Migrene Karşı 6 Önlem

  1. Susuzluğa dikkat: Baş ağrılarını ve migreni tetikleyen önemli nedenlerden biri yeterli sıvı tüketmemektir. Susuz kaldığınızda vücut, sıvıyı damarlardan ve dokulardan alır. Damarların daralması baş ağrısına sebep olur.
  2. Kafein: Kafein içerikli içecekler migreni tetiklemektedir. Fakat kafeini birden kesmek de baş ağrısına sebep verebilmektedir. Kafeini yavaş yavaş terk edebilirsiniz veya kahvenizi sütlü tercih ederek önlem alabilirsiniz.
  3. Magnezyum alımını arttırın: Magnezyudan zengin beslenmek kanın beyne gidişini hızlandırır, böyklelikle migreni hafifletir veya önleyebilirsiniz. Bakliyat , kuruyemiş, süt ürünleri,avokado ve tahıllar magnezyum içerir. Riboflavin (B2) ve koenzim Q desteği de migreni önlemede yardımcıdır.
  4. Tiramin: Bir aminoasit çeşididir ve vücutta doğal olarak bulunmaktadır. Migreni tetiklemektedir. Tiramini yoğun şekilde içeren eskitilmiş peynir,bakla,sakatat,salam,tofu, lahana,maya ,alkol,salamura ve fermente gıdalardan uzak durulması gerekir.
  5. Tetikleyici Gıdalar: Çikolata,narenciye ve azı katkı maddeleri migreni tetikler. Buğday ürünlerinde rastladığımız glütenin de migreni tetiklediği düşünülmekte. Yiyecekleri ve bunların etkilerini kendinizde gözlemleyin. Ekmek vya makarna yedikten sonra baş ağrılarınız oluyorsa bu gıdalardan 2 hafta uzak durun ve durumun değişip değişmediğini gözlemleyerek , hangi besinin sizde nasıl etki yaptığına karar verin.
  6. Stres ve Uyku: Sinirli ve stresli bir yaşam migren ve baş ağrısının önde gelen sebeplerinden. Stresten uzak durmak için kendinize egzersizler seçebilir, rahatlama çayları tercih edebilirsiniz. Yine elektronik cihazlar, e posta dan uzak durmak düzenli uyku için yardımcıdır.

Bir yorum Yaz