Nasıl İletişime Geçmek İstersiniz?

Kombu Çayı [Hazırlanışı-Kullanımı-Bilinmeyenleri]

Bakteri ve mayalardan oluşan çayın önemli içeriği Kombucha denilen çay mantarıdır. Doğu Asya’da ortaya çıkmış, Almanya’ya 19.yüzyılın başlarında Rusya üzerinden ulaşmıştır. Mantar, düz bir diske benzer, jelatine benzer bir zardan oluşur. Kombucha mantarı çay ve şekerden oluşan besleyici bir solüsyonun içinde yaşar ve bu sıvı içinde sürekli olarak ürer. Mantarımsı tabaka çayın bütün yüzeyine yayılır ve daha sonra kalınlaşır. Mantar sürekli üreme eğilimindedir.

Kombu Çayı organik asitler, aktif enzimler, amino asitler ve bu mikroplar tarafından üretilen polifenollerle birden fazla tür ve bakteri içerir. Zengin probiyotik içeriği ile sağlıklı bir sindirim sistemi sağlar, sindirim sisteminin doğal florasını korur ve yeniden yapılandırılmasına destek verir.

Kombu çayı enteropatojenik bakteriyel enfeksiyonlara karşı anti-bakteriyel olarak etki etmektedir. (1)

Bilimsel araştırmalara göre kombu çayı, antioksidan, detoksifikasyon, enerji verici ve depresif bağışıklığa faydalı olmaktadır. Kombu çayı metabolik ve enfektif hastalıklara karşı koruyucu fonksiyonel fermente içecektir.  (2)

Antioksidan etkisi ile oksidatif hasarı, hücre ölümünü engeller ve karaciğer toksisitesine karşı etkilidir. (3)

Kombu çayı hazırlanırken hijyen ve saklama kuralları önemlidir.

Malzemeler:

3 litre su

Kombucha Kültürü (mayası)

300 gr (1.5 su bardağı) beyaz toz şeker

6 çay kaşığı dolusu (ya da 10 poşet) siyah veya yeşil çay

Hazırlanışı:

3 litre içme suyu kaynatılır. Kaynarken içine 1.5 su bardağı toz şeker ilave edilip 5 dakika daha kaynatılır ve ocak söndürülür. Çaylar üzerine ilave edilir ve 15 dakika demlemeye bırakılır. 15 dakika sonra çaylar temiz bir silikon ya da metal kaşıkla alınır ve çay soğumaya bırakılır. Çay mayalamaya bırakılacak cam kavanoza dökülür. Oda sıcaklığına gelmiş çaya kültür hafifçe soğuk ya da ılık suda yıkanarak çayın üzerine bırakılır ve ağzı hava alacak bir bez ya da peçete ile kapatılır ve ağzına lastik geçirilir.

Kombu çayının uzun süreli kullanımı etkisi bilinmemekle birlikte, yan etkileri arasında allerji durumu bulantı gibi şikayetlerle karşılaşılabilir.

 

 

Bir yorum yazın..