Kuşburnu Meyvesinin Faydaları, Tarifleri ve Besin İçeriği [Tüm Detaylarıyla]

Kuşburnu meyvesi tıbbi açıdan eskiden beri kullandığımız ve aynı zamanda beslenmede de önemli yeri olan bir besindir. Kuşburnu meyvesinde zengin c vitamini olmasından dolayı, beden gelişimi açısından ayrıca önemli bir yere sahiptir. Çok eski zamanlarda, kuşburnu, iltihapları önleyici, belli başlı vücut kanamalarına karşı yani diş eti kanamaları, safra taşı ve bağırsaklardaki parazitler (tenya, bağırsak solucanı gibi) için kullanılmıştır. Ayrıca hastalarda diyabet, kronik bel ağrısı ya da ishal olan hastalarda da iyi geldiği gözlemlenmiştir.

 

 Kuşburnu Meyvesinin Sağlığımızdaki Yeri

Kuşburnu meyvesi, çok fazla mineralleri ve vitaminleri içerisinde bulundurur. Ayrıca kuşburnu meyvesinin içerisinde organik maddeler bulunmaktadır. Bu meyvenin içerisinde bulunan organik maddeler; glikozit, tanen ve flovenidler önemli ölçüde bulunmaktadır. Kuşburnunda bulunan organik bileşiklerden biri olan tanenler, üzümsü meyvelerin önemli bir bileşenidir. Bu fenolikler, bitkide çok önemsenecek fonksiyonlar gerçekleştirmemesine rağmen; insan metabolizmasına büyük etkileri vardır. C vitamini insan vücudu için gereklidir. Birçok besinde bulunan C vitamini, kuşburnu meyvesinde önemli bir yer tutar. Vücudumuz için koruma ve savunma sağlayarak, soğuk algınlığı, nezle, grip ve ateşe karşı vücudumuzun direncini arttırır.

      Kuşburnu meyvesi ayrıca bir anti enflamatuar bir besindir. A ve E vitaminlerini içermesinden kaynaklı ayrıca kansere karşı önemli ölçüde korur. Çünkü A ve E vitamini güçlü bir antioksidan içeriğine sahiptir ve damar duvarlarımızın da daha güçlü olmasını sağlar. Ayrıca c vitaminin yanında likopen de içermektedir. Kuşburnu meyvesi içerisinde bulunun organik asitler de, malik, sitrik ve asetik asittir. Organik asitlerin vücudumuza çok fazla biyolojik yararlılığı olduğunu unutmamak gerekmektedir. Örneği sitrik asit, kuşburnu besininde bulunan bir organik asittir. Bu asidin yararlarını bilmemiz gerekmektedir.

 

Enerjiyi Metabolize Ediyor

Trikarboksilik asit (TCA) veya krebs döngüsü olarak da bilinir, vücudunuzdaki bu kimyasal reaksiyonlar gıdaları kullanılabilir enerjiye dönüştürmeye yardımcı olur. İnsanlar ve diğer organizmalar enerjilerinin çoğunu bu döngüden alır.

 

Vücudumuzdaki Besin Emilimini Arttırıyor

Sitrik asit, minerallerin biyolojik yararlılığını arttırır, vücudunuzun onları daha iyi emmesini sağlar. Bu nedenle kalsiyum sitrat, mide asidi olan insanlar için, yaşlı yetişkinler gibi daha iyi bir seçenektir. Benzer şekilde sitrat formundaki magnezyum daha tamamen emilir ve magnezyum oksit ve magnezyum sülfattan daha biyolojik olarak kullanılabilir. Sitrik asit ayrıca çinko takviyelerinin emilimini arttırır.

 

Böbrek Taşlarına Karşı Koruyabilir

Sitrik asit, idrarınızı taş oluşumu için daha az uygun hale getirerek böbrek taşlarına karşı korur. Sitrik asit, enerji metabolizmasına, minerallerin emilimine ve böbrek taşlarının önlenmesine veya tedavisine yardımcı olur. 2013 ve 2014 yıllarında Gümüşhane ilinde doğal olarak yetişen Kuşburnu ve Siyah kuşburnu meyve örneklerinin C vitamini ve şeker analizleri yıllara göre karşılaştırarak yapılmıştır. İncelenen Kuşburnu türleri, Gümüşhane yöresinde doğal yayılış gösterdikleri yerlerden alındı. Kuşburnu (Rosa canina L.) türünün meyveleri 2013 ve 2014 yılı Eylül ayında Gümüşhane, Torul, Köstere Köyü 1100 m rakımdan toplandı.

Siyah meyveli kuşburnu (Rosa pimpinellifolia L.) türünün meyveleri ise 2013 ve 2014 yılı Ekim ayında Gümüşhane, Merkez, Koca yokuş Köyü 1800 m rakımdan aynı günlerde ve aynı bitkilerden toplandı. Bu türlerden en az 30 bitkiden örnekler alındı. Bitkilerin tür teşhisleri Karadeniz Teknik Üniversitesi, Orman Fakültesi, Kato Herbaryumu tarafından yapıldı (Kato No:24436, Kato No: 24437). Toplanan örnekler analizler yapılıncaya kadar -18C bekletildi. Alınan her iki türe ait örnekler ayrı ayrı birleştirilerek laboratuvar değirmeninde homojen hale getirildi.  Yapılan bu çalışmada, türler birbiri ile kıyaslandığında kuşburnu türü meyvelerinin C vitamini değerleri, siyah kuşburnu türüne göre her iki yılda da fazla bulunmuştur. Şeker analizi sonuçları karşılaştırıldığında ise 2013 yılı meyvelerinin toplam şeker oranı kuşburnunda daha çok iken 2014 yılı verilerinde siyah kuşburnu toplam şeker miktarının daha fazla olduğu belirlenmiştir. 

Yıllar itibariyle kıyaslandığında kuşburnu türünün 2013 yılında toplanan meyvelerinin C vitamini ve toplam şeker analizi değerleri 2014 yılına göre daha fazla bulunurken, siyah kuşburnu türünde ise 2014 yılında toplanan meyvelerinin C vitamini ve toplam şeker analiz değerleri 2013 yılından daha fazla olduğu tespit edilmiştir.  Analiz çalışmaları homojenleştirilmiş numunelerden yapıldı. Türlerin birbirleri arasında ve türlerin kendi arasında her iki ayrı yılda ortaya çıkan bu farklılıkların sebebi olarak bitkilerin genetik yapısı, bitkilerin yaşı, yetişme yeri, toprak yapısı, iklim, yağış gibi iç ve dış etmenler sayılabilir. 

Gümüşhane yöresinde doğal olarak yetişen kuşburnu taksonlarına ait meyvelerin, şeker ve C vitamini miktarlarının belirlenmesi ile daha sonra yapılacak olan araştırmalara literatür oluşturması açısından oldukça önemli olduğu düşünülmektedir. Bu çalışma ayrıca kuşburnu meyvelerinin sağlık açısından ne kadar önemli olduğunun anlaşılmasına da önemli katkılar sağlayacaktır. Kuşburnu meyvesi, eski zamanlarda iltihapları önleyici, belli başlı vücut kanamalarına karşı (diş eti), safra taşı ve bağırsaklardaki parazitlerin (tenya, bağırsak solucanı gibi) tedavisi için kullanılmıştır. 

Son yaptığım araştırma raporuna göre, vücudumuzda bulunan parazitlerden arına bilmek için sağlıklı besinler, detokslar ve takviye edici gıdalar tüketmemiz gerekmektedir.  Biyolojik yararlılığı açısından baktığımızda kuşburnunun da vücudumuzdaki parazitler açısından önemli ölçüde iyileştirici olduğunu görülebilir. Kuşburnu meyvesinin içerisindeki askorbik asit, A vitamini, E vitamini, likopen, organik maddeler ve organik asitler sayesinde, anti-inflamatuar ve antioksidan özelliğine sahiptir.  Kuşburnunun bu özelliğinden kaynaklı olarak; bireyin vücudunu parazitlerden arındırmak, enfeksiyonlardan korumak, bu enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirecek bir besindir. Bu sebeple, uyguladığımız sağlıklı beslenme programlarımıza ya da diyet listelerimizde mutlaka tüketirsek iyi olacak bir besindir.

Kuşburnu meyvesi, tıbbi açıdan eskiden beri kullandığımız ve aynı zamanda beslenmede de önemli yeri olan bir besindir. Kuşburnu meyvesinin içerisindeki askorbik asit, A vitamini, E vitamini, likopen, organik maddeler ve organik asitler sayesinde, anti-inflamatuar ve antioksidan özelliğine sahiptir. Kuşburnunun bu özelliğinden kaynaklı olarak; bireyin vücudunu parazitlerden arındırmak, enfeksiyonlardan korumak, bu enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirecek bir besindir. Aynı zamanda genel araştırmalara göre paraziter hastalıklara karşıda etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Kuşburnunu tüketmek istediğimiz zaman çeşitli alternatifler kullanarak tüketebiliriz. Bu öneriler aşağıdaki gibidir.

 

Kuşburnu Çayı

1 Litre kaynamış suya, 3 kaşık kuşburnu atıp 10 dakika kaynatabilirsiniz. Böylelikle kolayca çayınızı hazırlayıp afiyetle içebilirsiniz.

 

Kuşburnu Yağı

Salatalarınıza, tükettiğiniz yoğurdunuza, sabahları hazırladığınız söğüş tabağınıza gibi pratik olarak ekleyip, tüketebilirsiniz.

 

Kuşburnu Meyvesi

Kuşburnu meyvesini ara öğünlerde tüketebiliriz. Ani kan şekeri yükselmemesi ve uzun süreli tok kalabilmemiz için meyvemizin yanında süt/kefir/ayran/yoğurt ya da çiğ badem/fındık (6-7 tane) tüketebilirsiniz. Buda muhteşem bir ara öğün olacaktır.

Write a comment