Leptin Diyeti Nedir?

LEPTİN NEDİR?

Yağ hücrelerinden salınan leptin Yunanca’da ince anlamına gelen ‘’leptos.’’ kelimesinden köken almaktadır. Tokluk hormonu olarakda bilinen metabolizma açlık ve enerji harcanmasını kontrol eden leptin yağ dokusunun miktarı ile orantılı olarak salınır. Ayrıca lepti daha sağlıklı bir zihin, ruh hali ve spor kalitesi için gereklidir.

Basitçe leptin salınımını beyinde bulunan hipotalamus kontrol eder. Artan leptin seviyeleri hipotalamusta bulunan reseptörleri aktive ederek metabolizma hızını arttırması ve tok hissetmemiz için beyini uyarır. Açlık sırasında ise azalan leptin hormonu ile gönderilen uyarılar metabolizma hızının azalmasını ve aç hissetmenizi sağlar.

Kilo verebilmek için leptin hormonunu devreye sokmak şarttır. Yemekten sonraki 2 saat insülinin ve 2 saatte glukagonun etkisinin sonunda leptin hormonu yemek yedikten 4 saat sonra devreye giriyor. Bu 4 saati bir şey yemeden geçirebilirseniz, leptin hormonu çalışıyor. Yemek yedikten sonra sık sık bir şeyler yerseniz kan şekeriniz sürekli yüksek kalarak yağlar sürekli depoya gönderilecektir. Ama öğünleriniz arasında 5-6 saatlik bir süre olursa 4 saatten sonra devreye giren leptin hormonu yağları yakabilmek için zaman bulacaktır.

Leptin Metabolizmanızı Nasıl Etkiler?

Leptin alıcıları vücudun her yerine dağılmıştır, fakat bu hormonun en aktif olduğu yer beyninizdir. Bir yemek yediğinizde vücudunuzun her yerindeki yağ hücreleri bu hormonu salgılar.Alıcılar sayesinde bu sinyaller beynin iştahını kontrol eden hipotalamusa iletilir.

Doğru şekilde çalıştırıldığında leptin, yağ stoklarınızdan yararlanır ve onları azaltmaya yardımcı olur .Ancak leptin sinyalleriniz çalışmadığında yemeye devam edersiniz çünkü kendinizi yeterince yememiş hissedersiniz.

Siz uyurken de gece boyunca leptin salgılanır. Uykuda leptin salgılanması tiroidin salgılanmasında etkili olan tiroit canlandırıcı hormon seviyelerini artırır.

Leptin Nasıl Yoldan Çıkar?

Leptin seviyeleri birkaç şekilde bozulabilir .Düşük seviyede leptinle doğmuş olabilirsiniz. Bilim insanlarına göre genlerden biri leptin üretimine zarar verir ve çocukluktan beri obez olmanıza yol açar.Bu son derece nadir görülen bir olaydır ki siz de olsa şimdiye fark ederdiniz.

Leptinin düşük seviyelerde salgılanmasına yedikleriniz ve miktarları etkiler. Yedikçe vücudunuz yağlanır, vücudunuz yağlandıkça daha çok leptin üretirsiniz.Vücut aşırı yemeye bağlı olarak leptin ürettikçe leptin alıcıları bitap düşer ve artık sinyalleri tanımamaya başlar.Leptin direnci olan insanlarda leptin yüksek seviyelerdedir fakat alıcılar bunları tanımaz.Sonuç olarak yedikçe açlık hissedersiniz ve metabolizmanız yavaşlar.

Leptin Sinyallerini Bozan Durumlar

 • Karında yağlanma
 • Yaşlanma
 • Çok fazla karbonhidratla beslenme
 • Çok miktarda trans yağla beslenme
 • Enfeksiyonlar
 • İltihap
 • Menopoz
 • Yetersiz uyku
 • Obezite
 • Sigara içmek
 • Stres

 Leptinin Az Üretilmesinin Göstergeleri

 • Sürekli açlık
 • Depresyon
 • Anoreksiya nevroza

Leptin Direnci Olduğunu Gösteren Belirtiler

 • Sürekli açlık
 • Diyabet
 • Tiroit hormonlarında artış
 • Kalp hastalıkları
 • Yüksek tansiyon
 • Yüksek kolesterol
 • İltihapta artış
 • Obezite

Leptin Bozulmasıyla İlişkili Hastalıklar

 • Diyabet
 • Karaciğer yağlanması hastalıkları
 • Safra kesesi taşı
 • Kalp hastalıkları
 • Yüksek tansiyon
 • İnsülin direnci
 • Ciltte lekeler
 • Testosteron eksikliği

Leptin Diyetinin Beş Kuralı

Kural 1: Akşam yemeğinden sonra asla yeme

Kural 2: Günde üç öğün yemek ye.

Kural 3: Öğünlerde büyük porsiyon tüketme

Kural 4: Kahvaltıda protein tüket.

Kural 5: Karbonhidrat miktarını azalt.

Bu kurallara bir göz atalım

Kural 1: Akşam yemeğinden sonra asla yeme

Akşam yemeğinden kahvaltıya kadar geçmesi gereken süre 11-12 saattir.Tok karnına asla yatmayın ve uyumadan 3 saat önce akşam yemeğini bitirin.

Leptin düzeyi akşam saatlerinde en yüksektedir.Leptin hormonu aynı bir şef gibi gece zamanlamasını ayarlar.Bu hormon melatonin ,tiroid hormonu,büyüme hormonu salgılamak ve bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını kontrol etmek gibi görevleri zamanlar.Günün diğer saatlerine oranla daha fazla yağ yakar, bu yüzden akşam yemeğinden sonra yemeğe izin yok.

Öğleden sonra 4 civarı ve akşam yemeğinden sonra aşırı yeme isteği oluşur.Bu istek leptin hormonunun yanlış yönlendirmesinden kaynaklanır ve bunu kendi iradenizle bastırmak zorundasınız.Akşam yemekten sonra yemek yememek için her türlü çabayı göstermelisiniz.

Kural 2: Günde üç öğün yemek ye

Öğünler arasında 5-6 saat bekleyin.Atıştırmayın.

Gün içinde trigliserid olarak bilinen küçük yağ hücrelerini kandan temizlemek hayati önem taşır.Trigliseridlerin bedende kalması leptin sinyallerinin beyne iletilmesini engeller ve leptin direncine neden olur.Metabolizmanız sürekli yemek için tasarlanmamıştır. Sürekli yemek metabolizmanın şaşırmasına neden olur.

Öğünler arasında 5-6 saat olması trigiliseridlerin kandan temizlenmesini sağlar.Yağ hücrelerinin gün içinde temizlenmesi leptinin daha iyi salgılanmasını ve gece uyurken basen bölgenizden yağ yakmasını sağlar.

Kural 3: Öğünlerde büyük porsiyon tüketme

Lokmalarınızı çiğneyerek yutun ve yavaş yiyin.Yavaş yemek daha az yemenizi sağlar.Leptin problemlerinin en önemli nedeni öğünlerde büyük porsiyonlar tüketmektir.Yemeğinizin yağ,karbonhidrat ya da protein içermesi fazla önemli değildir.Sürekli büyük porsiyonlar yemek vücudunuzu yemekle zehirlemek demektir.

Kural 4: Kahvaltıda protein tüket

12 saat içinde alacağınız protein miktarınızı %30 artırmak, 2-3 km koşmakla yakacağınız kalori miktarına eşdeğer.Bu kural fazla kilolarıyla savaşanlar ve yemeye karşı aşırı istek duyanlar için önemlidir.

Protein yönünden fakir bir kahvaltı yaparsanız enerjiniz çabuk çöker ve öğle yemeğine kadar 5 saat dayanamazsınız.Öğleden sonra ve akşam yemeğinden sonra yemeye karşı aşırı istek duyarsınız.

Yumurta kahvaltı için iyi bir seçenektir.Lor peyniri yüksek protein içeren bir gıdadır ve kompleks karbonhidrat ve meyvelerle birlikte kahvaltıda tercih edilebilir.Kahvaltı için aceleniz varsa ince dilim ekmeğin üzerine fıstık ezmesi sürebilirsiniz.

Sabah kahvaltısında alacağınız kaliteli protein gün boyu sizi ayakta tutacak, istikrarlı olmanızı sağlayacaktır.

Kural 5: Karbonhidrat miktarını azalt

Karbonhidratlar kolay kullanımlı yakıtlardır.Çok fazla yerseniz para biriktirir gibi yağ depolarınızı doldurursunuz.Sürekli ve fazla miktarda karbonhidrat tüketmek tiroid problemlerini artırır,kasları güçsüzleştirir,büyüme hormonlarının düzenli çalışmasını engeller,yeterli yağ yakımını engeller,strese neden olur.Bazı karbonhidratları tüketmek önemli ve gereklidir ancak kendinizi karbonhidrat ezmesine döndürmeyin.

Comments 7

 1. Mehmet Safi SARI
  06/04/2018

  Açıklamalarınız için teşekkür ederim. Gerçekten gayet güzel ve anlaşılır bir şekilde dile getirmişsiniz… Selamlar

 2. umut
  08/05/2019

  Merhaba,öğünler arası bir şey yemeyin denilmiş. Su,çay,ayran içebilir miyiz TeŞEKKÜRLER

  1. Emre Uzun
   06/07/2019

   tabii ki içebilirsiniz

  2. Filiz Aksoy
   20/03/2020

   Hangi karbonhidratları tüketmeliyiz ?

   1. Diyetisyen Emre Uzun
    16/05/2020

    İşlenmemiş tam buğday tahıllar, sebze ve meyveler olabilir

 3. Sema. GÜLER
  15/01/2021

  Mrb
  3 ay oldu bugun iki ogun yiyorum onun dışında asla birsey yemiyorim. 12 de kahvaltı en gec 1 de bitiyor, aksam da 6-7 arasi ymk salata vs yiyorum o kadar. 2 kilo verdim cok üzgünüm.yardim rica ederim

  1. Diyetisyen Emre Uzun
   21/02/2021

   Merhabalar genel bir kontrol ve müdahale lazım. Yardım için 055327309508 nolu telefonu kullanabilirsiniz.

Bir yorum Yaz