Kilo Verdiğimizde Yağlar Nereye Gidiyor?

Dünya moda diyetler ve kilo kaybıyla takıntılıdır, ancak oldukça az bir kısmımız kilo kaybının aslında nasıl olduğunu bilir.

En yaygın yanlış bilgi , yağın enerjiye dönüştüğü teorisidir. Bu teori ile ilgili problem, tüm kimyasal reaksiyonların uyduğu, maddenin korunum yasasının ihlal edilmesidir.

Yapılan araştırma sonucu katılımcılar yağın kaslara dönüştüğünü düşündü, ki bu imkansız ve diğerleri kolondan kurtulduğunu düşündüler. Araştırmaya göre katılımcılardan sadece üçü doğru cevabı vermiştir, ankete göre ise sağlık çalışanlarının% 98’inin kilo kaybının nasıl çalıştığını açıklayamadığı anlamına gelmektedir.

Yani enerjiye, kaslara ya da tuvalete değilse, yağ nereye gidiyor?

Yağ Metabolizması Hakkında Aydınlatıcı Gerçekler

Doğru cevap, yağın karbondioksite ve suya dönüştürülmesidir. Karbondioksit ve su, idrar veya ter olarak kaybolana kadar dolaşımınıza verir.

10 kilo yağ kaybederseniz, akciğerlerinizden tam olarak 8,4 pound çıkar ve geri kalan 1,6 pound suya dönüşür. Diğer bir deyişle, kaybettiğimiz neredeyse tüm kilolar nefes olarak verilir.

Bu herkes için sürpriz oluyor, ama aslında yediğimiz neredeyse her şey akciğerlerden dışarı çıkıyor. Sindirdiğiniz her karbonhidrat ve neredeyse tüm yağlar karbondioksit ve suya dönüşür. Aynı şey alkol için de geçerlidir. Protein, aynı kaderi paylaşır, üre ve idrar olarak dışarı attığınız küçük kısım hariç.

Yemeğinizde sindirilmemiş ve bozulmamış tek şey diyet lifidir. Yuttuğunuz her şey kan dolaşımına ve organlarınıza emilir ve bundan sonra buharlaşana kadar hiçbir yere gitmez.

Gelen Enerjiye Karşı Giden Enerji

Hepimiz lisede “giren enerji eşittir çıkan enerji” bilgisini öğreniyoruz. Ancak enerji, obezite konusunda çalışan sağlık profesyonelleri ve bilim adamları arasında bile, kafa karıştırıcı bir kavramdır.

Vücudunuza 3.55 kg (125 ons) gıda ve su koyarsanız, artı 660 gram oksijen (23 ons), sonra 4,2 kg (148 ons) malzeme geri gelmeli veya kilo almalısınız. Biraz kilo vermeyi umuyorsanız, 4,1 kg’dan fazla gitmek zorunda kalacaktır.

İlk olarak yemeklere odaklanın.

Türkiye Obezite Araştırma Derneği tarafından 12 ilde, 15 yaş üstü, bin 563 kişi üzerinde yapılan “Türkiye’de Beslenme Alışkanlıkları ve Fiziksel Hareketlilik Düzeyi Saptama Araştırması” sonuçları kamuoyuna açıklandı. Bir basın toplantısıyla açıklanan araştırma sonuçlarına göre, toplumun yüzde 68’i her gün kahvaltı yapıyor. Öğle yemeğini düzenli olarak yiyenlerin oranı yüzde 63, düzensiz öğle yemeği yiyenlerin oranı ise yüzde 37. Akşam yemeğini toplumun yüzde 72.7’düzenli olarak yiyor. En çok dışarıda yenilen öğün öğle yemeği. En çok evde yenilen öğünler ise, kahvaltı ve akşam yemeği.

Ortalama 75 kg (165 pound) kişinin dinlenme metabolizma hızı (kişinin hareket etmediği zaman enerjinin kullandığı enerji) günde yaklaşık 590 gram (21 ons) karbon dioksit üretir. Satın alabileceğiniz hiçbir hap veya iksir, duymuş olabileceğiniz cesur iddialara rağmen bu rakamı arttırmayacaktır.

İyi haber şu ki, her gece hızlı uyurken, 200 gram karbondioksit verdiğiniz için, yataktan çıkmadan önce günlük hedefinizin dörtte birini soludunuz.

Daha Az Yiyin, Daha Fazla Nefes Verin

Yani eğer yağ karbondioksite dönüşürse, sadece daha fazla nefes almak kilo vermenizi sağlayabilir mi? Ne yazık ki değil.

İhtiyaç duyduğunuzdan daha fazla nefes alıp vermek, hiperventilasyon olarak adlandırılır ve sadece baş dönmesi veya muhtemelen baygınlık yaratacaktır.Vücudunuzun ürettiği karbon dioksit miktarını bilinçli olarak arttırabilmenin tek yolu, kaslarınızı hareket ettirmektir.

Ama daha iyi haberler de var. Basitçe ayağa kalkıp giyinmek, metabolik oranınızı iki katına çıkarır. Diğer bir deyişle, tüm kıyafetlerinizi 24 saat boyunca denediyseniz, 1200 gramdan (42 ons) fazla karbondioksit solumuş oldunuz. Daha gerçekçi olmak gerekirse, bir yürüyüşe çıkmak metabolizma hızınızı üçe katlar.

100 gram yağ metabolize etmek, 290 gram oksijen tüketir ve 280 gram karbondioksit artı 110 gram su üretir. Yediğiniz yiyecekler bu rakamları değiştiremez. Bu nedenle, 100 gram yağ kaybetmek için, ne yediğinize bakılmaksızın, tüm yiyeceklerinizi buharlaştırarak ürettiğiniz ürünün üzerine 280 gram karbondioksit soluyun.

Yaktığınızdan daha az “yakıt” sağlayan herhangi bir diyet, hile yapacak ve kilo kaybı hakkında pek çok yanlış anlamalara sebep olacaktır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
NUMARANIZI BIRAKIN, SİZİ ARAYALIM!