Nasıl İletişime Geçmek İstersiniz?

Kısa Bağırsak Sendromu Nedir

Kısa Bağırsak Sendromu

Kısa Bağırsak sendromu;hastalık,yaralanma gibi çeşitli nedenlere bağlı ince barsağın büyük bir kısmının rezeksiyonuyla gelişen ve böylece besin öğelerinin sindirim ve emilimleri için gereken sahayı azaltan klinik bir tablodur.

Kısa Bağırsak sendromunda klinik durumlar:

-İshal ve steatore

-Dehidratasyon ve elektrolit bozuklukları

-Malnütrisyon

-Kalsiyum eksikliğine bağlı osteoporoz

-Demir eksikliğine bağlı anemi

-Bazı mineral (magnezyum,çinko) eksiklikleri

-Vitamin B12 eksikliği (Tamamen ileumdan emilir.)

-K vitamini eksikliğine bağlı koagülopati

-Yağda çözünen vitamin eksiklikleri

Kısa bağırsak sendromu nasıl tedavi edilir?

KBS da nütrisyon (besleme) tedavisinin amacı malnütrisyonun, dehidratasyonun ve elektrolit ve asit-baz dengesizliğinin önlenmesidir. Bu amaçla rezeksiyonu takip eden günlerde hastalar damar yoluyla besleyici solüsyonlar verilerek beslenirler (Total parenteral beslenme, TPB). Bu hastalarda barsak adaptasyonunun hızlanması için mümkün olan en kısa zamanda ağız yoluyla beslemeye başlanmalı (enteral beslenme) ve parenteral beslenmedeki azalmayla uyumlu miktarda artırılmalıdır.

KBS’nin optimal tedavisi operasyon salonunda başlar. Operasyon sonrasındaki medikal tedavi üç basamakta gerçekleşir:

1– Operasyondan hemen sonraki erken dönem (İlk 15 günü kapsar).

2– Total parenteral beslenmenin azaltılıp oral beslenmenin başlatıldığı geçici dönem (15-90 günler arasındaki süreyi kapsar).

3– Hastane dışındaki uzun süreli alışkanlık haline getirilecek beslenme dönemi (90.günden sonraki süreyi kapsar).

Operasyondan hemen sonraki dönem yoğun sıvı ve elektrolit kaybı ile karakterize olup 1-3 hafta devam eder. Bu dönemde bütün kısa barsak sendromlu hastalar damar yoluyla sıvı ve elektrolit tedavisine ihtiyaç duyarlar.

Operasyon sonrasındaki günlerde barsak seslerinin geri dönmesiyle birlikte ağız yoluyla sıvı ve sıvı gıdaların alınmasına başlanabilir. Geçici beslenme süresince az miktarda ve sık aralıklarla verilecek yarı katı ve katı gıdalara geçilmelidir. Oral alım başlayınca parenteral solüsyonlar kademeli olarak azaltılır.

– Ameliyat sonrası parenteral ve enteral beslenme evrelerinden sonra ağızdan doğal beslenmenin arttırıldığı evrede öğün sayısı 6-8’e çıkarılır.

-Yüksek enerjili,yüksek karbonhidratlı,yüksek proteinli,az yağlı ve ilk günlerde düşük posalı diyet önerilir.

-Kısa barsak sendromlu hastalarda hiperoksalüri ve böbrek taşı oluşabileceği için çikolata, çay, kola, ıspanak, kereviz ve havuç gibi yüksek miktarda oksalat içeren gıdaların tüketimi kısıtlanmalıdır.

-Kısa barsak sendromlu hastalarda hem kalsiyum emilimi bozulmuş hem de diyetle kalsiyum kaynağı besinler yetersiz alındığından ek kalsiyum verilmesi gerekir.Ek kalsiyum okzalat emilimini de azaltarak bu hastalarda görülen okzalat taşı oluşumunu engeller.Ayrıca rezeksiyon sonrası,hastaların en az bir yıl gastrointestinal sistemi uyarıcı etki yapan kafein ve alkol tüketmemeleri önerilir.

Serbest Yiyecekler:

Haşlama,ızgara,fırında et,beyaz ekmek,sade bisküvi,yağsız-kuru pasta,yağsız kek,yufka böreği,makarna,pirinç,şehriye,erişte,pirinç,acısız tarhana,iyi pişmiş havuç,patates,taze fasulye,kabak,bamya,ıspanak,patlıcan,elma,muz,şeftali,karpuz,kavun,kayısı,nar,mandalina,portakal,üzüm,kiraz,limon,vişne.İshal yoksa az şekerli komposto,muhallebi,sütlaç,haşlanmış katı yumurta,beyaz peynir,ıhlamur,ayran,adaçayı,açık çay

Sakınılması Gerekenler:

Yağda kızartılmış etler,sucuk,salam,sosis,pastırma,sakatatlar,kepek ekmek,bulgur,tam buğday,mercimek,kuru fasülye,nohut,barbunya,mısır,hazır çorbalar,mercimek ve domates çorbası.Serbest meyve ve sebzeler dışındaki meyve ve sebzeler,çikolata,pasta,tahin,pekmez,kahve,nescafe,koyu çay,kola,boza,2 porsiyondan fazla süt-yoğurt,2 porsiyondan fazla sebze yemeği.

Bir yorum yazın..