Probiyotiklerin Hayatımızdaki Önemi, Etkileri, Kullanımı

Probiyotikler pek çok çalışmada da ifade edildiği gibi bedenimizde sindirim sistemine güçlü bir etkisi olduğunu biliyoruz. Hatta yapılan bir çalışmada, antibiyotik sonucu oluşan ishale karşı kullanılan probiyotiğin, bağırsakta oluşmuş kötü bakterileri yok edici ve bağırsak florasını tedavisine yardımcı olduğuna dair kanıtlar gösterilmiştir. Probiyotikler oluşan gaz, şişkinlik, kabızlık, ishal ve diğer sağlık sorunlarına iyi geldiğini söyleriz. Bazı yapılan çalışmalar sonucunda, Crohn hastalığı ve inflamatuar bağırsak hastalıklarına karşı etki göstermektedir. Bu yüzden, sindirim problemleri yaşayan kişiler probiyotik takviyesi kullanması faydalı olacaktır.

 

Probiyotiklerin Sağlığımıza Etkisi

  • Bağışıklığı güçlendirir.
  • İnflamasyonu azaltır. 
  • Beyin sağlığını korur.
  • Antibiyotik direncini azaltır. 
  • Cilt hastalıklarına karşı korur.
  • Kan basıncının ve kan şekerinin dengelenmesine yardım eder.
  • Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasının düzelmesini sağlar.
  • Sindirim sağlığını korur.
  • Gıda alerjilerine karşı korur.

Birçok yararlı etkisi bulunan probiyotiklerin, sızdıran veya geçirgen bağırsak sendromu olarak adlandırılan bu hastalık üzerindeki etkileri hala tartışmalı olsa da, merak konusu olmuştur.

 

Sızdıran Bağırsak Sendromunda Probiyotik Kullanımı

İnce bağırsakta bakteriyel olarak aşırı büyüme ( sızdıran bağırsak sendromuna bağlı olarak ), ince bağırsakları etkileyen ciddi bir durumdur. Çünkü bu durumda, bağırsakta çok fazla bakteri olduğu ifade edilir. Bağırsaklarınıza sürekli olarak alerjen ( lektin ve gluten ) gibi maddeler temas eder ve sürekli olarak inflamasyon oluşturan stres gibi faktörler ortaya çıkar. Bağırsaktaki faydalı bakterilerin düzeni değişirse hücreleriniz baskı altında kalmaya başlar, bağırsak hücrelerinize, zarar verir. Çünkü sürekli yaşanan inflamasyon sonucu bağırsak hücreleriniz savunma sisteminin saldırısına maruz kalır. Özellikle lektin ve gluten ciddi şekilde inflamasyona sebep bir baskıya sebep olur. Bu baskı hücrelerin yapısında bozulma, işlevinde azalmaya neden olur. Böylece bağırsak duvarınızda geçirgenliğin artışına neden olur.

Ayrıca bağırsak hücreleriniz arasındaki sıkı bağlantıların devamını zonulin olarak adlandırılan bir protein sağlar. Zonulin proteinin azalması veya aşırı artması da bağırsaklarınızdaki bağlantıları gevşetir ve geçirgenliği arttırır. Son zamanlarda yapılan bazı çalışma sonuçlarına göre, probiyotiklerin, sıkı bağlantı proteinlerinin üretimini arttırarak sızdıran bağırsakları tersine çevirebildiğini göstermiştir. Tersine, sızdıran bağırsakları kolaylaştırabilen ve otoimmün semptomları indükleyebilen patojenik bakteriler, antibiyotik tedavisi kullanarak düzelir. Fakat, hala uzun vadeli çalışmalara ihtiyaç vardır.

 

Bozulmuş Bağırsak Florasına Uygun Probiyotik Desteği

Doğal probiyotik olan besinlerin tüketimi sindirimimiz için faydalıdır. Evde yapacağınız doğal probiyotik besinler ( kefir, yoğurt, ayran, kombu çayı gibi ) bağırsak bakterilerinizin güçlenmesine yardımcı olur. Bitkiden türetilen diyet lifi (sindirilmeyen polisakkaritler) ve / veya flavonoidler, gözlenen koruyucu etkilere, özellikle bağırsak mikrobiyotası ile etkileşimleri yoluyla aracılık eder. Yapılan bir çalışmada amaç, meyve ve sebzelerin alımının bağırsak mikrobiyotası üzerindeki etkisini, flavonoidlerin rolünü vurgulayarak ve ayrıca mikrobiyota ile kalp hastalığı riski ile ilgili faktörler araştırılmıştır. Diyet müdahalesinden bağımsız olarak 122 kişi üzerinden hepsinin olasılık analizi, potansiyel olarak patojenik clostridia’nın büyümesine karşı meyve ve sebze alımının, flavonoid içeriğinin ve şekerlerin inhibe edici rolünü göstermiştir. Buda sızdıran bağırsak sendromu için oldukça yararlı bir durumdur.

Sızdıran bağırsak sendromun da mide ve bağırsak geçirgenliğinin korunması için en önemli probiyotiklerden biri de glutamindir. Yapılan bir çalışmada, hastaneye yatan hastalar üzerinden glisil-L-glutamin ( Gln TPN ) ve standart parenteral beslenme ( STPN ) ile arttırılmış, parenteral beslenme için ayrıldılar.  Parenteral beslenme öncesi ve iki hafta sonrası bağırsak üzerinden yapılan biyopsiye göre, parenteral beslenmeye glutamin eklenmesi, bağırsak geçirgenliğinin bozulmasını önlediği ve mukozal yapısını koruduğu ortaya çıkmıştır. Çünkü yapılan başka bir çalışmaya göre belirli seviyede eklenen glutaminin, antijenleri ve mikroorganizmaların yanıtlarını etkilediği de gözlemlenmiştir.

Lactobacillus rhamnosus GG adlı bakterinin yapılan bir çalışmada, inanılmaz derecede bağırsak geçirgenliğini azalttığını ispatlanmıştır. Bunun gibi yine Quercetin de sızdıran bağırsak sendromun da bağırsak geçirgenliği için kullanılan önemli bir flavonoiddir. Çünkü quercetin salgılandığı zaman histamini düşüren bir yapıdadır. Böylece bağırsakta oluşan iltihaplanma ve bağırsak zarına olan zararı azaltır. Sızdıran bağırsak sendromu için de önemli bir yere sahip olan quercetin, sızıntının kapatılmasına yardımcı olan bağırsak bariyerini ve fonksiyonunu da sıkılaştırır.

Write a comment