Nasıl İletişime Geçmek İstersiniz?

Kilo Verirken Yapılan En Sık 15 Hata

Kilo Verirken Yapılan Ek Sık 15 Hata

Kilo vermek çok zor görünebilir. Pek çok şeyi doğru yaptığınızı düşünüp, yine de sonuç alamıyorsanız yanlış yönlendirilmiş veya güncel olmayan tavsiyeleri izleyerek ilerlemiş olabilirsiniz.

Kilo vermeye çalışırken insanların yaptıkları 15 yaygın hata;

 1. Sadece Tartıdaki Rakama Odaklamak

Diyetinize sadık kalarak düzenli bir şekilde yapmanıza rağmen, istediğiniz sürede kilo verememek çok yaygın bir düşüncedir. Oysaki tartıdaki sadece bir sayı değeri olup, bu değer kabızlık, ödem içilen su miktarı, açlık/tokluk gibi çeşitli faktörlerden etkilenmektedir. Tükettiğiniz yiyecek ve sıvı miktarına bağlı olarak, ağırlığımız 1,8 kg kadar dalgalanma gösterebilir. Kadınlarda artmış östrojen seviyeleri ve diğer hormonal değişiklikler, vücutta su tutulmasına yol açarak ağırlığı etkileyebilmektedir.  Tartıda ki sayı diyete rağmen değişmiyorsa yağdan kaybedip vücuttaki su seviyesini arttırmış olabilir veya kas kitleniz artmış olabilir. Bu durumda tartıdaki sayı değişmese bile beden ölçüleriniz değişebilir, kıyafetleriniz size bol olabilir. Bu nedenle sadece tartıdaki değere odaklanmayıp bir mezura ile bel-kalça ölçülerinizi düzenli ölçerek veya aylık fotoğraf çekerek değişimi görebilirsiniz.

 1. Çok Fazla veya Çok Az Kalori Tüketmek

Kilo kaybı için bir kalori açığı gereklidir. Bu durum, tükettiğinizden daha fazla kalori yakmanız gerektiği anlamına gelir. Yapılan son araştırmalar, ihtiyaç duyulan kalori açığının kişiden kişiye değiştiğini göstermektedir. Yediklerinizle çok fazla kalori almadığınızı düşünebilirsiniz ancak çoğumuz yediklerimizi küçümseyerek diyetimizi ihmal edebiliyoruz. Fındık ve peynir gibi sağlıklı besinleri fazla miktarda tüketerek kaloriyi arttırmış oluyorsunuz. Sağlıklı besinlerde olsa porsiyon kontrolü diyetin temelini oluşturmaktadır.

Ayrıca, kalori alımınızı çok fazla azaltmak da ters etki yapabilir. Yapılan çalışmalar çok düşük kalorili diyetlerin kas kaybına ve metabolizmayı önemli ölçüde yavaşlattığına işaret etmektedir.

 1. Egzersiz Yapmamak veya Aşırı Egzersiz Yapmak

Kilo kaybı birkaç faktöre bağlı olmakla birlikte yağ yerine kas kaybedebilirsiniz.

Diyet yaparken gün içinde hareket etmiyorsanız, kayıp kas kütlesinden olabilir. Bu durum metabolik hızda azalmaya neden olabilmektedir. Diyetle beraber düzenli yapılan egzersiz yağ yakımını arttırmaya, yağsız kitle kaybını korumaya yardımcı olmaktadır. Böylece metabolizmanızın yavaşlamasını önlemiş olursunuz. Bununla birlikte, aşırı egzersizin strese neden olabileceği sonucunda hormonal sorunlar oluşabilmektedir. Çok fazla egzersiz yaparak daha fazla kalori yakmaya çalışmak ne etkili ne de sürdürülebilir bir durumdur. Haftada birkaç kez ağırlık antrenmanı ve kardiyo ile sürdürülebilir bir egzersiz yaparak metabolik hızınızı koruyabilirsiniz

 1. Ağırlık Antrenmanı Yapmamak

Kilo kaybı sırasında direnç eğitimi yapmak son derece önemlidir. Halter veya direnç antrenmanı metabolizma hızını artırmaya yardımcı olup, kas kütlenizi arttırmakta ve karın bölgesinde ki yağ kaybını desteklemektedir. Aynı zamanda genel vücut kompozisyonunu geliştirmektedir. Yapılan çalışmalar, kilo kaybı için en iyi stratejinin aerobik egzersiz ve halterin bir araya getirildiği egzersizler olduğunu ortaya koymaktadır.

 1. Ay Yağlı veya “Diyet” Ürünlerin Seçimi

Az yağlı İşlenmiş veya diyet ürünler genellikle kilo vermek için iyi seçimler olarak kabul edilir, ancak aslında bunun tersi bir etkiye sahip olabilirler. Bu ürünlerin birçoğunda tadını geliştirmek için şeker eklenmektedir.

Sizi tok tutmak yerine, az yağlı ürünler sizi daha da acıktırabilmektedir.

Az yağlı veya “diyet” besinler yerine, besleyici ve minimum işlenmiş besinleri tercih etmek daha iyi bir alternatif olabilmektedir.

 1. Egzersiz Sırasında Kaç Kalori Yaktığınızı Hesaplamayın

Egzersiz metabolik hızı arttırsa da, sandığınızdan daha az kalori yakmış olabilirsiniz. Çalışmalar, aşırı kilolu kişilerin, egzersiz sırasında yaktıkları kalori miktarını fazla tahmin etme eğiliminde olduklarını ve yaktıkları kalori miktarını abartma eğiliminde olduklarını bu nedenle egzersiz sonrası daha fazla kalori aldıklarını göstermektedir.

 1. Yeterli Protein Tüketmemek

Kilo vermeye çalışıyorsanız yeterince protein almak çok önemlidir. Aslında, proteinin çeşitli yollarla kilo kaybına yardımcı olduğu gösterilmektedir. İştahı azaltarak, dolgunluk hissini artırabilmekte, kalori alımını azaltmaya ve metabolik hızı arttırmaya yarımcı olmakta ve kilo kaybı sırasında kas kütlesini koruyabilmektedir. Bir derlemede kg başına 1.2-1.6 gram protein içeren diyetlerin iştah kontrolünü sağlamada etkili olduğunu göstermektedir. Kilo kaybınızı ana öğünlerde proteinden zengin besinler tüketerek destekleyebilirsiniz.

 1. Yeterli Lif Almamak

Düşük lifli bir diyet kilo verme çabalarınızı tehlikeye atabilir. Çalışmalar, çözünür lifin, suyu tutup jel oluşturarak iştahı azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Bu jel, sindirim sisteminiz boyunca yavaşça sindirilerek kendinizi uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Araştırmalar çözünür lifin iştahı ve kalori alımını diğer besinlere kıyasla daha fazla azalttığını göstermektedir.

 1. Düşük Karbonhidratlı, Yağdan Zengin Diyetler

Ketojenik ve düşük karbonhidratlı diyetler kilo kaybı için çok etkili olabilir. Düşük karbonhidratlı ve ketojenik diyetlerin birçoğu, yağ miktarını arttırmanın iştahın bastırılmasını destekleyerek yağ miktarını arttırmanın mantıklı olduğu düşünülmektedir. Düşük karbonhidratlı ve ketojenik diyetler, açlık ve kalori alımını azaltmaya yardımcı olsa da yağ içeriğinin yüksek olması kilo vermeyi zorlaştırabilmektedir. Sonuç olarak, bir kalori açığı elde etmek için çok fazla kalori tüketilmektedir.

 1. Sık Beslenmek

Yıllar boyunca, açlık hissini ve metabolizmanın yavaşlamasını engellenmek için birkaç saatte bir sık sık yenilmesi gerektiği söylenmekte idi. Ne yazık ki, bu durum, gün boyunca tüketilen kalorinin fazla olmasına yol açabilmektedir. Ayrıca kan şekerinizde sık sık artış oluşturarak sürekli tokluk hissedemeyebilirsiniz. Ayrıca kahvaltı öğününü atlamak öğlen öğle yemeğinde daha fazla kalori alımına neden olabilmektedir. Kahvaltı öğünü atlanmamalı ve mutlaka yapılmalıdır. Sık sık yemek yerine düzenli yapılan bir ara öğün alışkanlığı geliştirmek daha iyi bir alternatif olabilmektedir.

 1. Ulaşılabilir Gerçekçi Hedefler Belirlememek

Gerçekçi olmayan beklentiler, hayal kırıklığına ve bütünüyle diyeti bozmaya yol açabilir. Başarılı bir şekilde kilo verebilmek için hedeflerinizi daha ulaşılabilir hale getirin. Kilo vermek ve sağlıklı alışkanlıklar edinmek diyetinizde motive olmanıza yardımcı olabilir. Araştırmacılar, çeşitli kilo verme merkezlerinde fazla miktarda kilo vermeyi bekleyen aşırı kilolu ve obez kadınların 6 ila 12 ay sonra diyet programından çıkma olasılığının yüksek olduğunu bildirmektedir.

 1. Yediklerinizi Takip Etmemek

Besleyici besinleri tüketmek kilo kaybı için iyi bir stratejidir. Ancak, kilo vermeniz için gerekenden daha fazla kalori tüketiyor olabilirsiniz.

Kilo verebilmek için doğru miktarda protein, lif, karbonhidrat ve yağ elde etmelisiniz. Çalışmalar, yediklerinizi not almanızın, aldığınız kalori ve besin öğelerinin doğru bir resmini elde etmenize ve hızlı bir şekilde kilo verebilmenize yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 1. Şekerli İçecek Tüketmek

Birçok insan kilo vermek için diyetlerinden şekerli içecekleri keser, bu da iyi bir değişikliktir. Taze sıkılmış meyve sularında bile şeker miktarı fazla olabilmekte ve sağlık ve kilo sorunlarına yol açabilmektedir. Ayrıca içecekler, katı besinler gibi beyninizdeki iştah merkezini aynı şekilde etkilememektedir. Yapılan çalışmalar, katı besinleri gün içinde daha az tüketip meyve ve sebze suyu gibi enerjisi yüksek sıvıları daha fazla tüketmek iştah merkezinin daha az uyarılmasını ve daha fazla kalori alındığını göstermektedir.

 1. Besin Etiketlerini Okunmadan Paket Ürün Almak

Paketli gıdaları alırken etiket bilgilerini doğru şekilde okumamanız, istenmeyen kalorileri ve sağlıksız malzemeleri tüketmenize neden olabilir. Ne yazık ki, paketli ürünlerin çoğunda paketin ön tarafında sağlıklı iddiaları içeren etiketler bulunmaktadır. Bunlar, seçerken yanlış tercihler yapmamıza neden olmaktadır.

Kilo kontrolü için en önemli bilgilere ulaşmak için paketli ürünlerin arkasında bulunan içindekiler kısmı ve besin değerlerinin olduğu etiketi bilgilerine bakmanız gerekmektedir.

 1. İşlenmiş Gıdaları Fazla Tüketmek

Diyetteyken yapabileceğiniz en zararlı şeylerden biri, yüksek oranda işlenmiş yiyecekler tüketmektir. İşlenmiş gıdalar obezite ve diğer sağlık problemleri üzerinde önemli bir faktör olabilmektedir. Araştırmacılar bu durumun bağırsak sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinden kaynaklanabileceğini söylemektedir.

Mümkünse, minimum işlenmiş gıdaları seçin.

 

Bir yorum yazın..