Nasıl İletişime Geçmek İstersiniz?
blank

Ödem Atıcı ve Metabolizma Hızlandırıcı: Hibiskus Çayı

HİBİSKUS ÇAYI HAKKINDA

Hibiskus çayı,  hibiskus bitkisinin yapraklarının kurutulmasından elde edilir. Kuvvet veren çay olarak da bilinmektedir. Hem yaz hem de kış aylarında tercih edilebilecek olan bu çayın vücut için oldukça faydası bulunmaktadır.

2008 yılında Amerikan Kalp Derneği, hipertansiyona sahip bireylerde, hibiskus çayının kan basıncını düşürdüğü bildirilmiştir. Ayrıca yapılan çalışmada, kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini azalttığı da gösterilmiştir. Kalp ve damar sağlığını koruması anti-enflamatör özelliğinden yani iltihaplara karşı önleyici olmasından kaynaklanmaktadır. Boston’daki Tufts Üniversitesi’nin çalışmaları, hibiskus çayının kan basıncını düşürdüğünü kanıtlamaktadır.

Hibiskus çayı, antioksidan özelliklere sahiptir. Böylece vücuttaki kötü kolesterol olan LDL’nin düşmesine yardımcıdır. Dolayısıyla kalp kastalıklarına karşı da savaşır ve kan damarlarını korur. Hipolipidemik ve hipoglisemik özellikleri sayesinde diabet gibi kan şekeri hastalarına yardımcı olabilmektedir. Yürütülen bir çalışmanın sonuçlarına göre tip 2 diabet hastalarına hibiskus çayı önerilmektedir. Ayrıca antioksidan özellikleri sayesinde, karaciğer hastalıklarına karşı da koruyucudur. Antioksidanlar serbest radikalleri nötralize edebilmektedir. Öyleyse hibiskus çayı vücutaki birçok organı koruyarak ömür kalitesini artırmakta ve uzatmaktadır.

Hibiskus çayı; anti tümör ve antioksidan özelliklere sahip protokateşik asit içeriğini barındırır. Chung Shan Medical ‘deki biyokimya enstitüsi bölümünde yapılan çalışmalar; hibiskus çayının, kansorejenli hücrenin büyümesini yavaşlattığını göstermiştir.

Hibiskus çayı C vitamini olarak bilinen askorbik asitçe zengindir. C vitamini, bağışıklık sistemi için gerekli bir besin içeriğidir. Hibiskus çayı, anti inflamatör ve anti bakteriel özelliklerince bilinir ve soğuk algınlığına, gribel enfeksiyona karşı koruyucudur.

Bağırsak hareketlerini artırarak, metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Bu durum, kabızlık problemlerinde kullanılabilir olduğunu gösterir. Ayrıca hibiskus ekstratı, nişasta ve karbonhidrat emilimini yavaşlatarak kilo kaybına yardımcı olabilmektedir. Diüretik özelliği de bulunmaktadır. Böylece ödem atımını destekler

Emenagog yani adet başlamasını uyarıcı etkilerinden dolayı hamilelere önerilmemektedir.

Bir yorum Yaz