Nasıl İletişime Geçmek İstersiniz?

Kava Kava Bitkisi Nedir ?

GÜNÜN İÇECEĞİ OLAN ‘KAVA’ ANKSİYETEYE ÇÖZÜM OLABİLİR  

 KAVA KAVA NEDİR, ETKİLERİ NELERDİR?

Güney Pasifik adalarında yetişen bilimsel adı Piper metistikum olan ve halk arasında kava olarak adlandırılan kalp şeklinde yapraklara sahip tropik bir bitkidir. Kava bitkisinin köklerinin kurutulup toz haline getirilmesiyle elde edilen ve alkole yakın etkisi olan kava kava içeceği yıllar önce adadaki yerliler tarafından kutlama içeceği olarak kullanılmış olup yakın zamanlarda farmakaloglar kava bitkisinin köklerinde bulunan kavalaktonlar ya da kavapironlar dediğimiz etken maddeleri üzerine deneysel çalışmalar yapılmıştır.

Bu etken maddelerden kavalaktonların; rahatlatıcı, stres azaltıcı, ağrıları azaltıcı, kas gevşetici ve uykuyu düzenleyici etkilerinin olduğu görülmüş olup günümüzde stres ve kaygı düzeyini azaltma ve uykuyu düzenlemedeki etkisi üzerinde durulmaktadır.

İnsanlarda sinirsel iletişimi sağlayan nörotransmitterler dediğimiz maddeler vardır. Bu nörotransmitterlerden biri GABA(gamma-aminobütirik asit) olup sinirlerin aktivitesini azaltır. Kava Kava bitkisindeki kavalakton maddesinin rahatlatıcı rolü GABA’ daki etkisinden ileri gelmektedir.

 

KAVA HANGİ DURUMLAR İÇİN KULLANILMALI?

Günümüzde en yaygın psikolojik rahatsızlıklardan olan anksiyetenin tedavisinde pek çok ilaç kullanılmaktadır ve bu ilaçların bağımlılık yapma gibi istenmeyen yan etkileri vardır. Kava Kava’nın anksiyeteyi azaltmadaki doğal etkisi antidepresanlara alternatif olarak kava kava’ya olan talebi de arttırmaktadır.

Uykusuzluk; yüksek tansiyon, diyabet, depresyon, obezite ve kanser gibi birçok sağlık sorunuyla ilişkilidir. Uykusuzluk için alınan ilaçlar antidepresanlar gibi bağımlılık yapıcı etkileri olduğundan Kava Kava’nın sakinleştirici etkisi bu duruma doğal bir çözüm olabilmektedir.

Anksiyete olan kişiler, uykususzluk çekenler veya antidepresan ilaç kullananlar için iyi bir alternatiftir.

 

TÜKETİM ŞEKLİ NASIL OLMALI?

Tüketim şekli olarak çay, kapsül, toz veya sıvı formda olabilir.

Kava Çayı, hazırlanışı pratik olduğundan anksiyete için kullanılan en yaygın metodudur.

Sıvı formdaki Kava içecekleri, 2-6 gram (59-177 ml) boyda değişen küçük şişelerde satışa sunulan diğer bir alternatiftir. Diğer tüketim şekillerine kıyasla içeriğindeki kavalaktonlar daha yoğun olduğundan küçük dozlarda tüketilmelidir.

Kava kapsülleri, Kava’nın tadını sevmeyenler için diğer bir alternatiftir. Bir kapsül,% 30 kavalakton içeren 100 mg kava kök özütü içerebilir.

 

KAVA KAVA’NIN  DOZU NE KADAR OLMALI?

Kavaktaktonlar 70-250 mg doz aralığında etkili olup uzmanlar, günlük kavalakton alımının 250 mg’ı geçmemesi gerektiğini söylüyor.

Eğer Kava’yı kapsül olarak alıyorsanız ve içeriğinde 1 kapsül 100 mg kava kökü özütü ve % 30 kavalakton içeriyorsa etkili bir doza erişmek için en az üç kapsül almalısınız.

 

KAVA TAKVİYESİ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Kava takviyesi alırken içeriğinde farklı maddelerin olmamasına dikkat edilmeli ve doz başına kavalakton içeriğini veya ürünün içerdiği standart kavalakton yüzdesini gösteren ürünleri ercih ediniz.

 

KAVANIN YAN ETKİLERİ VAR MI?

ABD Gıda ve İlaç İdaresi kava içeren ürünlerde karaciğer hasarı riski konusunda uyarıda bulunmuş olup; bazı şirketler kava bitkisinin kökleri yerine yapraklar ya da saplar gibi diğer kısımlarını kullandıkları için kısa sürede güvenle kullanılabilir olsa da kava takviyelerinin karaciğere zarar verdiği bildirilmiştir. Bazı ilaçlarla etkileşime girebileceğinden, kava kullanmaya başlamadan önce bir doktora danışmak en iyisidir. Vücuda alınan ilaç vb. maddeler karaciğer enzimleri tarafından parçalanarak etkisiz hale getirilir. Alınan Kava karaciğer enzimleriyle parçalanarak enzimlerin ilaçları parçalayamamasına neden olabilir böylece karaciğerde hasar oluşabilir. Konuyla ilgili yapılan birçok analizde, bu takviyeleri kısa vadede veya yaklaşık 1-24 hafta süren kullanımlarda karaciğer hasarına ilişkin herhangi bir kanıt bulunamadı.

Bu uyarıları dikkate alarak, insanların çoğunluğunun kava’nın yararlarını güvenli bir şekilde alması mümkündür.

 

.

Bir yorum yazın..