Nasıl İletişime Geçmek İstersiniz?

Kuskus Sağlıklı mı? Sağlığa ve Beslenmeye 7 Faydası

Kuskus Sağlıklı mı? Sağlığa ve Beslenmeye 7 Faydası

Bir kez bir Kuzey Afrika lezzeti olarak bilinen kuskus şimdi tüm dünyada yenir.

Üç tür kuskus vardır: Fas, İsrail ve Lübnan kuskusu.

Fas kuskusu en küçük ve en kullanışlı olandır.İsrail ya da inci kuskusu, karabiberlerin büyüklüğü kadardır ve pişirmek daha uzun sürer. Lübnan kuskusu üçünden en büyüğüdür ve pişirmek için en uzun süreyi alır.

İşte kuskusun ilk 7 sağlık ve beslenme faydaları:

1-Selenyumdan Zengin

Kuskustaki en önemli besinlerden biri selenyumdur.

Sadece bir fincan kuskus, önerilen alımın% 60’ından fazlasını içerir.

Selenyum birçok sağlık yararı ile önemli bir mineraldir. Vücudunuzun hasarlı hücreleri onarmasına ve iltihaplanmayı azaltmasına yardımcı olan güçlü bir antioksidandır.

Ayrıca tiroid sağlığında da rol oynar. Tiroid bezinin düzgün işlemesi için, onu hasara karşı korur ve hormon üretimine katkıda bulunur.

Kuskustaki selenyum, vücudunuzdaki inflamasyonu ve oksidatif stresi azaltarak kalp hastalığınızın riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Antioksidan etkileri, arter ven ve duvarlarındaki plak ve LDL kolesterol birikimini azaltmaya da yardımcı olabilir.

 1. Kanser Riskinizi Azaltmaya Yardımcı Olabilir

350.000’den fazla insanı kapsayan 69 çalışmanın gözden geçirilmesi, yüksek selenyum kan düzeylerinin belirli kanserlere karşı koruyabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, etki, takviyeleri almak yerine selenyum açısından zengin gıdalar ile ilişkiliydi .

Bazı çalışmalar selenyum eksikliğini özellikle prostat kanseri riskinde artışa bağlamıştır. Bununla birlikte, yeterli miktarda selenyumun, C ve E vitaminleri ile birlikte kullanıldığında, sigara içenlerde akciğer kanseri riskini azalttığı gösterilmiştir.

 1. Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Kuskustaki selenyum da bağışıklık sisteminize bir destek sağlayabilir. Bu antioksidan, vücudunuzdaki oksidatif stresi azaltarak inflamasyonu azaltmaya ve bağışıklığı artırmaya yardımcı olur.

Çalışmalar, selenyumun kan seviyelerinin artmasının bağışıklık yanıtını artırırken, eksikliğinin bağışıklık hücrelerine ve işlevlerine zarar verebileceğini göstermiştir .

Selenyum, her ikisi de bağışıklık sistemi işlevini destekleyen C ve E vitaminlerinin rejenerasyonunda da rol oynar.

 1. Bitki Bazlı Proteinin İyi Kaynağıdır

Vücudunuzun yaklaşık% 16-20’si amino asitlerden oluşan proteinlerden oluşur. Amino asitler vücudunuzdaki hemen her metabolik sürece dahil olur.

Proteini hayvansal ve / veya bitkisel kaynaklardan tüketmek önemlidir. Kuskus, bitki bazlı bir proteinin iyi bir kaynağıdır ve bir fincanda 6 gramlık bir porsiyon sağlar.

Hayvansal proteinin vücudunuzun üretemediği tüm temel amino asitleri içerdiğini unutmayın.

Bitki temelli protein, vejetaryen ve vegan diyetlerinde vazgeçilmezdir, bunun için de kuskus en uygun yiyecek seçimidir. Bununla birlikte, tüm gerekli amino asitleri almanız için diğer bitki proteinleri ile birleştirilmelidir.

Bitki bazlı proteinlerde yüksek diyetler, daha düşük felç, kanser ve kalp hastalığından ölüm riskine bağlanmıştır.

 1. Kilo Kaybına Yardımcı Olabilir

Kuskus, kalori bazında pirinç ve kinoa gibi tahıllardan daha düşüktür. Diyetinde kalori kısıtlaması olanlar için iyi bir seçenektir.

Kuskus ayrıca buğday veya tahıl bazlı bir gıda için protein bakımından oldukça zengindir. Pişirilmiş fincan başına 6 gram ile, protein bakımından diğer birçok makarna veya işlenmiş tanelerden daha yüksektir.

Ayrıca, protein ve lif içeriği sindirimi yavaşlatmak için birlikte çalışır ve bir yemekten sonra saatlerce açlık ve iştahı önleyebilir.

Bu iki besin de açlık hisleri üreten hormon ghrelinini bastırmaya yardımcı olur.

Dahası, proteindeki yüksek diyetler daha yüksek bir metabolik hıza katkıda bulunabilir, bu da bir yemekten sonra daha fazla kalori yakabilirsiniz demektir

 1. Sağlıklı Kan Şekeri Düzeylerini Destekler

Lif ve protein, kombine olarak sağlıklı kan şekeri seviyelerini korumanıza yardımcı olur.

Uzun vadede, yüksek kan şekeri seviyeleri vücudunuzun kan şekeri seviyesini etkili bir şekilde azaltma yeteneğini azaltabilir. Bu sizi diyabet riskine sokabilir.

Kuskus, fincan başına 2 gram lif içerir ve orta derecede glisemik indeks değeri 65’tir. Bu, diğer karbonhidratlara kıyasla, kuskusun kan şekerini orta derecede etkilediği anlamına gelir.

Lif ve protein içeriği birlikte çalışarak bir yemekten sonra kan şekeri yükselmelerini azaltmaya yardımcı olur.

Kuskustaki lifin bir kısmı, bağırsaklarda emilimi yavaşlatan bir jel benzeri madde oluşturmak için suda çözülür.

 1. Hazırlanması Çok Kolay

Kuskus, tam buğday unundan yapıldığından makarnaya genellikle sağlıklı bir alternatif olarak kabul edilir. Diğer makarna çeşitleri tipik olarak daha rafine edilir.

Ek olarak, hazırlanması oldukça kolaydır. Süpermarketlerde satılan versiyonu önceden ısıtılmış ve kurutulmuştur. Sadece su veya et suyu ekleyin, kaynatın

Kuskus salatalara eklenebilir veya et ve sebze ile garnitür olarak servis edilebilir.

Kuskus için Sağlık Değerlendirmeleri

Kuskus tüketmeden önce birkaç şey düşünmelisiniz.

Gluten içeriği yüksek

İrmik unu, makarnalık buğdayın endosperminden yapılır. Yüksek gluten ürünü olarak kabul edilir.

Kuskus irmik unundan yapıldığı için gluteni içerir. Bu, glüten intoleransı veya alerjisi olan kişiler için sınırları zorlaştırır.

 

Nüfusun sadece% 1’inde çölyak hastalığı olarak bilinen bir gluten alerjisi olmasına rağmen, insanların% 0,5-% 13’ünün çölyak olmayan glüten duyarlılığına sahip olabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle, kuskus tüketmek bu bireylere zarar verebilir.

Bazıları için Kan Şekeri Düzeylerini Artırır

Kuskus kan şekeri düşürücü protein ve lif içeriyor olsa da, karbonhidratta oldukça yüksektir, bu da kupa başına 36 gramdır.

Kan şekeri sorunları veya şeker hastalığı olanlar, orta ila yüksek karbonhidratlı gıdaları tüketirken dikkatli olmalıdır. Bu gıdalar kan şekeri seviyelerinde bir artışa neden olabilir ve bu da çeşitli olumsuz sağlık etkilerine neden olabilir.

Diğer protein veya lif kaynakları ile tüketen kuskus, kan şekeri seviyenizi dengelemek için idealdir.

Temel Besinler İçeriği Düşük

Kuskus lif, potasyum ve diğer bazı besin maddeleri içeriyor olsa da, bunların iyi bir kaynağı sayılmaz.

Tam tahıllarda ve buğdayda bulunan lif, sindirimi ve genel olarak bağırsak sağlığını iyileştirmeye yardımcı olmak için prebiyotik olarak işlev görür. Bununla birlikte, kinoa, kahverengi pirinç ve yulaf gibi tam tahıllar, kuskustan daha iyi lif kaynaklarıdır.

Ayrıca, çalışmalar potasyum açısından zengin bir diyet tüketmenin kan akışını artırabileceğini ve inme riskini azaltabileceğini göstermiştir.

Kuskus az miktarda potasyum sağlarken, avokado, muz veya patates gibi meyve ve bitki bazlı gıdalar daha iyi potasyum kaynaklarıdır.

 

 

Comments 2

 1. 5 Ağustos 2018

  Emre Bey yazınızı okudum fakat ev yapımı kuskusa değinmediğizi farkettim bizler kuskus yaparken su yerine süt ve yumurta kullanıyoruz sıvı malzeme olarak.Böylelikle daha faydalı oluyor

  1. Emre Uzun
   9 Ağustos 2018

   Bir sonraki yazımızda buna değinelim:) teşekkürler değerli yorumunuz için:)

Bir yorum yazın..