Ms Hastalığı Ve Güncel Beslenme Yaklaşımları [7 Doğal Tedavi Yöntemi]

Multipl skleroz genellikle 20-40 yaşları arasında baş gösteren kişinin bağışıklık sistemindeki bozukluk sonucunda ortaya çıkan yaşamı değil, yaşam kalitesini tehdit eden nörolojik bir hastalıktır.

MS genellikle adım adım ilerleyen, görme kaybı, çift görme, denge bozukluğu, kollarda ya da bacaklarda uyuşmalar, konuşma bozuklukları, baş dönmesi, kollarda ya da bacaklarda güç kaybı, idrar yapmada  sorunlar, cinsel sorunlar gibi yakınmalardan  biri ya da bir kaçı ile ortaya çıkar. Yapılan birçok araştırmada, MS hastalığının risk faktörleri arasında sigara içmek ve D vitamini eksikliği olduğu gözlemlenmiştir. Bazen de genetik yatkınlık ve çevresel faktörler, aşırı stres bu hastalığın oluşumunu tetikleyebilmektedir.

Hastalığın teşhisi konulduktan sonraki dönemde tedavisinde tıbbi tedavi, fizik tedavi ve rehabilitasyonun yanı sıra atakların azalması için tıbbi beslenme tedavisi de önemli bir yer tutmaktadır. MS’e özel direk bir beslenme tedavisi ve besin bulunmamasıyla birlikte genel anlamda dikkat edilmesi gereken birkaç besin öğesi vardır. Bunlardan biri olan Omega 3 normal sinir iletimine yardımcı olarak ve miyelin kılıf yapısına katılmasından dolayı MS hastaların beslenmelerinde önemli bir yere sahiptir. Dolasıyla MS hastalarının haftada en az iki kez yağlı balık tüketmeleri gerekmektedir.

MS hastalarında en çok uygulanan tedavi şekli korziton uygulamasıdır. Kortizon tedavisi uygulanan bireyler ilerleyen zamanlarda şeker yükselmesi, tansiyon, halsizlik, kemik erimesi ve karında yağ depolanması, kaslarda erime gibi sorunlara neden olduğundan kalsiyumda önemli bir besin öğesidir.yaş gruplarına göre kalsiyum ihtiyacı değişmekle birlikte ortalama olarak günde 3-4 porsiyon süt ve ürünleri tüketilmelidir. Kemikler için kalsiyum ile birlikte D vitaminide çok önemlidir. Bu yüzden güneş ışığından yeterince faydalanılmalı ve D vitamini kaynakları yeterince tüketilmelidir.ayrıca b vitaminleri alımıda MS hastaları için için önemlidir.esmer tahıllar,süt,balık,yumurta,yulaf,yeşil yapraklı sebzeler beslenmelerine eklenmelidir.

MS de  dikkat edilmesi gereken önemli nokta ise doymuş yağ tüketimidir.yapılan çalışma sonuçlarına göre doymuş yağdan kısıtlı bir diyet  hastalık sürecini yavaşlatıp,atak sayısını azaltmaktadır.bu yüzden doymuş yağ oranını azaltmak için kırmızı et yerine tavuk eti tercih edilebilir.

 

MS Hastalığında 7 Doğal Tedavi

  1. Krill yağı omega-3 ( içerisinde astaxanthin ) : Vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaktadır.Sinir sistemi üzerinde olumlu etkilere sahiptir.  Günde 2 kapsül yeterli olmaktadır.
  2. Multi-vitamin : Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır.
  3. Probiyotik vey prebiyotik destekleri: sindirim sistemini desteklermektedir.
  4. D3 vitamini
  5. B12 vitamini
  6. Lesitin içeren besinler
  7. Hindistan cevizi yağı: Orta zincirli yağ asitlerini barındırmaktadır. (MCT)

 

Ms Hastalığı İle İlgili Yapılan Çalışmalar

  • Oxford üniversitesinde çalışan Nöroloji uzmanı, İngiliz Time gazetesine yaptığı açıklamada hamilelik ve çocukluk döneminde D vitamini eksikliğinin, kişinin küçük yaşta MS hastalığına yakalanma olasılığının arttırabileceğini dile getirmiştir.Ve bu yönde çalışmaları olmuştur. (2010)
  • Amerikan Nöroloji Derneğinin yaptığı araştırmalara göre kafein alımı MS riskini azaltabileceği yönde olumlu sonuçlar doğurmuştur.
  • 2013 yılında yapılan bir çalışmada omega-3 içeren besinlerin tüketimi veya kapsül olarak alınımı vücuttaki iltihaplanmayı yok ettiği, bağışıklık sisteminin kuvvetlendirdiği görülmüştür. Ama yapılan farklı çalışmalarda omega-3 ve omega-6 içeren besinlerin fazla alımın iltihaplanmayı artırabildiği sonucuna da varılmıştır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
NUMARANIZI BIRAKIN, SİZİ ARAYALIM!