Kemik Suyu Proteini Sağlığa Faydalı Mıdır?

Kemik Suyu Proteini Sağlığa Faydalı Mıdır?

Kemik suyu proteini sağlıkla ilgilenenler arasında oldukça popüler hale geldi.

İçeriğindeki besin ögelerinin çeşitliliğinin bağışıklık sistemini güçlendirmesi, eklem sağlığını arttırması ve cilt ile sindirim sistemine olan faydaları ağızdan ağıza dolaşıyor.

 

Kemik Suyu Proteini nedir?

Kemik suyu proteini size fayda sunan toz halde bir besin takviyesidir. Bu toz proteini su veya tüketeceğiniz bir sıvıyla karıştırabilirsiniz.

Kemik suyu proteini yüksek basıç ve sıcaklıkta pişen tavuk kemiği, bağ dokusu, tendonları ve suyundan elde edilir. Sıcaklık ve basınca kısa süreli olarak maruz kalmış olması içeriğindeki besin değerini devam ettirmesini sağlar. Çünkü uzun süreli pişirmede kondroitin, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi değerler yok olur.

Daha sonra düşük sıcaklıkta kurutulur ve toz hale getirilerek konsantresi olurturulur. İçeriğindeki protenin tek kaynağı kemik suyudur ve peynir altı suyu, soya, yumurta barındırmaz.

Bu tozların çoğu tavuk kemik suyundan yapılırken sığır kemiği kaynaklı olanları da vardır.

Besin İçeriği

Kemik suyu içinde etkileyici profil oluşturacak kadar çeşitli besin bulundurur.

Bir silme ölçek(22g) içeriği:

Kalori: 90 kkal
Protein: 20g
Karbonhidrat: 0g
Yağ: 1g
Potasyum: Günlük gereksinimin %8i
Sodyum: Günlük gereksinimin %6sı

Protein içeriği marketlere satılan protein takviyeleriyle aynı değerdedir.
Tepeleme bir ölçeği ise size 592ml kemik suyunun besin değeri ve proteinini sağlar.
Ayrıca süt ürünleri, soya, gluten içermemesi ve paleodiyet için uygun olmasıyla birçok insanın tercihidir.

İçerisinde bahsetmediğimiz besin maddeleri olarak da kolajen, glisin ve eklemlere yararlı olan kondoitin ve glukozamini sayabiliriz. Fakat üzerindeki etiket bilgilerin bu maddelerden ne kadar içerdiğini göstermez çünkü pişirme süresi, hangi kemikten yapıldığı, ne kadar kemik kullanıldığı gibi çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterirler.

 

Kemik Suyu Proteininin Faydaları

Bu konuda herhenki bilimsel bir kesinlik yoktur fakat yine de faydaları konroitin, glukozamin, glisin, glutamin, prolin ve hiyalüronik asid maddelerini içermesine bağlanır.

 

Kemik Suyu Proteini Kullanmanın Faydaları:

 >Kilo Kaybı: Düşük kalori ve yüksek protein içermesi sayesinde metabolizmanızı hızlandırır, iştahınızı azaltır ve daha çok kalori yaktırır.

>İştahı Önleme: Yüksek protein içeriği iştahınızı azaltır. Fazla protein almak açlık hormono seviseyini düşürüp tokluk hormonu seviyenizi arttırır.

>Eklem Ağrısını Azaltır: Kondroitin ve glukozamin ile osteoartriti olan bireylerde eklem ağrısını azaltır.

>Ciltteki Yaşlanmayı Yavaşlatır: Prolin ve hiyalüronik içerdiği için yaşlanma etkisini azaltır bunu sağlar.

>Enfeksiyonu Azaltır: Glisin ve glutamin, enfeksiyon hormonunu baskılar.

 

Kullanımındaki Riskler

Kemik suyu konsantresi olması genel anlamda bir tehlike arz etmez. Fakat kemik suyundaki kurşun miktarı buna karşıtlık oluşturur. Bu konudaki çalışmalar organik tavuk kemiğinden yapılan konsantrelerin kurşun içeriğinin yüksek olduğunu gösteriyor. Eklemler kullanılarak yapılan konsantreler litre başına 9.5 mikro gram kurşun içerirken: kemikten yapılanlar litre başına 7 mikro gram içeriyor. Bu miktar aslında tehdit oluşturmaz çünkü bakıldığında içme sularından daha az kurşun bulundurur. Günlük kurşun alımının üst limiti 15 mikro gramdır. Bu nedenle herhangi bir zararlı etkisini görülmeyeceğinden tüketimi uygundur.

Kemik suyundaki kuşun miktarı konsantre oluşturulan hayvanın nerede yetiştiği ve ne ile beslendiğine göre değişir.

Nasıl Tüketilir?

Bu ürünün kullanımı oldukça kolaydır.

Uygulayabileceğiniz birkaç basit yol ise şu şekildedir:

  • Su veya meyve suyu ile karıştırabilirsiniz.
  • Süt çeşitleri ile karıştırabilirsiniz.
  • Smoothieye ekleyebilirsiniz.
  • Kek, brownie gibi fırında pişirdiğiniz yiyeceklerin hamuruna ekleyebilirsiniz.
  • Kahvaltıda yulaf ile tüketebilirsiniz.

Eğer tadı hoşunuza gitmiyorsa; zerdeçal, kahve, tarçın-elma, vanilya, çikolata ve muz aromalıları tüketiminizi kolaylaştıracaktır. Bir ölçeği günlük tüketim için yeterli olacaktır. Üreticiler sabahları sıcak içeceğinize katarak kullanmanızı önerir.

 

Kullanmaya Değer Mi?

Kemik suyundan en rahat şekilde yararlanabileceğiniz yöntem konsantre toz halidir. Zaman tasarrufunun yanında aynı zamanda size kemik suyu ile aynı besin değerini sağlar. Fakat bu konsantre toz herkes için uygun olmayabilir. Çünkü fiyatı normal protein tozlarına göre daha yüksektir. Tabi 2 kattan fazla protein sağladığını unutmamak gerekir.

Ayrıca, kemik suyu tozu diğer bilinen protein tozları kadar iyi ve dengeli temel aminoasit kaynağı değildir. Bu nedenle vücut çalışanlar için önerilen bir yöntem değildir.

Denemeli Misiniz?

Kemik suyu konsantresi, kemik suyuyla ilgilenenler için iyi bir seçenek olabilir. Size zaman kanzandırırken 2.5 kat fazla besin maddesi sağlar. Faydaları ise kesin olarak kanıtlı değildir, sadece besin içeriğine göre değerlendirilmişti. Eğer kemik suyu değil protein takviyeleri ile ilgileniyorsanız bunu için daha makul fiyatlı seçenekleri tercih edebilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
NUMARANIZI BIRAKIN, SİZİ ARAYALIM!