Nightshade Sebzelerin Sağlığa Etkileri

NIGHTSHADE SEBZELERİN SAĞLIĞA ETKİLERİ
Nightshade sebzeler genel olarak Solanales takımına ait bir bitki familyası olmasıyla bilinir ve bu sebze çeşitlerine örnek olarak;  patlıcan, biber, patates, tütün, domates verilebilir. Yüksek besin içeriğine sahip olması ile bilinen bu besinler iyi vitamin ve antioksidan kaynağı olarak bilinir ve insanlara önerilir.

Her ne kadar insanlara önerilen ve faydalı olarak bilinse de bu sebzelerin otoimmün hastalıklarında ve enflamatuar bağırsak hastalılarında kötü etkiler verdiği kanıtlanmıştır. Araştırmalara göre nightshadelerde bulunan ve nitrojen içeren  alkaloitler, otoimmün hastalılarındaki semptomları arttırıcı etkilere sebep olur.

Diğer çalışmalarda ise enflamatuar bağırsak hastalarında, nightshade sebzelerin içindeki alkalitlerin bağırsak geçirgenliğini arttırdığı ve leaky gut adı verilen sendromun oluşmasına sebep olduğu kanıtlanmıştır. Bu sebeplerden dolayı enflamatuar bağırsak hastalıkları tedavilerinde lif içeriği bakımından yüksek olan bu sebzeler elimine edilir.

Bir diğer durum ise artrit hastaları kendilerinde nightshade sebzelerini elimine ettiklerinde ağrılarının azaldıklarını iddaa ederler. Bunun sebebi olarak, bu çeşit sebzelerin kalsiyum deposu sağlayan vitamin D formunu taşıdığı ve eklemlerde ağrılara sebep olabileceği öne sürülmüştür. Fakat bu iddaa bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Nightshade sebzeleri elimine edilmesi durumda, verdikleri faydaların tekrar kazanımı için başka besinler tüketilebilir. Bunlara örnek olarak;- Patates yerine tatlı patates yenilebilir ve vitamin A kaynağı olarak daha zengindir.- Sebzelerden gelen vitamin C kaynağının yerine narenciye meyveleri tüketilebilir.- Daha yapraklı besinler tüketilebilir. Ispanak ve lahanagiller buna örnek olabilir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
NUMARANIZI BIRAKIN, SİZİ ARAYALIM!