MCT Yağı Nedir, Riskleri ve Faydaları Nelerdir? 

MCT yağı son yıllarda popüler bir besin takviyesi haline geldi. Ayrıca MCT yağı sporcular ve vücut geliştiriciler arasında da popülerliğini koruyor.  MCT’lerin ne oldukları ve ne gibi yararları olduğu konusunu inceleyelim. Bildiğimiz gibi birçok besin yağ içerir, MCT yağı ise yağ asitlerinden sadece birisidir. Bu yağlar kimyasal özelliklerine göre; kısa zincirli, orta zincirli ve uzun zincirli yağ asitleri olarak sınıflandırılır. MCT ise orta zincirli bir yağ asididir. MCT yağı; hindistan cevizi, hurma çekirdeği yağı ve süt ürünlerinde bulunur. MCT yağı temel olarak kilo vermek veya egzersiz sırasında dayanıklılıklarını arttırmak isteyen bireyler tarafından kullanılır.  MCT yağları vücut tarafından uzun zincirli yağ asitlerine göre farklı şekilde işlenir. Diğer yağların aksine, doğrudan bağırsaktan karaciğere geçerler. Burada enerji kaynağı olarak kullanılırlar veya ketonlara dönüşürler. Ketonlar, karaciğer çok fazla yağ parçaladığında üretilen maddelerdir ve beyin tarafından glikoz veya şeker yerine enerji için kullanılırlar.

 

MCT Yağının Yararları 

1-Epilepsi ve Alzheimer  

Çalışmalar MCT yağı ve ketojenik diyetin epilepsi ve alzheimer hastalıklarını yönetmeye yardımcı olacağını göstermiştir. 2016 yılında yapılan bir çalışmada, beynin Alzheimer’lı bireylerde keton almasıyla sağlıklı bireylerde keton olmasının aynı olduğu belirtildi. Buna karşılık, beynin glikoz alması, Alzheimer’lı   bireylerde sağlıklı bireylerden daha zayıftır. Ayrıca ketozisin, Alzheimer hastalarının düşünme yeteneği üzerinde olumlu etkiye sahip olduğunu görülmüştür. Ketozis, beynin glikoz yerine enerji için keton kullanmasıdır.  Ketojenik diyet, kilo vermek isteyen bireyler arasında popülerlik kazanırken, ilk olarak epilepsiyi yönetmenin bir yolu olarak tanıtıldı. Bilim adamları aç kalmanın keton üretimini arttırdığını ve bunun epileptik nöbet sıklığını azalttığını buldu. MTC’ler ketonlara dönüştürülebildiğinden, epilepsi yönetiminde yararlı olurlar. Yapılan çalışmalar, MCT’nin beyinde nöbetlere neden olan reseptörleri bloke ettiğini buldu.  

 

2-Enerji ve Dayanıklılık 

MCT yağının, bireylerin enerjisini ve dayanıklılıklarını arttırmaya yardımcı olacağı düşünülüyor.  2009 yılında yapılan bir çalışmada; uzun zincirli yağlardan ziyade MCT içeriği zengin gıda tüketmenin, sporcuların yüksek yoğunluklu egzersizlere dayanıklılık sürelerini uzattığını gösterdi. 

 

3. Kilo Kaybı ve Kilo Yönetimi 

MCT yağı hakkındaki popüler bir iddia da, kilo vermeye yardımcı olduğudur. 2014 yılında yapılan bir çalışmada, MCT’lerin iştahı azalttığı ve doygun hissetmemizi sağlayan hormonlarda artışa yol açtığı bulundu. Bu, daha uzun zincirli yağlarla karşılaştırıldı. Kanıtlar, MCT’lerin kilo kaybı ve yönetiminde önemli bir rol oynadığını gösterdi. Bununla birlikte çalışmaların, MCT’lere MCT yağı takviyeleri olarak değil bir diyet yağı olarak bakıldığını not etmek önemlidir. 

 

4. Kolesterol 

MCT’ler ayrıca, kolesterolü düşürerek kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.  2009 yılında yapılan bir çalışmada, 40 kadına bakıldı ve hindistancevizi yağı tüketmenin kötü kolesterol türlerini azalttığı ve iyi kolesterolü iyileştirdiği bulundu. Karşılaştırma soya fasulyesi yağı ile yapıldı ve kalori kontrollü bir diyetle beraber alındı. 

 

5. Düşük Kan Şekeri Seviyesi 

MCT’ler ayrıca kan şekeri seviyesinin iyileştirilmesinde ve diyabet yönetiminde potansiyel bir rol oynamaya yardımcı olur. 

2007 yılında yapılan bir çalışmada, tip 2 diyabetli küçük bir katılımcı grubunda, MCT’nin  insülin direnci dahil diyabet risk faktörlerini iyileştirdiği bulunmuştur. 

 

Riskler 

 • MCT’lerin bazı yararları olabilir. Bununla birlikte, bireyler MCT yağları tükettiğinde yağ tüketimine dikkat etmelidir. 
 • MCT yağı alınması, bireyin diyetine fazladan yağ ve kalori ekler. Bu nedenle, MCT yağının aşırı kullanımı bireyin kilo almasına neden olur. 
 • MCT yağ takviyeleri, gıda yağlarının versiyonlarından üretilir ve bu nedenle doğal bir ürün olarak kabul edilmezler. 
 • MCT yağının düşük dumanlanma noktasına sahip olduğunu hatırlamak önemlidir, bu nedenle yemek pişirmek için uygun değildir. 

 

Yazımı bitirmeden bu sıralar oldukça popüler olan kurşun geçirmez kahve tüketiminden bahsetmek istiyorum. Kurşun geçirmez kahve; kahveye MCT yağlarının (çoğunlukla hindistancevizi yağı) eklenmesidir. Kurşun geçirmez kahve bol miktarda yağ alımı sağlar, iştahımızı azaltır ve enerjimizi arttırır. Ancak bazı besin değerlerini almamızı sınırlar. Kurşun geçirmez kahve ile öğününüzü geçiştirirseniz, besleyici bir öğünden vazgeçmiş olursunuz. Günde üç öğün besleniyorsanız, kahvaltınızı kurşun geçirmez kahve ile değiştirmek muhtemelen toplam besin alımınızı üçte bir oranında azaltır. Doymuş yağ veya yüksek kolesterol konusunda endişeleriniz varsa, kurşun geçirmez kahve alımınızı sınırlandırmayı düşünün ya da tamamen hayatınızdan çıkarın. Sağlıklı bir diyetle birlikte tüketildiğinde, kurşun geçirmez kahve kilo vermenize ve enerji seviyenizi artırmanıza yardımcı olur. Sadece dikkatli olmak adına, eğer kurşun geçirmez kahveyi düzenli olarak içiyorsanız, kalp hastalığı riskinizi ve diğer durumları arttırmadığınızdan emin olmak için kan değerlerinizi kontrol ettirmekte fayda var.

Comments 3

 1. Meryem
  03/03/2021

  Süt ile içilir mi

  1. Diyetisyen Emre Uzun
   06/04/2021

   merhabalar içilebilir.

 2. Meryem
  03/03/2021

  Süt ile içilir mi bilgi verirseniz çok sevinirim

Write a comment