Klorella Nedir? Faydaları, Etkileri, Türleri Nelerdir?

Son zamanlarda, mikro algler, geleneksel tarımsal hammaddelerin potansiyelini aşan çok sayıda fayda ile muazzam bir biyolojik çeşitliliği temsil eden ümit verici bir alternatif hammadde olarak ortaya çıkmıştır. Bu mikro alg türlerinden biride Klorella’dır. Klorella, tek hücreli, yeşil bir tatlı su algidir. 30’dan fazla farklı tür vardır, ancak iki tür – Chlorella vulgaris ve Chlorella pyrenoidosa – araştırmalarda en yaygın olarak kullanılmaktadır. Klorella türleri, yüksek düzeyde protein üretebilen son derece uzmanlaşmış bir yeşil mikroalg grubunu temsil eder. Klorella, insanların sindiremediği sert bir hücre duvarına sahip olduğundan, faydalarını elde etmek için onu bir takviye olarak almalısınız. Kapsül, tablet, toz ve ekstrakt formunda mevcuttur. Khlorella vücuda olumlu birçok etkisinden dolayı “süper yiyecek” olarak anılmaya başladı. Tam besin içeriği büyüme koşullarına, kullanılan türlere ve takviyelerin nasıl işlendiğine bağlı olsa da, birden fazla yararlı besin maddesi içerir. Klorella; protein, B12 vitamini, demir ve C vitamini, antioxidanlar, diğer vitaminler ve mineraller (magnezyum, çinko, bakır, potasyum, kalsiyum, folik asit ve diğer B vit.), omega-3s ve lif içerir. 

 

Klorella’ nın faydaları nelerdir?

 • Klorella vücuda “detoks” konusunda yardım eder. Bazı çalışmalar Klorella’nın ağır metallerin ve diğer zararlı bileşiklerin vücuttan atılmasında etkili olduğunu göstermiştir. Ağır metaller, demir ve bakır gibi küçük miktarlarda gerekli olan bazı elementleri içerir, ancak bunlar kadmiyum ve kurşun gibi diğer ağır metaller daha büyük miktarlarda toksik olabilir. İnsanların vücutlarında tehlikeli seviyelerde ağır metallere sahip olması nadir olmakla birlikte, insanlar kirlilik veya madencilik gibi bazı işlerle ağır metallere maruz kalabilirler.
 • Klorella, ağır metallere ve diğer toksinlere bağlanarak vücudun detoksuna yardımcı olabilir.
 • Hayvanlarda, klorella dahil olmak üzere alglerin, karaciğer, beyin ve böbreklerin ağır metal toksisitesini zayıflattığı bulunmuştur. Ayrıca, klorella’nın bazen gıdalarda bulunan diğer zararlı kimyasalların miktarını azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bunlardan biri, yiyecek kaynağındaki hayvanları kirletebilen bir hormon bozucu olan dioksindir.
 • Bu kanıtlara dayanarak, klorella’nın vücudunuzun toksinleri temizleme doğal yeteneğini artırmaya yardımcı olabileceği görülmektedir.
 • Bağışıklık sisteminiz enfeksiyonlarla savaşarak sağlıklı kalmanıza yardımcı olur. Bir istilacı vücudunuza girdiğinde birden fazla mekanizma ve hücreden oluşan karmaşık bir sistemdir. Klorella’nın, şimdiye kadar kanıtlar sınırlı olmasına rağmen, bağışıklık tepkisini arttırdığı bulunmuştur. Klorella alan sağlıklı yetişkinler, artan bağışıklık aktivitesinin belirtilerini göstermiştir.
 • Klorella, bağışıklık sisteminin çeşitli bölümlerinin aktivitesini artırarak bağışıklık fonksiyonunu destekleyebilir.
 • Birkaç çalışma, klorella takviyelerinin kolesterolü düşürmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Özellikle, günlük 5-10 gram klorella almanın, yüksek tansiyonu veya biraz yüksek kolesterolü olan kişilerde toplam ve LDL kolesterol ve trigliseritleri düşürdüğünü göstermiştir.
 • Klorella’nın niacin, lif, larotenoid ve antioksidan içeriği, kan lipit seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olabilir.
 • Klorella, klorofil, C vitamini, beta-karoten, likopen ve lutein gibi antioksidanlar olarak kabul edilen birkaç bileşik içerir. Bu antioksidanlar birçok kronik hastalıkla savaşmaya yardımcı olabilir. Bu antioksidanların bazıları, diyabet komplikasyonlarının çoğunu yönlendiren gelişmiş glikasyon son ürünleri  üretimini azaltmaktadır.
 • Hayvanlarda ve laboratuvar çalışmalarında, klorella genlerin yaşlanma şekline müdahale etmiştir.
 • Klorella takviyeleri, normal kan basıncı için gerekli olan kalp ve böbrek sağlığını geliştirmeye yardımcı olabilir. Klorella takviyeleri almanın, kan basıncını etkileyen bir faktör olan arterlerin daha az sertliğiyle bağlantılı olduğu görülmüştür. Arginin, potasyum, kalsiyum ve omega-3’ler de dahil olmak üzere bazı klorella besinlerinin arterlerin sertleşmesine karşı korunmasına yardımcı olmasıdır.
 • Bazı araştırmalar, klorella’nın kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. 12 hafta boyunca klorella almanın hem sağlıklı bireylerde hem de yaşam tarzı ile ilgili hastalık riski yüksek olanlarda açlık kan şekeri düzeylerini düşürür. Diğer çalışmalar, klorella takviyesinin kan şekeri kontrolünü iyileştirdiğini ve alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı olan hastalarda insülin duyarlılığını arttırdığını göstermiştir. Kan şekerini yönetmek için klorella almanız gerektiğini söylemek için henüz yeterli araştırma yok, ancak diğer tedavilerle birleştirildiğinde yardımcı olabilir.
 • Astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gibi solunum hastalıklarının yönetimi genellikle iltihaplanmanın kontrol edilmesini gerektirir. Klorella, birçok antioksidan dahil olmak üzere iltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek bazı bileşenlere sahiptir. Bir çalışma, klorella takviyelerinin KOAH hastalarında antioksidan durumunu iyileştirdiğini, ancak bunun solunum kabiliyetinde herhangi bir iyileşmeye dönüşmediğini buldu. Solunum koşulları üzerindeki gerçek etkisini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır, ancak klorella iltihaplanmaya yardımcı olabilir. Klorella’daki antioksidanlar, astımı ve diğer solunum hastalıklarını iyileştirebilecek anti-enflamatuar etkilere sahip olabilir.

 

Sonuç

Mikroalglerin biyoaktif bileşiklerinin çeşitli çalışmaları, bu bileşiklerin antitümör, antienflamatuar, antimikrobiyal, antioksidan ve antikoagülan özellikleri ile sınırlı olmayan yararlı biyolojik aktivitelere sahip olabileceğini göstermiştir. Bu şekilde, Chlorella biyoaktif bileşiklerin kaynağı haline gelebilir veya hatta sürdürülebilir sağlık yararları olasılığını teşvik eden fonksiyonel bir gıda olarak uygulanabilir.

Comments 2

 1. Dytemine
  13/11/2020

  Merhaba hocam cok güzel yazı olmus emeğinize sağlık. Tüketimi ve tüketim sıklığı nasıl olacak acaba?

  1. Diyetisyen Emre Uzun
   06/12/2020

   Bir sağlık problemi yoksa günde 1 kullanılabilir.

Write a comment