MCT Yağının Bilime Dayalı 7 Faydası

MCT Yağının Bilime Dayalı 7 Faydası

Adından da anlaşılacağı gibi, orta zincirli trigliserit (MCT) yağı, trigliseritler olarak adlandırılan orta uzunlukta yağlar zincirini içerir. Kısa uzunlukları nedeniyle, MCT’ler kolayca sindirilir ve vücudunuzun bu yağları işlemesinin sağlık açısından birçok yararı vardır.

MCT yağı en çok hindistan cevizi yağından çıkarılır, çünkü hindistancevizi yağındaki yağın% 50’den fazlası MCT’lerden gelir. Bu yağlar ayrıca hurma yağı ve süt ürünleri gibi diğer birçok gıdada bulunur.

MCT yağı için en yaygın olarak kaprilik ve kaprik asit kullanılan dört farklı tipte MCT mevcuttur. Bazı durumlarda, bu türlerin benzersiz yararları vardır.

İşte MCT yağını diyetinize ekleyebilmeniz için edinebileceğiniz bilim destekli 7 fayda

  1. Çeşitli Önemli Yollarla Kilo Kaybını Teşvik Ediyor

Kilo vermeye çalışırken MCT yağının yararlı olmasının birkaç nedeni vardır.

MCT yağının vücutta dolgunluk hissini destekleyen iki hormonun salınımını arttırdığı gösterilmiştir: YY ve leptin peptidi

Hindistan cevizi yağından bile daha iyi olabilir. Bir çalışma, kahvaltılarının bir parçası olarak iki yemek kaşığı MCT yağı alan insanların hindistan cevizi yağı alanlara kıyasla öğle yemeği için daha az yemek yediklerini buldu.

Aynı çalışma aynı zamanda trigliseritlerde ve MCT yağı ile glukozda daha düşük bir artış olduğunu keşfetti, bu da doygunluk hissini etkiler.

Ek olarak, MCT yağının vücut ağırlığını ve bel çevresini önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir. Araştırmacılar, obeziteyi önlemeye yardımcı olabileceğini bile rapor ediyorlar.

MCT yağı, zeytinyağı, fındık ve avokado gibi gıdalarda bulunan uzun zincirli trigliseritlerden (LCT’ler)% 10 daha az kaloriye sahiptir.

Vücudumuzun MCT’leri işleme şekli farklıdır ve bu nedenle kalori yakmanıza yardımcı olabilir.

Vücudunuz hızlı bir enerji kaynağı olarak MCT yağını kullanabilir ve bu amaçla yağ depolamayı gereksiz kılar. Yine de, vücudunuzun bu diyet değişikliğine uyum sağladığını ve sadece geçici sonuçlara yol açabileceğini belirtmek önemlidir.

MCT’ler, karbon alımı düşük olduğunda yağın parçalanmasından üretilen ketonlara dönüştürülebilir. Karbonhidratlarda çok düşük yağ içeren ketojenik bir diyete devam ediyorsanız, MCT yağı almak ketoz olarak bilinen yağ yakma durumunda kalmanıza yardımcı olabilir.

Son olarak, ağırlığınız söz konusu olduğunda bağırsak ortamınız çok önemlidir. MCT yağı, iyi bakterilerin büyümesini optimize etmeye yardımcı olabilir ve aynı zamanda kilo vermenize yardımcı olabilecek bağırsak astarını destekleyebilir.

  1. Beyninizi Çalıştırmak için Kullanılacak Enerjinin Anında Kaynağıdır

MCT yağ, vücuttaki MCT’leri yağ asidi zincirlerinde daha fazla karbon içeren uzun zincirli trigliseritlerden (LCT’ler) daha hızlı emdiği için süper bir yakıt olarak adlandırılmıştır .

Kısa zincirli uzunlukları nedeniyle, MCT’ler doğrudan bağırsaktan karaciğere doğru ilerler ve safraların daha uzun zincirli yağlar gibi parçalanmasını gerektirmez.

Karaciğerde, yağlar ya yakıt olarak kullanılacak ya da vücut yağı olarak depolanacak şekilde parçalanır.

MCT’ler hücrelerini parçalara ayırmadan kolayca girebildiklerinden, anında bir enerji kaynağı olarak kullanılabilirler.

Ketojenik bir diyet yaptığınız zaman, MCT’ler karaciğerindeki ketonlara da dönüştürülür.

Bu ketonlar kan beyin bariyerinizden geçerek beyin hücreleriniz için uygun bir enerji kaynağı haline gelir.

  1. Sporcularda Laktat Yapımını Azaltabilir ve Enerji İçin Yağ Kullanmaya Yardımcı Olabilir

MCT yağı sporcular arasında popülerlik kazanmıştır.

Egzersiz sırasında, yükselen laktat seviyeleri egzersiz performansını olumsuz yönde etkileyebilir.

İlginç bir şekilde, MCT’ler laktat birikimini azaltmaya yardımcı olabilir. Bir çalışmada, 6 gram veya 1.5 çay kaşığı MCT’leri bisiklete binmeden önce yiyecek alan sporcuların, daha düşük laktat düzeylerine sahip olduklarını ve LCT alanlara göre egzersiz yapmayı daha kolay bulduklarını bulmuşlardır.

Dahası, çalışma MCT yağını egzersizden önce almanın enerji için karbonhidrat yerine daha fazla yağ yakmanıza  yardımcı olabileceğini buldu.

MCT’ler egzersiz sırasında yağ yakımını artırabilse de, çalışma sonuçları MCT yağının daha iyi egzersiz yapmanıza yardımcı olup olmadığı konusunda karışıktır.

Bir çalışma, farelerde yüzme kapasitesini geliştirebildiğini gösterdi, ancak başka bir insan tabanlı çalışmada, koşucularda dayanıklılık performansında bir iyileşme bulunmadı .

  1. Epilepsi, Alzheimer Hastalığı ve Otizmini Yönetmeye Yardımcı Olabilir

Çalışmalar MCT yağı ve ketojenik diyetin epilepsi, Alzheimer hastalığı ve otizm gibi durumları yönetmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir .

Epilepsi

Ketojenik diyet, kilo vermek isteyen insanlar arasında popülerlik kazanırken, ilk olarak epilepsiyi yönetmenin bir yolu olarak tanıtıldı.

Bilim adamları aç kalmanın keton üretimini artırdığını ve bunun epileptik nöbet sıklığını azaltabileceğini buldular .

MTC’ler ketonlara dönüştürülebildiğinden, epilepsi yönetiminde yararlı olabilirler.

Bununla birlikte, bir test tüpü çalışmasında MCT kaprik asitinin nöbet kontrolünü yaygın bir anti-epileptik ilaçtan daha iyi düzelttiği gösterilmiştir .

Bir başka çalışmada, aynı MCT’nin beyinde nöbetlere neden olan reseptörleri bloke ettiğini buldu.

Buna ek olarak, ketojenik diyetin herkes için geçerli olmadığını ve uzun vadeyi takip etmenin zor olabileceğini belirtmek önemlidir.

Epilepsinizi yönetmek için ketojenik bir diyet düşünüyorsanız, önce doktorunuzla ve beslenme uzmanınızla görüşmelisiniz.

Alzheimer Hastalığı

Alzheimer hastalığı beyninizin şeker kullanma yeteneğini bozar .

Bir MCT ketojenik diyet alternatif bir enerji kaynağı sunar: ketonlar. Bu beyin hücrelerinin daha iyi hayatta kalmasını sağlar. Aynı zamanda beyinde hafıza kaybına neden olan bir reseptörü bloke eder.

Bir çalışmada, tek bir doz MCT’nin, Alzheimer hastalığı olan belirli bir gen tipinde 20 kişide kısa süreli biliş geliştirdiği bulunmuştur.

Genetik faktörler rol oynasa da, kanıtlar, kaprilik veya kaprik asit içeren 20-70 gram takviye MCT’nin hafif-orta şiddetteki Alzheimer semptomlarını hafifçe düzeltebileceğini düşündürmektedir .

Genel olarak, Alzheimer hastalığında MCT yağının yararları umut vericidir.

Otizm

MCT yağı otizmli çocuklara da yardımcı olabilir.

Bir çalışmada, 6 ay boyunca ketojenik bir diyet takip edildiğinde genel olarak olumlu gelişmeler bulundu .

Başka bir çalışmada, MCT’lerin ketojenik ve glütensiz bir diyete eklenmesinin, dahil olan 15 çocuğun 6’sında otizm davranışlarını önemli ölçüde artırdığı bulunmuştur .

Otizm bir spektrum durumu olduğundan, insanları farklı şekillerde etkileyebilir.

Bu, çocuğunuzun diyetine MCT yağı eklemenin değişken derecelerde yardımcı olabileceği veya hiçbir olumlu etki göstermeyeceği anlamına gelir.

Çocuğunuzun otizmini yönetmeye yardımcı olmak için ketojenik bir diyet düşünüyorsanız, öncelikle doktorunuzla ve beslenme uzmanınızla görüşün.

  1. Maya ve Bakteriyel Büyüme ile Savaşan Güçlü Yağ Asitlerini İçerir

MCT’lerin antimikrobiyal ve antifungal etkileri olduğu gösterilmiştir.

Çok miktarda MCT içeren hindistancevizi yağının, Candida albicans’ın büyümesini% 25 oranında azalttığı gösterilmiştir. Bu pamukçuk ve çeşitli cilt enfeksiyonlarına neden olabilen ortak bir mayadır.

Bir test tüpü çalışması ayrıca hindistan cevizi yağının Clostridium difficile adlı hastalığa neden olan bakterinin büyümesini azalttığını da göstermiştir .

Hindistan cevizi yağının maya ve bakteri üremesini azaltma kabiliyeti, MCT’lerdeki kaprilik, kaprik ve laurik aside bağlı olabilir.

MCT’lerin hastanelerde yaygın bir enfeksiyöz mantarın büyümesini% 50’ye kadar azalttığı gösterilmiştir .

  1. Ağırlık ve Kolesterol gibi Kalp Hastalığı için Risk Faktörlerini Azaltabilir

Kalp hastalığı giderek büyüyen bir sorundur.

Riskinizi artıran bazı faktörler yüksek kolesterol, tansiyon, inflamasyon, aşırı kilo ve sigara tüketimidir.

MCT yağının kilo ve yağ kaybını desteklediği gösterilmiştir. Bu da kalp hastalığınızın riskini azaltmaya yardımcı olabilir .

24 kilolu erkek üzerinde yapılan bir çalışmada, MCT yağının 29 gün boyunca fitosterol ve keten tohumu yağı ile birleştirilmesinin toplam kolesterolü % 12.5 azalttığı bulunmuştur. Ancak bunun yerine zeytinyağı kullanıldığında, azalma sadece % 4.7 idi.

Aynı çalışma aynı zamanda, diyete MCT yağı karışımı eklendiğinde LDL veya “kötü” kolesterolde daha iyi düşüşler bulmuştur.

Dahası, MCT yağı da kalp koruyucu HDL veya “iyi” kolesterol üretimini artırabilir.

  1. Kan Şekeri Seviyelerinin Kontrolüne Yardımcı Olabilir ve Diyabet Yönetimini Destekleyebilir

MCT yağı ayrıca diyabetliler için de fayda sağlayabilir.

Tip 2 diyabetli çoğu insan, diyabetin yönetilmesini zorlaştıran aşırı kilolu veya obezdir. Bununla birlikte, MCT’lerin yağ depolamasını azaltması ve yağ yakımını arttırdığı gösterilmiştir.

Diyabetli 40 kişiden oluşan küçük bir Çin çalışması, MCT yağı günlük tüketenlerin, vücut ağırlığında, bel çevresi ve insülin direncinde önemli azalmalar olduğunu, hatta  LCT içeren mısır yağı alanlara göre daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Başka bir çalışma, diyabetli 10 kişinin insülin ile enjekte edildiğinde, MCT’leri tüketirken LCT’lere kıyasla normal kan şekeri düzeylerini korumak için% 30 daha az şekere ihtiyaç duyduklarını bulmuştur .

Bununla birlikte, aynı çalışma, MCT’lerin açlık kan şekeri seviyelerini azaltmada herhangi bir etkisi bulunmamıştır.

Bu nedenle, zamanlama ve yenen yiyecek miktarı gibi diğer faktörler de MCT yağının etkilerini etkileyebilir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
NUMARANIZI BIRAKIN, SİZİ ARAYALIM!