Moringa Çayı’nın İçeriği, Faydaları Ve Yan Etkileri

Moringa çayı Kuzey Hindistan bölgesinde yetişen bir bitkiden elde edilmektedir. Moringa yapraklarının birkaç dakikada sıcak suda bekletilmesi ile moringa çayı yapılabilmektedir. Moringa çayı kalsiyum, potasyum, beta karoten, vitamin c ve demirden zengindir. İçerdiği vitaminler sayesinde sindirim sisteminin düzenlenmesinde ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir.

 

  • Antioksidan özellik;

Moringa çayı içerdiği yüksek miktarda antioksidanlar ve C vitamini sayesinde hücrelerin zarar görmesini büyük ölçüde engellemektedir. Moringa bitkisinin en çok yapraklarında C vitamini bulunmaktadır ve bu vitamin miktarı zengin sayılan portakal gibi besinlerden çok daha fazladır.  Oksidatif stresi azaltarak, bağışıklık sistemini destekler bu özelliğinden dolayı kronik hastalıklarda tüketilmesi önerilmektedir.

Araştırmalara göre içerdiği antioksidanlar sayesinde diyabet ve kalp damar hastalıklarının semptomlarının azalmasında etkinlik göstermektedir. Ayrıca kansere karşı koruyucu etki de sağlamaktadır.

 

  • Düşük kalori içeriği;

Moringa çayının protein kaynağının yüksek olmasıyla beraber içerdiği karbonhidrat ve yağ çok düşüktür. Bu nedenlerden dolayı kilo kontrolünün sağlanmasında da tercih edilen bir içecektir.

 

  • Kalsiyum içeriği;

Kalsiyum içeriği yüksek olduğu için kemik ve diş sağlığı gelişimini desteklemektedir. Süt ve süt ürünü tüketemeyen veya alerjik reaksiyon gösteren insanlar için bir kalsiyum kaynağı olarak kullanılabilmektedir. Aynı zamanda eklem rahatsızlıklarında görülen semptomların azalmasına yardımcı olmaktadır.

 

  • Anti inflamatuar özellik;

Konstipasyon ve diyare durumunda sindirim sisteminin gelişmesini sağlayarak sindirim problemlerini çözmektedir.

 

  • Anti bakteriyal özellik;

Antioksidan özelliğinden dolayı ülserde ve yaraları temizlemede de kullanılabilmektedir. Kalp damar sertleşme riskini azaltıp damar esnekliğini arttırmaktadır.

 

  • Detoksifiye özellik;

Bünyeyi toksinlerden arındırarak metabolizmayı hızlandırma etkisi yapmaktadır. Bu özelliği ile de zayıflamada etkin olarak kullanılmaktadır.

 

  • Kolesterol düşürücü özellik;

Yapılan araştırmalara göre,  kolesterol düşürmede ve diyabet hastaları üzerinde çok olumlu etkileri görülmüştür.  Bu özelliğiyle diyabet kontrolünü kolaylaştırmaktadır.

 

  • Zayıflatıcı özellik; 

Moringa çayı bağırsakları arındırır ve sindirim sistemi üzerinde olumlu etkiler yaratır. Gün içerisinde tüketilen karbonhidratın çoğunun emilimini de engellediği için zayıflama amaçlı kullanıldığında güzel sonuçlar verebilmektedir.

Moringa çayı vücutta şişkinlik önler ve ödemi yok eder. Günde iki defa birer fincan sabah ve akşam içildiğinde metabolizmayı 3 kat hızlandırır ve yağ yakımına destek sağlamaktadır. Aynı zamanda açlık hissini baskılar ve iştahın artışını önler.

Ayrıca araştırmalara göre, kadınlar tarafından kullanıldığında mensturasyon öncesi dönemde semptomların etkinliğini azaltır ve mensturasyon döneminde oluşan şişkinliğin azalmasını sağlamaktadır. Erkekler tarafından kullanıldığında vücut direncini arttırdığı görülmüştür.

 

Yan etkileri

Kalp sıkışması, bulantı ve diyare gibi yan etkiler görülebilmektedir. Ayrıca araştırmalar göre, uterus kasılmasını sağladığı için hamile kadınların tüketmemeleri aksi takdirde düşük riskine neden olabileceği gösterilmiştir. 

Write a comment