Melatoninin Yan Etkileri nelerdir.Riskleri var mıdır

Melatoninin Yan Etkileri nelerdir? Riskleri var mıdır?

Melatonin uyumaya  yardımcı olan bir hormon olup diyet takviyesi olarak yaygın kullanılır.

Melatonin hormonu her ne kadar güvenli gibi görünse de son zamanlarda artan popüleritesinin yanında, melatoninin bir hormon olması ve uzun süre kullanımının vücuttaki etkileri üzerine tamamlanmış bir araştırmanın yapılmamış olması endişeleri de beraberinde getiriyor.

MELATONİN nedir?

 Melatonin beyin tarafından, özellikle geceleri üretilen vücudu uykuya hazırlayan bir nörohormondur. Bazen “uyku hormonu” veya “karanlık hormonu” olarak da adlandırılır. Bu hormon aynı zamanda vücudun antioksidan savunmasında rol oynar ve kan basıncını, vücut ısısını ve kortizol düzeylerini, ayrıca cinsel ve bağışıklık fonksiyonlarını düzenler.

Melatonin takviyeleri sıklıkla uykuya dalmanıza, uyku kalitesini artırmanıza ve uyku süresini artırmanıza yardımcı olmak için kullanılır.

MELATONİN TAKVİYESİNİN POTANSİYEL YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Bazı sağlık çalışanları, melatonin takviyesinin vücuttaki doğal üretimini azaltabileceğinden endişe duyuyor, ancak kısa süreli çalışmalar böyle bir etkinin olmadığını göstermektedir. Baş dönmesi, baş ağrısı, mide bulantısı gibi genel semptomlar gösteren bazı çalışmalar vardır. Ancak kısa vadede genellikle güvenli kabul edilir.

ÇOCUKLAR, GEBELER VE YAŞLILAR  MELATONİN TAKVİYESİ ALABİLİR Mİ?

Çocuklar hala büyümekte ve gelişmekte oldukları için  hassas bir grup olarak düşünülmektedir. Ayrıca gebe ve yaşlılar da hassas grup olarak değerlendirilir. Uykuya dalmakta sorun yaşayan çocuk, yaşlı ve gebelerde melatonin takviyesi pek çok uzman tarafından güvenli olmadığı düşünülmüş ve melatonin takviyesinin vücuda etkileri konusunda kapsamlı bir araştırma yapılana kadar bu gruplar için önerme taraftarı olmadıklarını belirtmişlerdir.

Melatonin takviyesi ne zaman alınmalıdır?

Melatonin takviyesi akşam alınmalıdır. Günün diğer zamanlarında alındığında, istenmeyen uykulara neden olabilir.

Melatonin takviyesinin ilaçlarla etkileşimi ve bilinen yan etkileri nelerdir?

Melatonin takviyesi , uyku hapları ve warfarin  gibi kan sulandırıcı  ilaçlarla etkileşime girebilir ve yüksek dozlarda alındığında kan pıhtılaşmasını azaltarak kanı sulandırabilir, ayrıca vücut ısısında hafif bir düşüşe neden olabilir.

Melatonin takviyesinin dozu ne olmalı ?

Uykuya dalmada yardımcı olmak için standart dozaj günde 1 ila 10 miligram arasında değişir. Ancak  tüm melatonin takviyeleri aynı olmadığından resmi olarak herhangi bir doz  belirlenmemiştir. Bu nedenle etiket üzerindeki talimatları izlediğinizden emin olun.

Melatonin takviyesi almadan melatonin düzeyini nasıl artırabiliriz ?

Melatonin takviyesi kullanmadan melatonin seviyesini arttırmak mümkün. Karanlık ortamlar, melatonin hormonunun salgılanması için gereklidir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte, bu hormon en çok 23:00 – 05:00 saatleri arasında salgılanmaktadır. Dolayısıyla 23.00-5.00 aralıklarında olabildiğince karanlık bir odada uyuyarak  melatonin salgılamasını doğal olarak arttırabilirsiniz.

Ayrıca triptofan aminoasidini içeren yiyecekler tüketerek de vücuttaki melatonin seviyesini artırabilirsiniz .

Triptofan içeren doğal yiyecekler :

Et, balık, peynir, muz, çilek, elma, portakal, böğürtlen, fıstık, ceviz, antep fıstığı,  badem, kestane,  patlıcan, ıspanak, brokoli, bezelye, yosun, lahana, soğan, domates, mantar, karnabahar, patates ve salatalık, kuru fasulye, barbunya fasulyesi, nohut, kabak, çemen, susam, keten tohumu ve ayçiçeği tohumlarında bulunur.

Bunların dışında; Kızılcık, deve dikeni, rezene, anason, çemen, hardal ve sarı kantaron gibi gıdalarla,  çinko ve magnezyum içeren besinler de melatonin hormonu salgısını arttırlar.

 

 

 

 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
NUMARANIZI BIRAKIN, SİZİ ARAYALIM!