığı bilinmektedir.

 

Omega-3

Yapılan bazı çalışmalar, balık yağının spazm giderici etkisi olduğunu göstermektedir. İçerdiği omega-3 ile güçlü bir anti-enflamatuar özelliğe sahiptir. Yağlı balıklar, sert kabuklu yemişler (ceviz), tohumlar (keten tohumu, chia tohumu) iyi birer omega-3 kaynaklarıdır. 

 

Nane Çayı

Nane içerisinde tanen, rezin ve uçucu yağlar (mentol, menton, terpenler, sineol) içermektedir. Taşıdığı mentolden dolayı yatıştırıcı etkisi vardır ve doğal bir spazm gidericidir. Aynı zamanda, mide-bağırsak üzerinde oluşan gaz ağrılarına ve mide bulantısına iyi gelmektedir. 

 

B6 Vitamini

B6 vitamini suda çözünen ve protein, yağ ve karbonhidrat metabolizması ve nörotransmiterlerin oluşturulması gibi mekanizmalarda rol oynayan önemli bir vitamindir. Anksiyete, depresyon ve sinirlilik dahil olmak üzere adet öncesi sendromu olan PMS semptomlarını azaltmada etkili olabilmektedir. Araştırmacılar, B6’nın ruh halini düzenleyen etkisi nedeniyle PMS ile gelişen duygusal semptomlara yardımcı olduğunu düşünüyorlar. 60’tan fazla doğum çağında olan kadınlar üzerinde yapılan üç aylık bir çalışma sonucu, günlük 50 mg B6 vitamini almanın PMS semptomlarını depresyon, sinirlilik ve yorgunluktan% 69 oranında iyileştirdiğini göstermiştir. Yumurta, süt, peynir, yağlı balıklar (somon), tatlı patates, muz, avokado ve antep fıstığında yüksek oranda B6 vitamini bulunmaktadır. 

 

Bir yorum Yaz