Klorellanın Sağlığa 9 Faydası

Spirulina’dan başka, yeni bir yosun daha var, klorella. Bu yoğun besin içeren yosunun sağlık yararları hakkında çok fazla konuşulmaktadır.

Ayrıca, kolesterol seviyelerini iyileştirdiği ve toksinleri vücuttan uzaklaştırdığı konusunda vaatlerde bulunan takviyelerdir.

Klorella Nedir?

Klorella tek hücreli, yeşil tatlısu yosunudur.

Chlorella vulgaris ve Chlorella pyrenoidosa araştırmalarda en yaygın kullanılan türlerden olsa da bilinen 30dan fazla değişik tür bulunmaktadır.

Klorellanın insanlar tarafından sindirilemeyen kalın hücre duvarlarının olması nedeniyle faydalarını görebilmek için takviye olarak tüketmelisiniz.

Kapsül, tablet, toz ve özüt formlarında bulunmaktadır.

Besin takviyesi olarak kullanımına ek olarak, biyodizel yakıt amaçlı da kullanılmaktadır.

Şaşırtıcı şekilde, çalışmalar sağlığa faydalı olabileceğini göstermiştir. Bunlar;

 

 • Çok Besleyici

Klorella, etkileyici besin değerleri sayesinde “süper yiyecek” olarak da adlandırılmaktadır.

Besin içeriği yetişme koşullarına, nasıl kullanıldığına ve takviyenin nasıl işlendiğine bağlı olmakla birlikte birkaç yararlı besin içerdiği kesindir. Bunlar;

 • Protein: Klorellanın %50-60’ı proteindir. Dahası 9 esansiyel amino asitleri de içermesi nedeniyle tam bir protein kaynağıdır.
 • B12 Vitamini: Bazı klorella türleri B12 vitamini içermesine rağmen daha fazla çalışmalarla desteklenmelidir.
 • Demir ve C Vitamini: Klorella iyi bir demir kaynağı olabilir. Takviyeye bağlı olarak %6-40’a kadar günlük demir ihtiyacınızı karşılayabilir. Aynı zamanda demir emilimini de arttıran C vitamini için iyi bir kaynaktır.
 • Diğer Antioksidanlar: Bu küçük yeşil hücreler çok çeşitli antioksidan sağlarlar.
 • Diğer Vitamin ve Mineraller: Klorella küçük miktarlarda magnezyum, çinko, bakır, potasyum, kalsiyum, folik asit ve diğer B vitaminlerini sağlar.
 • Omega-3: Diğer yosunlarla birlikte, klorella bazı omega-3’leri içerir. 3 gram klorella 100 gram omega-3 sağlamaktadır.
 • Lif: Fazla miktarlarda, klorella iyi bir lif kaynağı olabilir. Yine de çoğu takviye bir dozla 1 gram bile lif sağlayamaz.

Sonuç olarak, klorella vitamin, mineral, antioksidan ve omega-3 yağları başta olmak üzere birçok besin içermektedir. Miktarlar ise markalar arasında değişmektedir.

 

 • Ağır Metallere Bağlanarak Detoks Sağlar

Klorella hakkında vücudun detox yapmasına yardımcı olduğuna dair bazı söylemler mevcuttur.

Gerçekten hayvan çalışmaları, ağır metallerin ve diğer zararlı bileşiklerin vücuttan çıkarılmasında yardımcı olduğunu göstermektedir.

Ağır metaller demir, bakır gibi küçük miktarlarda gerekli olan elementleri içermektedir ama kadmiyum gibi diğer elementlerin fazla miktarları toksik olabilmektedir.

Vücut sistemlerinde tehlikeli düzeyde ağır metal bulunma ihtimali az da olsa kirlilik ya da madencilik gibi işlerde ağır metallere maruz kalınabilir.

Hayvanlarda, klorella dahil yosunların karaciğer, beyin ve böbreklerin ağır metal toksitesini zayıflattığı bulunmuştur.

Ayrıca, klorella’nın bazen yiyeceklerde bulunan diğer zararlı kimyasalların miktarının düşürülmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bunlardan bir tanesi  besin kaynağından hayvanlara bulaşabilen bir hormon bozucu olan dioksindir.

Bu kanıta dayalı olarak klorella vücudun doğal antioksidan yeteneğini arttırıcı etki göstermektedir.

Sonuç olarak klorella ağır metallere ve diğer toksinlere bağlanarak vücudun detoks yapmasına yardımcı olur.

 

 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bağışıklık sistemi enfeksiyonlarla mücadele ederek sağlıklı olmanıza yardımcı olur.

Bir işgalci vücuda girdiğinde çoklu mekanizmalar ve hücrelerden oluşan karmaşık bir sistemdir.

Şimdiye kadar sınırlı olsa da, hayvan ve insan çalışmalarında korellanın bağışıklık tepkisini arttırıcı olduğu bulunmuştur.

Bir küçük çalışmada, erkek bireyler klorella kullanırken plasebo aldığından daha fazla antikor üretmiştir. Antikorlar vücudunuzdaki yabancı istilacılarla savaşmaya yardımcı olur, yani bu bulgu oldukça umut vericidir.

Sekiz haftalık daha küçük bir başka çalışma, klorella kullanan sağlıklı erişkinlerde bağışıklık belirtilerinin arttığı gösterilmiştir.

Yine de, az ya da etkisiz olduğunu gösteren bazı çalışmalar nedeniyle bulgular karışıktır.

Örneğin, bir çalışma, klorella takviyelerinin, 50-55 yaşları arasındaki katılımcılarda bağışıklık fonksiyonunu geliştirdiğini, ancak 55 yaşın üzerindeki katılımcıları etkilemediğini ortaya koydu.

Dolayısıyla klorella’nın bazı popülasyonlarda ve yaş gruplarında bağışıklık kazandıran etkileri olabilir, ancak hepsinde değil. Kesin sonuçlar elde edebilmek için daha büyük ölçekli çalışmalara ihtiyaç vardır.

Sonuç olarak klorella bağışıklık sisteminin çeşitli bölümlerinin aktivitesini arttırarak bağışıklık fonksiyonunu güçlendirebilir.

 

 • Kolesterol Seviyelerini İyileştirmeye Yardımcı Olabilir

Bazı çalışmalar klorella takviyelerinin kolesterol seviyesini düşürebileceğini ortaya koymuştur.

Özellikle çeşitli çalışmalar günlük 5-10 gram klorella almanın, yüksek tansiyonlu veya kolesterolü yükselmiş kişilerde trigliseridi ve toplam ve LDL kolesterolü düşürdüğünü göstermiştir.

Klorellanın bazı içerikleri kandaki lipid seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olur. Bunlar;

 • Niasin: B vitamininin kolesterolü düşürdüğü bilinmektedir.
 • Lif: Kolesterolü düşürmeye yardımcı ajandır.
 • Karotenoidler: Kolesterolü doğal olarak düşürdüğü gösterilmiştir.
 • Antioksidanlar: Kalp hastalıklarına neden olduğu bilinen LDL kolesterolün okside olmasını engellemeye yardımcı olur.

Sonuç olarak niasin, lif, karotenoidler ve antioksidanlar gibi klorellada bulunan besinler kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olur.

 

 • Antioksidan Olarak Görev Yapar

Klorella klorofil, C vitamini, beta-karoten, likopen ve lutein gibi antioksidan sayılan çeşitli bileşikler içerir.

Bu antioksidanlar birçok kronik hastalıkla savaşmaya yardımcı olabilir.

Bu antioksidanların bazıları, şeker hastalığının pek çok komplikasyonunu yönlendiren ileri glikasyon son ürünleri( AGE )nin üretimini azaltmış gibi gözükmektedir.

Hayvan ve laboratuvar çalışmalarında, klorella genlerin yaşlanma biçimine müdahale etmiştir.

İnsan çalışmasında klorella takviyelerinin oksidatif hasar görme riskinin yüksek olduğu sigara içen bireylerde antioksidan seviyesini yükselttiği bulunmuştur.

Bu araştırmanın büyük kısmı umut verici olmasına rağmen, hala ön hazırlık aşamasındadır.

Sonuç olarak klorella’nın antioksidan içeriği, kronik hastalığa karşı koruma sağlayabilir, ancak bunu doğrulamak için daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır.

 

 • Kan Basıncını Kontrol Altında Tutmayı Sağlar

Klorella takviyeleri, normal tansiyon için gerekli olan kalp ve böbrek sağlığını geliştirmeye yardımcı olabilir.

Bir çalışmada,  yüksek tansiyonu olan insanlar 12 hafta süreyle günde 4 gram klorella aldı.

Sonuçta, bu insanlar plaseboya katılanlardan daha düşük kan basıncı sonuçlarına sahiptiler.

Sağlıklı erkek bireylerle yapılan bir diğer küçük çalışma, klorella takviyelerinin kan basıncını etkileyen bir faktör olan damar sertliğine daha az neden olduğunu gösterdi.

Bunu açıklamak için kullanılan bir teori, arginin, potasyum, kalsiyum ve omega-3’leri içeren klorella’nın bazı besinlerinin arterlerin sertleşmesini önlemesine yardımcı olmasıdır.

Sonuç olarak bazı araştırmalar klorellanın kan basıncını düşürücü etkisinin olduğunu gösterdi. İçerdiği besinlerin çoğunun damar sertleşmesini önlediği bulunmuştur.

 

 • Kan Şekeri Seviyesini İyileştirir

Bazı araştırmalar, klorellanın kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Bir çalışma, 12 haftalığına klorella kullanmanın hem sağlıklı bireylerde hem de yaşam tarzıyla ilişkili hastalık riski yüksek olan kişilerde açlık kan şekeri düzeylerini düşürdüğünü bulmuştur.

Diğer çalışmalar, klorella takviyesi ile kan şekeri kontrolünün arttığını ve alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı olan hastalarda insülin duyarlılığını artırdığını göstermiştir.

Kan şekeri kontrolü için klorella kullanmanız gerektiğini söyleyen yeterli araştırma henüz yok, ancak diğer tedavilerle kombine edildiğinde yardımcı olabilir.

Sonuç olarak, klor takviyeleri almak kan şekeri düzeylerini düşürebilir ve insülin duyarlılığını artırabilir.

 

 • Solunum Yolu Hastalıklarını Önlemede Yardımcı Olur

Astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gibi solunum yolu hastalıklarının idaresi sıklıkla inflamasyonu kontrol altına almayı gerektirir.

Klorella, birçok antioksidan da dahil olmak üzere iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilecek bazı bileşenlere sahiptir.

Bir çalışma, klorella’nın KOAH’lı hastalarda antioksidan durumunu iyileştirdiğini ancak nefes alma kabiliyetinde herhangi bir iyileşmeye yol açmadığını ortaya koymuştur.

Solunum koşulları üzerindeki gerçek etkisini belirlemek için daha fazla çalışma gereklidir, ancak klorella inflamasyon için yardımcı olabilir.

Sonuç olarak, klorelladaki antioksidanlar astım ve diğer solunum yolu hastalıklarını iyileştiren anti-inflamatuar etkilere sahip olabilirler.

 

 • Aerobik Dayanıklılığı Sağlar

Yalnızca bir çalışma, klorella’nın aerobik dayanıklılık üzerindeki etkisini inceledi ve olumlu bir etki buldu.

Araştırmacılar bir grup genç yetişkine 6 gram klorella ya da dört haftalık bir plasebo verdi.

Çalışmanın sonunda, klorella grubu dayanıklılık ölçüsü de olan oksijen ile akciğerlerini doyurma kabiliyetleri önemli ölçüde arttı. Plasebo grubu ise herhangi bir değişiklik yaşamadı.

Bu etki klorella’nın dallanmış zincirli amino asit içeriğine bağlı olabilir.

Dallanmış zincirli amino asitler, çeşitli çalışmalarda aerobik performansı artırdığı üç amino asidin toplanmasıdır.

Sonuç olarak, bu yarar için bilimsel desteğin sınırlı olmasına rağmen, klorella aerobik performansınızı artırabilir.

 

Diğer Olası Faydaları

Klorellanın birçok olası yararı öne sürülmesine rağmen bu iddiaları destekleyecek çok az araştırma bulunmaktadır. Bazı sağlık faydaları:

 • GözSağlığını Geliştirir: Klorella gözü koruyan ve maküler dejenerasyon riskini düşüren iki karotenoid olan lutein ve zeaxanthin içerir.
 • Karaciğer Sağlığını Destekler:Klorella takviyelerinin, karaciğer hastalığı olan insanlarda karaciğer sağlığının belirtilerini iyileştirdiği gösterilmiştir. Bununla birlikte, sağlıklı insanlar için bir yararı olup olmadığı ise belli değildir.
 • Geliştirilmiş Sindirim:Birçok kaynak klorellanın sindirimi kolaylaştırdığını ve şişkinliği azalttığını iddia etmektedir. Bununla birlikte, bu önerilen faydaları herhangi bir çalışma desteklememiştir.
 • PMSyi Hafifletir:Anektodsal kanıt, klorella’nın adet öncesi sendromu (PMS) semptomlarını hafifletebileceğini göstermektedir. Klorella PMSyi azalttıcı etki gösteren kalsiyum ve B vitaminlerini içerir.

Bu iddiaları desteklemek için spesifik bir araştırma bulunmamakla birlikte, klorellanın besin içeriği, teorik olarak bu faydalara sahip olabilir.

Sonuç olarak klorella’nın PMS’nin enerji seviyelerini, karaciğer sağlığını, sindirimini ve semptomlarını iyileştirdiği iddia edilmiştir. Fakat bu iddiaları doğrudan desteklemek için bilimsel delil bulunmamaktadır.

 

 

Risk İhtimalleri

Klorella, FDA tarafından “genel olarak güvenli ” olarak kabul edildi.

Bununla birlikte, klorella takviyeleri için akılda tutulması gereken birkaç nokta bulunmaktadır. bunlar;

 • Olası Yan Etkiler:Bazı insanlarda mide bulantısı ve karın rahatsızlığı görülmüştür.
 • Düzenleme Eksikliği:ABD de dahil olmak üzere bazı ülkeler takviyeleri düzenlememektedir ve etikette yazılanı aldığınızdan emin olamazsınız.
 • Tutarsız Ürünler:Klorella takviyelerinin besin içeriği, yosun türlerine, yetişme koşullarına ve işleme göre değişebilir.
 • Bağışıklık Etkileri:Klorella bağışıklık sistemini etkilediğinden, bağışıklık yetersizliği olan insanlar veya bağışıklık sistemi ilaçları için uygun olmayabilir.

Ayrıca, diyet takviyelerinin bazı ilaçlarla etkileşime girebileceğinin farkında olmak da önemlidir.

Klorella genellikle güvenli olarak kabul edilmiş ve az sayıda yan etki rapor edilmiş olsa da herkes için uygun olmayabilir.

Sonuç olarak, çoğu insan için klorella takviyeleri almanın ciddi bir risk oluşturmadığı düşünülmektedir.

 

Klorella Takviyesi Nasıl Olmalı?

Şu anda klorella ile ilgili bilimsel literatürde belirli bir doz belirtilmemiştir.

Bunun nedeni, tedaviye ait etkileri görmek için gereken miktarı belirlemede yeterli kanıt bulunmamasıdır.

Bazı çalışmalar, günde 1.2 gramın faydalı olduğunu bulurken diğer çalışmalar günde 5-10 gramın faydalı olduğunu bulmuştur.

Çoğu takviyeler günlük 2-3 gramlık bir doz belirtiyor ki bu da araştırmayı göz önünde bulundurarak doğru gözükmektedir.

Ayrıca, kaliteli bir takviye bulmak da önemlidir. Bunu yapmanın en iyi yolu, üçüncü taraf testlerinden kalite güvence mührüne sahip bir ürün aramaktır.

Buna ek olarak bazı ürün açıklamaları kalite güvencesi testinin yanı sıra klorellanın kaynağını ve yetiştirilme koşullarından da bahsetmektedir.

Güvendiğiniz bir takviye markasından klorella takviyeleri bulmaya çalışın.

Sonuç olarak, ödediğiniz paranın karşılığını almak için bir kalite güvencesi mührü arayın. Çalışmalarda kullanılan dozlar göz önüne alındığında, çoğu takviyenin gösterdiği 2-3 gram doz uygun görünmektedir.

 

SONUÇ:

Klorella bazı vitamin, mineral ve antioksidanlar içermesi sayesinde yüksek besin sağlayan bir yosundur.

Aslında yapılan araştırmalar, klorellanın toksinlerin vücudunuzdan atılmasına yardımcı olabileceğini, kolesterolü ve kan şekeri düzeylerini iyileştirdiğini göstermektedir.

Şuan için klorella takviyesi almanın zararı bulunmamıştır ve sağlığınızı geliştirmenizi desteleyebilir.

Comments 15

 1. Emel aydın
  03/01/2018

  Mhb Emre bey Kua hastasıyım komadin kullanıyorum korella kullanabilirmiyim

  1. Emre Uzun
   03/01/2018

   komadin kullanıyorsanız kullanmayın. komadine özgü diyet hazırlanmakta. bunun için uzmanınızdan yardım isteyebilirsiniz.

 2. Yeşim Baltacıoğlu
  15/01/2019

  Çok faydalı, çok yönlü güzel bir bilgilendirme yazısı olmuş, emeğinize sağlık. Spriluna ile birlikte alınabilir mi? Yoksa ayrı zamanlarda mı kullanmak gerek?

 3. anais
  18/07/2019

  merhabalar chlorelle yi toz halinde aldim yogurda karistirabilirsiz demis ama yerken çok zorlandim farkli bir biçimde nasil kullanabilirim

  1. Emre Uzun
   18/07/2019

   piyasada tablet şeklinde olanları da var onları da tercih edebilirsiniz. Toz içinse suya atıp hızlıca içebilirsiniz. ya da salatanın üzerine de serpiştirilebilir.

 4. arzum değer
  26/07/2019

  Chorella solgarın aldım. günde kaç tane tablet almalıyım. bir tane gece yatarken içiyorum, ağrı kesici ile beraber yada başka ilaçlar ile birlikte alınmasında sakınca varmıdır acaba.

  1. Emre Uzun
   29/07/2019

   tam net tavsiye yok kullanım miktarı ile ilgili. hekiminizden bireysel öneri almanız daha sağlıklı olacaktır.

 5. Yasemin Kar
  17/12/2019

  Benim hipoglisemim var zayıflamak istiyorum sporada gidiyorum ama zayıflayamıyorum chorella yı kullanırsam faydası olurmu

  1. Diyetisyen Emre Uzun
   17/12/2019

   sadece chorella ile çözüm alamazsınız. Diyetisyen eşliğinde diyet yapmanız gerekir.

 6. İpek
  30/09/2020

  Oğlum 10 yaşında, hekim günde 3 adet kapsülü açıp su ya da içeceğe karıştırarak kullanmamızı tavsiye etti. Bir yan etkisi olmadığını söyledi ancak Yinede çocuklar ile ilgili kapsamlı araştırma olmadığı için endişe ettim. Çocuklarda kullanımı ile ilgili sizin görüşünüz nedir?

  1. Diyetisyen Emre Uzun
   19/10/2020

   Merhabalar

   evet malesef yok. yetişkinler için uygun.

 7. Nagehan
  21/12/2020

  Merhaba Emre Bey,

  ITP hastalarının kullanımı için uygun mudur? Trombosit seviyesi 48.000 seviyelerinde olan bir kişi için kullanımda herhangi bir problem bulunmakta mıdır?

  1. Diyetisyen Emre Uzun
   21/02/2021

   Özel hastalıklarda doktorunuz kontrolünde kullanabilirsiniz.

 8. Mehmet Biliroğlu
  06/04/2021

  Aç mı yok mu Kullanılmalı?

  1. Diyetisyen Emre Uzun
   06/04/2021

   Merhabalar aç tok farketmiyor

Write a comment