Nasıl İletişime Geçmek İstersiniz?

Moda Diyetler

Oruç Tutma Moda Diyette Yükselen Trendler Arasında
Aralıklı oruç tutma veya gün başına belirli bir süreyle kalori alımını kısıtlama son zamanlarda oldukça popüler hale gelmektedir. 5: 2 diyet olarak adlandırılan aralıklı oruç sürümü, diğer beş günde normal bir miktar yiyorken haftada iki gün kaloriyi kısıtlamayı gerektirmektedir.(“oruç tutma”).

Haftada iki gün kalori saymak ve o günlerde toplamda 500 kal (kadın) ya da 600 kal (erkek) olmak üzere sağlıklı yetişkinler için kalori ihtiyaçlarının yaklaşık dörtte biri hedeflenmektedir. Diğer beş gün, normal yenmektedir.

Bu diyetin amacı  kilo vermektir. Sözde bu yeme planı, kademeli ve sürdürülebilir kilo kaybının yanı sıra kan basıncının, kolesterol düzeylerinin ve insülin duyarlılığının iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Bilimsel Çalışmalar

5: 2 diyetiyle ilgili çok az çalışma yayınlanmaktadır. Yapılan bir çalışma, kilo kaybı ve risk üzerine “sürekli” kalori kısıtlı diyetle (yani 1500 kcal / gün ya da her gün kalorili ihtiyaçların% 75’ini tüketen) 5: 2 diyetin (haftada iki gün kısıtlayıcı kalori) etkisini karşılaştırmaktadır. Çoğu kişi diyetlere bağlı kalırken, araştırma ekibi 5: 2’lik diyetin katılımcıların sürekli kalori kısıtlama diyetine göre daha kolay olmadığını ve her iki diyetin gruplarında benzer miktarda kilo kaybettiğini (~% 5) gözlemlemektedir. Tek bir çalışmadan sonuç çıkarmak iyi bir fikir olmadığından, kararın 5: 2’lik bir diyetin etkileri üzerinde olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Bu diyetten elde edilen fayda iddiaları şaşırtıcı derecede ılımlı iken, orada bulunan bir çok modaya uygun diyetle karşılaştırıldığında, akılda birkaç şeyi tutmak iyi bir şey olmaktadır:

  1. Sağlıklı insanların kilo vermesi için, zamanla kalori açığı neredeyse her zaman gerekli olmaktadır. Ancak, bilimsel kanıt açısından, haftanın iki günü bir eksiklik yaşamak yerine sürekli olarak mı daha kolay ya da daha etkili olduğu bilinmemektedir.
  2. Sağlıklı bir kilonun korunması kan basıncına, kolesterol düzeylerine ve insülin duyarlılığına, 5: 2 diyet için faydalı olmaktadır.

Bu faydalar 5: 2’lik bir diyetten kaynaklanan kilo vermeye özgü olmamaktadır. Ne tür bir beslenme planı tercih ederseniz edin kilo kontrolü, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve insülin direnci riskinizi azaltmaktadır.

  1. 5: 2 diyet tarafından vaat edilen kademeli kilo kaybı da sürdürülebilir kilo kaybı için önerilen oranda olmaktadır.

Sağlıklı kilo kaybına yol açan bir kalori açığı için günde 500 ila 1000 kal azaltarak veya günlük kalori alımını azaltmak önerilmektedir.

Bu diyetin etkinliğini destekleyen çok az bilimsel kanıt olmasına rağmen, yavaş yavaş kilo kaybına yaklaşımı makul ve gerçekçi olmaktadır. Sürdürülebilir kilo kaybı, tükettiğinizden daha fazla kalori yakarak zamanla ortaya çıkmaktadır.

Bir yorum yazın..