Migreni Tetikleyebilecek 8 Yiyecek ve İçecek

Migren dünyadaki yetişkinlerin % 15’ini etkilemektedir. Şiddeti ortalama bir baş ağrısından farklıdır ve kişilerin yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürmektedir. Yıllardır süren araştırmalara rağmen, migrenin kesin nedeni bilinmemektedir. Diyetin bir kişinin migren hastalığına yakalanmasına neden olmadığı açıktır. Bununla birlikte, migren hastalarında beslenme tetikleyici roldedir.

Migren tetikleyicisi olarak bildirilen gıdalar:

1.Eski Peynirler

Peynir sıklıkla bir migren tetikleyicisi olarak tanımlanır. Araştırmacılar, eski peynirlerin yüksek seviyelerde tiramin içerdiğinden ve bu tiramin, kan damarlarını etkileyip baş ağrısını tetikleyebilecek yapıda bir amino asit olduğundan dolayı migreni tetiklediği tespit edilmiştir. Tiraminden yüksek gıdalar arasında kaşar peyniri, İsviçre peyniri, salam, tofu gibi eskitilmiş, kurutulmuş, tütsülenmiş veya turşu yapılan yiyecekler bulunur.

 

  1. Çikolata

Çikolata yaygın migren tetikleyicilerinden olduğu öne sürülmüştür. Bu etki çikolatanın içeriğinde bulunan feniletilamin ve flavonoidlerden kaynaklandığı öne sürülmüştür. Fakat çikolatanın migreni tetikleyiciliği ile ilgili birçok çelişkili çalışma yer almaktadır. Bu sebeple çikolata migreni tetikler diyemeyiz. Migreni bulunan ve çikolata tüketiminden sonra migren ağrılarında artma gözleyen kişiler çikolata tüketimini sınırlayabilir.

 

  1. Kurutulmuş ve İşlenmiş etler

Kurutulmuş, işlenmiş etler, salam, sucuk, sosis gibi ürünler içeriğinde nitrit ve nitrat gibi koruyucu maddeleri içerisinde bulundurur. Günümüzde, işlenmiş ve işlenmiş etler genellikle migren tetikleyicileri olarak bildirilmektedir. 1970’lerde insanlarda nitrit ve nitrat içerikli gıdaları tükettikten sonra baş ağrısı oluştuğu saptanmıştır. Nitrit ve nitratlar, kan damarlarının genişlemesine neden olarak migreni provoke edebilmektedir. Bununla birlikte, bunun migren hastaları için ne kadar uygun olup olmadığını söylemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

  1. Yağlı ve Kızartılmış Gıdalar

Yağ migren duyarlılığını artırabilmektedir. Bunun nedeni, kandaki yüksek yağ seviyelerinin prostaglandin üretimine yol açması olarak düşünülmektedir. Prostaglandinler kan damarlarının genişlemesine yol açarak potansiyel olarak migrenlere ve artan ağrılara yol açabilmektedir. Bu ilişki üzerine yapılan bir araştırmada, belirli bir sürede 69 gramdan daha fazla yağ içeren yüksek yağlı bir diyet tüketen katılımcıların, daha az yağ tüketenlere göre neredeyse iki kat daha fazla baş ağrısı yaşadıklarını buldu. Ayrıca, yağ alımını azalttıktan sonra katılımcıların baş ağrısı sıklığı ve yoğunluğu azaldığını keşfettiler. Katılımcıların yaklaşık % 95’i baş ağrılarında % 40’lık bir iyileşme olduğunu bildirdi. Düşük yağlı vegan diyetiyle ilgili yapılan bir başka araştırmada da baş ağrısı ve sıklığında azalma bulunan benzer sonuçlar bulunmuştur. Bununla birlikte, her iki çalışmada da, yağ tüketiminin yanı sıra ağırlık kaybı veya hayvansal ürünlerde dâhil olmak üzere başka faktörler de değiştirilmiştir. Bu nedenle, yalnızca yağ alımının düşürülmesinin iyileştirmelerden sorumlu olduğunu söylemek mümkün değildir.

 

  1. Kahve, Çay ve Soda

Kafein sıklıkla baş ağrılarını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Ancak bazı araştırmalarda kafeinin migreni tetikleyebilecek öğelerden olduğunu öne sürmüştür. Tüketilen kafeinin vücuttaki etkisinin kaybolmasından sonra baş ağrısının tekrar başladığı bilinen bir gerçektir. Bu durum, kafein tüketimine yanıt olarak kan damarları daraldığından sonra yeniden genişlemesiyle ortaya çıkar. Bu etkiye duyarlı olanlarda migren tetiklenebilmektedir.

 

6. Yapay Tatlandırıcılar

Aspartam,  gıdaları ve içecekleri tatlandırmak amacıyla kullanılan yapay tatlandırıcı türüdür. Bazı insanlar aspartam tükettikten sonra baş ağrısı geliştirdiklerinden şikâyet etmektedirler. Aspartamın migren rahatsızlığı bulunan insanlar üzerinde olumsuz etkileri olup olmadığını araştıran birkaç çalışma bulunmaktadır. Maalesef, yapılan çalışmalar küçük kapsamlı ya da tasarımında kusurlar bulunmaktaydı, ancak bazı migren hastalarında aspartamdan etkilenen baş ağrılarını buldular. Bu çalışmaların birinde, 11 katılımcının yarısından fazlasının büyük miktarlarda aspartam tükettikten sonra migren sıklığının arttığı tespit edilmiştir. Bu nedenle, migren hastalarının bir kısmında aspartam kullanımı konusunda hassas olunması gerektiği belirtilmektedir.

 

7. Alkollü İçecekler

Alkollü içecekler, baş ağrısı ve migren için en eski bilinen tetikleyicilerden biridir. Fakat bu durumun nedeni açıkça belli değildir. Migren hastası olan insanlar migren olmayan insanlara göre daha az alkol tüketme eğilimindedir ve akşamdan kalma süresinin bir parçası olarak migren belirtileri yaşamaları diğerlerine göre daha olası görünmektedir. İnsanlar genelde alkolden ziyade kırmızı şarabı bir migren tetikleyicisi olarak gösterirler. Kanıt olarak özellikle kırmızı şarapta bulunan, histamin, sülfitler veya flavonoidler gibi bileşiklerin baş ağrısını tetikleyebileceği düşünülmektedir. Ne olursa olsun, alkollü içeceklerin migren geçiren insanların yaklaşık % 10’unda migren tetikleyebileceği tahmin edilmektedir. Çoğu migren hastasının alkolden tamamen kaçmasına gerek yokken, duyarlı olanların tüketimlerini sınırlamaları gerekmektedir.

 

  1. Soğuk Yiyecek ve İçecekler

Çoğu kişi soğuk veya donmuş gıdalar ve içeceklerin migren, baş ağrısını tetikleyebildiğini duymuştur. Yapılan bir çalışmada katılımcılardan, soğuktan kaynaklanan baş ağrılarını incelemek için dillerinin üzerinde 90 saniye boyunca bir buz küpü tutmalarını istediler. Bu çalışmaya katılan 76 migren hastasının % 74’ünde baş ağrısı tetiklendiği tespit edilmiştir. Bu nedenle, baş ağrılarının soğuk yiyecekler tarafından tetiklendiğini fark eden migren hastaları buzlu,  soğuk yiyeceklerden veya dondurulmuş yiyecek ve içeceklerden, dondurmalardan sınırlı miktarda tüketmeleri gerekmektedir. Bazı gıdaların migreni tetikleyip tetiklemediğini belirlemenin en iyi yolu, bir yiyecek ve belirti günlüğü oluşturmaktır. Ayrıca, yukarıdaki listede yer alan yiyecek ve içeceklere özellikle dikkat etmeyi unutmamak gerekir. Yaygın besin tetikleyicilerinin sınırlandırılması, migreninizin sıklığını ve şiddetini azaltmaya başlamanız adına önemlidir.

Write a comment